De ce nu mai avem nevoie de departamentul de HR?

Miercuri, 2 Aprilie 2014 23 comentarii 2629 vizualizari

Desi este un articol mai vechi (aparut pe LinkedIn si preluat prin managerexpress.ro), consideram ca este inca de actualitate si merita sa fie dezbatut.

Expertii sunt de parere ca intregul domeniu de resurse umane ar trebui sa capete o noua denumire.

Numele de „resurse umane” transmite un mesaj gresit sunt de parere specialistii. In al doilea rand, ei considera ca departamentul de HR serveste unor scopuri duble. Pe de-o parte isi propune sa ofere sprijin angajatilor, iar pe de alta parte ofera ajutor managerilor pentru a monitoriza angajatii.  O astfel de abordare poate duce, uneori, la conflicte de interese intre angajator si angajati.

Dincolo de aceste aspecte, trebuie luata in considerare si masura in care departamentul de HR este valoros pentru o companie. Expertii au observat in ultima vreme un trend in randul companiilor care prefera sa renunte la departamentul de HR, sa-l externalizeze sau sa ii reduca din atributii, iar motivul a fost legat de faptul ca departamentul de HR este asociat mai mult cu aspecte birocratice si administrative.

In schimb, companiile investesc acum in „people function”, un departament care se concentreaza mai mult pe angajati si care se asigura ca o companie gaseste, recruteaza, retine si isi dezvolta oamenii.

Ce propun specialistii?

- Inlocuirea departamentului de HR cu doua echipe: cea de sprijin pentru angajati (people support team – care se va ocupa de dezvoltarea angajatilor) si cea care se ocupa de analize (people analytics team -  care se va ocupa de recrutari, de stabilirea personalului de care are nevoie o companie)

- Externalizarea acelor aspecte care nu aduc neaparat valoare companei.

Asteptam comentariile voastre pe baza acestui subiect.

Comentarii
lol Sambata, 19 Aprilie 2014
pentru ca majoritatea celor care lucreaza in asemenea functii nu au nimic de a face cu sociologia/psihologia omului, habar nu au sa-si dea seama daca un om are potential sau nu, se uita cat de scurta are fusta sau cat de golanas si usor de abordat pare

sau si mai dragut nu au habar sa-ti ofere explicatii despre ce presupune un anume loc de munca, mai sunt si firme la care interviul tehnic esti tinut de oameni capabili dar in general e o mareeeee varza
Bogdan Sambata, 19 Aprilie 2014
Dupa parerea mea in asoectul de recrutare hr-ul nu trebuie sa existe.o sa ziceti ca nu am dreptate dar la ce rost ma mai vad cu cineva de la hr cand persoana respectiva nu stie sa-mi spuna nimic de postul pentru care am venit decat poate programul etajul unde lucrez si locatia dozatorului de apa.cred ca hr exista din punctul asta de vedere doar din cauza faptului ca managerii nu isi aloca timp sa faca ei recrutarea posibilor candidati.Prefer sa discut direct cu managerul departamentului care vorbeste practic pe limba mea si cu care pot sa lamuresc orice aspect.am auzit multe cazuri in care oameni buni nu au mai acceptat sa revina pentru al 2-lea interviu din cauza slabei impresii lasata de prima intalnire cu hr-ul.poate ca este o greseala sa faci astfel dar se intampla.
Legat de articol cred ca sunt foarte putine companii in care hr-ul chiar se ocupa de aceasta dezvoltare profesionala a angajatilor.este foarte adevarat ca hr-ul este intr-un conflic de interese intre companie si angajati si este o propunere buna sa se separe cumva responsabilitatile acestui departament "minunat".
hr Sambata, 19 Aprilie 2014
sustin cele scrise mai sus insa RU nu ar trebui sa existe in Romania... asa cum nu exista manageri adevarati in Romania.. aceasta combinatie letala face pe multi sa renunte sau sa se considere niste paria din motive care nu tin in primul rand de ei.
e pierdere de vreme cu niste persoane de cele mai multe ori incompetente, puse acolo sa dea interviuri fara nicio treaba cu jobul respectiv sau din plictiseala. partea proasta e ca tratamentul asta se aplica in mod egal si celor dintr-o companie cat si celor care vin din exterior. poate sunt eu negativist, insa nu am mai vazut de ani buni un HR cu adevarat competent, ca sa nu mai zic de manageri...
Fiorosu Luni, 21 Aprilie 2014
O sa mai treaca multa apa pe Dambovita pana o sa vedem la noi departament de people support in firmele romanesti. Poate in companiile mari de afara care isi deschid filiale la noi si respecta structura companiei mama din tara de origine. La noi departamentele de HR, cand nu te intreaba unde te vezi peste 5 ani si alte lucruri total irelevante pentru postul pe care vrei sa il ocupi, pentru ca nu se pot ocupa tot timpul cu recrutarea, actioneaza ca un fel de politie interna, de care sefii si sefutii for avea mereu nevoie. Angajatul se poate sustine si singur, si daca nu, poate sa plece, ce conteaza ca ti-a luat 3 luni sa-l integrezi intr-o echipa care tocmai incepuse sa mearga. Si uite asa, echipa devine doar un concept abstract de fluturat la sedinte, sa ia ochii la fraieri, conteaza doar cine pe cine si unde mai pupa. Si de mai miram ca se duc dracului proiecte si afaceri, din cauza unei mentalitati de doi lei.
HR Marti, 22 Aprilie 2014
People support?:)) hmm.. daca in marile corporatii avem pretentii de HR care sa sustina angajatii si sa fie totul ca la carte, ce sa mai ceri la o firmulita de 20 de oameni... desi uneori buturuga mica rastoarna carul mare si tocmai acolo in vizuinele astea se intampla chestii mai mici, dar totusi importante si cu sens.
inventia asta cu HR e tot un "gimmick" al marilor corporatii... la fel ca si teambuildingurile si CSR si alte bullshituri (ca sa continui in stilul romglez caracteristic). Ati auzit cumva de Kiva? e ultima nebunie in materie de CSR.

