De ce nu mai avem nevoie de departamentul de HR?

Miercuri, 2 Aprilie 2014 23 comentarii 2696 vizualizari

Desi este un articol mai vechi (aparut pe LinkedIn si preluat prin managerexpress.ro), consideram ca este inca de actualitate si merita sa fie dezbatut.

Expertii sunt de parere ca intregul domeniu de resurse umane ar trebui sa capete o noua denumire.

Numele de „resurse umane” transmite un mesaj gresit sunt de parere specialistii. In al doilea rand, ei considera ca departamentul de HR serveste unor scopuri duble. Pe de-o parte isi propune sa ofere sprijin angajatilor, iar pe de alta parte ofera ajutor managerilor pentru a monitoriza angajatii.  O astfel de abordare poate duce, uneori, la conflicte de interese intre angajator si angajati.

Dincolo de aceste aspecte, trebuie luata in considerare si masura in care departamentul de HR este valoros pentru o companie. Expertii au observat in ultima vreme un trend in randul companiilor care prefera sa renunte la departamentul de HR, sa-l externalizeze sau sa ii reduca din atributii, iar motivul a fost legat de faptul ca departamentul de HR este asociat mai mult cu aspecte birocratice si administrative.

In schimb, companiile investesc acum in „people function”, un departament care se concentreaza mai mult pe angajati si care se asigura ca o companie gaseste, recruteaza, retine si isi dezvolta oamenii.

Ce propun specialistii?

- Inlocuirea departamentului de HR cu doua echipe: cea de sprijin pentru angajati (people support team – care se va ocupa de dezvoltarea angajatilor) si cea care se ocupa de analize (people analytics team -  care se va ocupa de recrutari, de stabilirea personalului de care are nevoie o companie)

- Externalizarea acelor aspecte care nu aduc neaparat valoare companei.

Asteptam comentariile voastre pe baza acestui subiect.

Comentarii
adak Miercuri, 7 Mai 2014
Bun! Este criza, multe firme au disparut, altele se chinuie sa supravietuiasca, este greu, insa mi se pare usor exagerat sa puneti in carca hr-ului frustrarile. Nu hr-ul creeaza locuri de munca, nu hr-ul stabileste salariul minim pe economie si nu hr-ul poate rezolva criza. Va doresc cu sinceritate sa gasiti acele job-uri care sa va reprezinte, pe care sa le faceti cu placere si sunt convinsa ca si partea financiar se va modifica in sens pozitiv. Daca nu facem nimik si cautam tapi ispasitori nu rezolvam nimik.
Afara cu "HR-ul" din tara! Joi, 15 Mai 2014
Sunt de acord cu majoritatea: jos cu mafia din HR, jos cu pipitele cu fuste scurte angajate ca sa fie metrese patronului. Nu trebuie deloc HR in Romania. Un teste psihologic la un psiholog adevarat, nu la amatori (pentru asta sa incheie firma contract cu o clinica) si un interviu cu seful/sefii sunt suficiente pentru angajare. Se acorda prea multa importanta acestui sector in care pitipoancele stau degeaba/ pardon isi demonstreaza existenta chemand posibili angajatori. Nu este nevoie de atata pitiponcenie sau macar sa fie angajati absolventi de Psihologie in domeniu, nu toate prostituatele. Se incurajeaza prostitutia: decat 1 singura secretara, mai bine 10 haseriste care stau pe sub biroul patronului.
Pentru patronii care inca mai cred in HR Vineri, 25 Iulie 2014
De ce este nevoie de o intreaga armata de oameni care sa alcatuiasca un ditamai departamentul in care se fac ca lucreaza o groaza de puiculite chemandu-te la interviu degeaba (ca locul e oricum dat), ca sa-si motiveze ele existenta? Oare patronii sunt chiar orbi, nu vad ca arunca banii de pomana pe salariile haseristelor? E simplu: sa se dea teste! Asa sa se recruteze! Testarea iti arata care este cel mai bun candidat. Nu are rost sa dai interviuri in care haseristele isi dovedesc limbajul de lemn si inutilitatea. Chiar sunteti orbi patronilor?

SNC Lavalin Romania
Actualizat la: 16.02.2017
Essential Technologies
Actualizat la: 17.02.2017
Continental Automotive Group ...
Actualizat la: 22.02.2017

Software ...
Vodafone Romania
Engineer
TATA Technologies Romania
  • Cafea sau sucuri oferite ...
Inginer ...

Alumatic

dencuandrei

Nu recomand, am fost la interviu pentru reprezentant vanzari unde imi spune ca nu mai este de ...

AMOMA

Florinescu

Endava

Miqtza

Hello,In Ploiesti nu exista sediu Endava, doar in Pitesti.

AMOMA

PinkFoxy

Express People

asss

sal care ar mai fiii si alte probleme

Manager de echipa
Easy Asset Management IFN ...
Agent vanzari
Aplast
Agent vanzari B2B
GLS General Logistics ...
Customer Support Agent
Teleperformance Romania

Au început înscrierile la ediția cu numărul 20 a celui mai mare târg internațional de universități din Sud-Estul Europei>>

Fiecare specialist în resurse umane se bucură atunci când a reuşit să-l selecteze pe cel mai bun candidat într-un post. Un moment mai puţin plăcut este acela în care un angajat alege să demisioneze[...]
Ana-Maria Brânză, Camelia Șucu sau Gabriela Szabó sunt printre speakerii naționali și internaționali care vor participa între 14-15 martie la cea mai importantă Conferință de Leadership Feminin din România, The Woman ce va reuni la Cluj-Napoca peste 500 femei lider[...]