De ce pleaca cei mai buni angajati. 8 greseli pe care le fac sefii

Miercuri, 5 Februarie 2014 6 comentarii 3465 vizualizari

05 FEBRUARIE 2014

Solicitarile absurde venite din partea sefilor pun o presiune exagerata pe angajatii performanti. Acestia isi pot gasi mai usor un alt job decat colegii lor si pleaca cu prima ocazie.

1. Le cer sa fie "prezenti" 24 de ore pe zi, 7 zile pe saptamana - In calitate de sef, poti alege cand anume sa mananci, sa dormi si sa respiri, dincolo de afacerea ta. E o nebunie insa sa le ceri angajatilor acelasi lucru. In momentul in care ii terorizezi cu programul, consecintele vor fi inevitabile si angajatii vor deveni tot mai frustrati.

2. Le cer sa faca activitati la care nu se pricep - Una din cele mai mari greseli ale sefilor este sa isi detaseze prost angajatii. Daca analizezi situatia si oferi fiecaruia activitatea la care se pricepe, iti va fi mult mai usor sa culegi roadele muncii in compania ta.

3. Le spun "resurse umane" - Un manager s-a plans ca sta prost la capitolul "inventar uman". Angajatii se vor simti total neapreciati daca sunt catalogati drept "resurse", ci nu fiinte umane. Personalul tau este compus din oameni, nu din roboti sau materii prime.

4. Le cer sa includa munca si compania in viata lor sociala (sau in cea de pe retelele sociale...) - Trebuie sa existe o separare intre "biserica" si "stat", in vietile angajatilor tai. Nu depasi limitele unei afaceri, asteptandu-te ca actualizarile lor de Facebook sa graviteze in jurul activitatii din companie sau paginile lor sa contina laude la adresa sefilor.

5. Dau vina pe regulament - Daca te folosesti de regulament pentru a musamaliza lipsa de flexibilitate a mediului de lucru, ratezi unul din beneficiile misiunii de sef. Daca respecti doar manualul angajatului, ci nu angajatul in sine, ar fi cazul sa-ti reexaminezi optiunile.

6. Le cer sfatul si apoi il ignora - Daca soliciti un feedback din partea angajatilor, ai datoria sa le oferi o concluzie. Chiar daca nu vei implementa toate sugestiile, este important ca staff-ul tau sa stie ca este luat in seama.

Mai multe pe Manager.ro.

Comentarii
lexy Vineri, 7 Februarie 2014
daca cei mai buni angajati pleaca atunci firma ar trebui sa-si puna un semn de intrebare?!??!
io,bre Joi, 20 Februarie 2014
Nu crede in sperante alturiste, pentru ei ...noi angajatii nu suntem decat o statistica . Oricand poti inlocui un om si il poti modela dupa propria ta vointa ! Nu isi pun nici un semn de intrebare ,stai tu linistit(a) !
ac Duminica, 9 Martie 2014
...cand pleaca 1,2,3....10 , nu-i o problema...I se duce vestea ca este o companie neserioasa cu manageri slab pregatiti si o sa intre-n faliment incet-incet..;))
Mircea Vineri, 14 Martie 2014
Eu cred ca e un fenomen general valabil in Romania.
ex Duminica, 13 Aprilie 2014
pleaca din cauza managementului si/sau banilor. e foarte simplu
tintirin Luni, 26 Mai 2014
total de acord cu ex. managerii nostri... isi cam pierd rabdarea, nu prea stiu sa managerieze.

British American Tobacco ...
Ploiesti

Software ...
Vodafone Romania
Engineer
TATA Technologies Romania
  • Abonament la sala de fitness ...
Inginer ...
Ipsos Research Romania
Analist
Analist

AMOMA

Florinescu

Endava

Miqtza

Hello,In Ploiesti nu exista sediu Endava, doar in Pitesti.

AMOMA

PinkFoxy

Express People

asss

sal care ar mai fiii si alte probleme

Tezaur Investment Group

AnnA91

Buna, daca se va lucra in ture salariul va scădea?

Manager de echipa
Easy Asset Management IFN ...
Agent vanzari
Aplast
Agent vanzari B2B
GLS General Logistics ...
Customer Support Agent
Teleperformance Romania

Ana-Maria Brânză, campioana care a îngenuncheat China și SUA, vine la The Woman>>

Valorile cele mai mari ale câştigului salarial mediu nominal net s-au înregistrat în fabricarea produselor de cocserie şi a produselor obţinute din prelucrarea ţiţeiului (6120 lei), iar cele mai mici în hoteluri şi restaurante (1332 lei)[...]
Cautarea unui job in 2017 inseamna mai mult decat realizarea CV-ului si aplicarea la pozitiile care te atrag. Companiile vor candidati competitivi, care cunosc piata fortei de munca si sunt pregatiti pentru procesul de recrutare[...]