Ce a zis Fiorosu e foarte adevarat... HR e o unealta de invartire a posturilor foarte bine... si de manipulare prin actiuni disciplinare..Nicidecum un ajutor pentru angajati si transparenta..
Alexandru Ghiur Vineri, 25 Aprilie 2014
Am fost la cateva interviuri si a trebuit sa ma cobor la mintea celor de la HR, am ramas uimit, cat de slabi sunt.
hasher Luni, 28 Aprilie 2014
probabil ca ar trebui redenumite resurse inumane intr-adevar...
Bogga Vineri, 2 Mai 2014
In ultimul timp am intalnit mai mult pustoaice la interviu. Tinere de 22-23 de ani care abia au iesit de pe bancile facultatii, nu se stei daca au macar un an experienta in recrutare si daca au ajuns la postul unde sunt pentru anumite "favoruri" intime. Eu stau si ma intreb cum pot aceste "junior recruiter" sa ma judece pe mine si sa analizeze daca sunt sau nu bun pentru jobul la care am aplicat.
amalia Vineri, 2 Mai 2014
AM lucrat in HR ani de zile, acest domeniu nu va evoulua pentru ca managerii vor dori in totalitate sa detina controlul posturilor existente, a formarii profesionale, salarizare., recrutare ...etc , astfel incat importanta acestui departament este minimalizata. Si ce nevoie are un manager roman de recrutare , cand va spun din proprie experienta ca fiecare isi aduce cunostile, neamurile , prietenii la aceste interviuri, lucru care se intampla si in mediul privat cat si la stat.
Si da intr-adevar in acest domeniu exista foarte multi si multe nepregatiti si nepregatite, neprofesionisti/e si din pacatei nu vom evolua niciodata, daca eu care ma duc la un interviu, am experienta cu carul si dau peste o pitipoanca care nu stie ce intrebari sa imi puna, dar se minuneaza toata de cate stiu sa fac si evident ca nu voi fi angajata pentru ca e posibil sa ii iau painea de la gura. Este un domeniu foarte interesant, dar este pentru oameni destepti si din pacate in ultimii ani e capusat de tot felul de persoane care cred ca HR-UL se reduce la a redacta un contract individual de munca.
adak Luni, 5 Mai 2014
Corect punctat! Lucrez in HR de 6 ani si am facut recrutare pe bune. Din statistici cel mai bun recrutor o nimereste in proportie de 70% potrivire om-post si om-firma, pentru ca el poate fi exact ce-ti doresti insa nu se va adapta la cultura organizatiei....nu ai facut nimic. Nu se doreste ca HR-ul sa insemne ceva, inca nu avem oameni foarte pregatiti in acest domeniu, asa este trebuie sa recunostem, insa si aceia putini care fac eforturi se lovesc la un moment dat de "las' ca stim noi managerii mai bine". Iar in firmele de pana la 20 de angajati face contabila si hr ca e mai ieftin.....Asta e tara cu asta defilam!
Ana Luni, 5 Mai 2014
Sustin punctul de vedere al dl Bogga!!

