De ce opun rezistenta angajatii la schimbarile de la job

Vineri, 30 Martie 2012 0 comentarii 908 vizualizari

Martie 2012

In perioade de criza economica, schimbarile sunt la ordinea zilei in majoritatea companiilor, iar angajatii care refuza sa se conformeze trendului risca sa fie aruncati peste bord.

Cei mai multi dintre angajati opun rezistenta schimbarii atunci cand ies din zona lor de confort si nu inteleg ratiunea pentru care aceasta se produce.

"Rezistenta la schimbare apare atunci cand percepi riscurile schimbarii ca fiind mai mari decat avantajele ei", spune Andreea Sandu, senior trainer si consultant la firma de training AchieveGlobal.

Cele mai frecvente greseli, atunci cand suntem implicati in diversele schimbari de la locul de munca, apar din zona de comunicare, mai exact din lipsa ei:

1. Daca nu intelegi schimbarea si motivul pentru care ea se intampla, sunt sanse mari sa nu o poti accepta si sa dezvolti rezistenta si sa primesti etichete de tipul: “traditionalist” sau “rigid”;

2. Daca nu intelegi care este rolul tau in schimbare, ce vei continua sa faci si ce trebuie sa incetezi sa faci, sunt sanse mari sa te incarci cu multe responsabilitati si sa nu mai faci fata la un moment dat;

3. Daca nu intelegi ce resurse iti sunt necesare si ce resurse si suport primesti pentru a contribui la schimbare, o sa dezvolti rezistenta pentru ca schimbarea ar putea sa ti se para imposibil de implementat;

4. Daca nu intelegi ce reactie ai la schimbarea respectiva si nu faci ceva sa o administrezi sau depasesti, o sa ramai in categoria “rigid”.

Potrivit consultantului de la AcieveGlobal, in procesul de schimbare organizationala, un manager are trei roluri principale: sa activeze capacitatea de schimbare in cadrul echipei sale, sa comunice angajatilor toate schimbarile care urmeaza sa aiba loc si sa monitorizeze procesul de schimbare.

Veo Worldwide Services (VEO ...
Iasi
Actualizat la: 21.02.2017
Scoala de Valori
Actualizat la: 08.02.2017
DB Schenker Global Services ...
Actualizat la: 06.02.2017

Software ...
Vodafone Romania
Engineer
TATA Technologies Romania
  • Cafea sau sucuri oferite ...
Inginer ...
Ipsos Research Romania
Analist
Analist

AMOMA

Florinescu

Endava

Miqtza

Hello,In Ploiesti nu exista sediu Endava, doar in Pitesti.

AMOMA

PinkFoxy

Express People

asss

sal care ar mai fiii si alte probleme

Tezaur Investment Group

AnnA91

Buna, daca se va lucra in ture salariul va scădea?

Manager de echipa
Easy Asset Management IFN ...
Agent vanzari
Aplast
Agent vanzari B2B
GLS General Logistics ...
Customer Support Agent
Teleperformance Romania

Ana-Maria Brânză, campioana care a îngenuncheat China și SUA, vine la The Woman>>

Valorile cele mai mari ale câştigului salarial mediu nominal net s-au înregistrat în fabricarea produselor de cocserie şi a produselor obţinute din prelucrarea ţiţeiului (6120 lei), iar cele mai mici în hoteluri şi restaurante (1332 lei)[...]
Cautarea unui job in 2017 inseamna mai mult decat realizarea CV-ului si aplicarea la pozitiile care te atrag. Companiile vor candidati competitivi, care cunosc piata fortei de munca si sunt pregatiti pentru procesul de recrutare[...]