Imi spune mie cineva, ce stie o pustoaica de 20 - 23 de ani despre o companie ce are mai mult de 50 de angajati?! In Revisal putem invata sa lucram oricare dintre noi! Intrebari donwload de pe net, gasim si noi?! Am fost la "n" interviuri unde, inloc sa ma intrebe punctual ce stiu sa fac, trebuie sa rasound la intrebari TAMPITE , ce fac peste 5 ani..... Stimabili HR - in cazul in care stiti ca nu platiti si nu aprecati cei ce muncesc mult, sa nu va asteptati ca acei oamemi sa faca purici la voi!
ioana Marti, 6 Mai 2014
e deranjant sa ai in fata ta un om mai putin pregatit ca tine, tu fiind absolvent, dar pustoaicele presteaza munca "nocturna" de asta sunt angajate... Bine-inteles ca un om ca lumea nu sta/accepta sa lucreze undeva intr-un mediu viciat, numai un sclav accepta dar din pacate mentalitatea romanilor este asta de a nu face nimic, indoctrinati de mici.
adak Marti, 6 Mai 2014
Mi se pare aberant ca o pustoaica de 22 sau 23 de ani sa tina singura un interviu.Eu, la 41 si ceva experienta in spate tin interviul cu seful viitorului candidat. Eu sondez ce ma intereseaza pe parte de legislatie, contract, conditii, profil uman, iar seful departamentului pe parte de specialitate. Nu are cum sa fie cel de la hr specialit in toate domeniile, ca nu e Dumnezeu.
adak Marti, 6 Mai 2014
Pe de alta parte, asa cum exista uscaturi in hr, exista si pe piata muncii, pt ca este absolut ilar sa vezi un proaspat absolvent cu pretentii de salariu de mii de euro si sunt multi.Sau domnisoare care se imbraca pt un interviu ca pt altceva..... Deci balarii sunt de ambele parti!
Fiorosu Marti, 6 Mai 2014
@adak - sa inteleg ca esti din domeniu. Imi spui si mie cu ce te deranjeaza ca cineva, fie el proaspat absolvent sau nu, spune cinstit la cat si-ar evalua el munca? A, bineinteles, pe urma pot interveni discutii despre nivelul pietei, nivelul de experienta, politica firmei, etc, dar asta se cheama negociere, si se presupune ca va pricepeti si la asta daca va numiti "resurse umane".
adak Marti, 6 Mai 2014
Raspunsul l-ai dat singur. Insa in momentul in care un candidat emite niste pretenti aberante, fara sa analizeze ce ofera inainte, singur se exclude din "competitie". Si nemultumit ca "aia de la hr" nu au inteles ce potential are el, devine vanzator cu facultate.
adak Marti, 6 Mai 2014
Sa nu ma intelegi gresit, este ok sa ai tupeu, insa el trebuie dublat si de altceva cand emiti pretentii.
adak Marti, 6 Mai 2014
In ce priveste negocierea, da, normal ca facem si aceasta munca. Normal ca cel de la hr stie nivelul de salarizae din firma si are niste limite impuse, insa crede-ma, daca are in fata un candidat care ofera foarte mult, are experienta si firma are nevoie de el ca de aer, atunci se discuta altfel. Si se gasesc solutii, evident ma refer la mediul privat, la bugetari habar nu am cum este ca nu am experienta.
ioana Miercuri, 7 Mai 2014
eu la cate interviuri am fost nu s-a putut negocia niciodata, toti raspund ca atat e bugetul pentru postul respectiv si de obicei e mizerabil adica nici macar 1000 ron, eu una nu am pretentii aberante pentru ca imi dau seama ce inseamna experienta si cum e sa fii incepator dar la ce e la ora actuala pe piata muncii e bataie de joc/cautate de sclavi care stau cu parintii si au nevoie de bani de bere/tigari.
HR 2 Miercuri, 7 Mai 2014
sa nu uitam ca uneori nu e neaparat discutia cu HR cat si discutia cu te miri de menejeri/SV/TL sau cum se mai numesc ei pe acolo... care dubleaza incompetenta celor de la HR din pacate...
dar asta este Romanica... gropi pe trotuar, gropi pe strada, gropi in cap si gropi in general.

HP Inc.

Competence Call Center - CCC
Customer Care ...
Carrefour Romania
Lucrator ...
  • Teambuildinguri / evenimente ...
Axway Romania
  • Abonament la sala de fitness ...
Developer

Conectys Serv Telecom

Hannah

Buna, este cineva aici care s-a angajat recent la Conectys pe limba romana? Care ar fi salariul la ...

Passing Through LTD

KinderOne

Frontend Developer
SilkWeb SRL
Inginer calitate

Ti-ai dat demisia si esti in ultima zi de munca? Iata 7 lucruri pe care NU trebuie sa le spui.>>

Ediția cu numărul 9 Top Talents România va avea loc saptămâna aceasta, pe 25 – 26 noiembrie la Hotel Novotel din București. În fiecare an evenimentul reunește 250 de tineri cu potențial, cei mai buni la nivel național. În urma unui proces de selecție riguros, aceștia primesc invitația de a fi prezenți timp de 2 zile la Top Talents unde au ocazia să învețe de la profesioniști care sunt pașii pentru o carieră de succes[...]