De ce pleaca cei mai buni angajati. 8 greseli pe care le fac sefii

Miercuri, 5 Februarie 2014 6 comentarii 3450 vizualizari

05 FEBRUARIE 2014

Solicitarile absurde venite din partea sefilor pun o presiune exagerata pe angajatii performanti. Acestia isi pot gasi mai usor un alt job decat colegii lor si pleaca cu prima ocazie.

1. Le cer sa fie "prezenti" 24 de ore pe zi, 7 zile pe saptamana - In calitate de sef, poti alege cand anume sa mananci, sa dormi si sa respiri, dincolo de afacerea ta. E o nebunie insa sa le ceri angajatilor acelasi lucru. In momentul in care ii terorizezi cu programul, consecintele vor fi inevitabile si angajatii vor deveni tot mai frustrati.

2. Le cer sa faca activitati la care nu se pricep - Una din cele mai mari greseli ale sefilor este sa isi detaseze prost angajatii. Daca analizezi situatia si oferi fiecaruia activitatea la care se pricepe, iti va fi mult mai usor sa culegi roadele muncii in compania ta.

3. Le spun "resurse umane" - Un manager s-a plans ca sta prost la capitolul "inventar uman". Angajatii se vor simti total neapreciati daca sunt catalogati drept "resurse", ci nu fiinte umane. Personalul tau este compus din oameni, nu din roboti sau materii prime.

4. Le cer sa includa munca si compania in viata lor sociala (sau in cea de pe retelele sociale...) - Trebuie sa existe o separare intre "biserica" si "stat", in vietile angajatilor tai. Nu depasi limitele unei afaceri, asteptandu-te ca actualizarile lor de Facebook sa graviteze in jurul activitatii din companie sau paginile lor sa contina laude la adresa sefilor.

5. Dau vina pe regulament - Daca te folosesti de regulament pentru a musamaliza lipsa de flexibilitate a mediului de lucru, ratezi unul din beneficiile misiunii de sef. Daca respecti doar manualul angajatului, ci nu angajatul in sine, ar fi cazul sa-ti reexaminezi optiunile.

6. Le cer sfatul si apoi il ignora - Daca soliciti un feedback din partea angajatilor, ai datoria sa le oferi o concluzie. Chiar daca nu vei implementa toate sugestiile, este important ca staff-ul tau sa stie ca este luat in seama.

Mai multe pe Manager.ro.

Comentarii
lexy Vineri, 7 Februarie 2014
daca cei mai buni angajati pleaca atunci firma ar trebui sa-si puna un semn de intrebare?!??!
io,bre Joi, 20 Februarie 2014
Nu crede in sperante alturiste, pentru ei ...noi angajatii nu suntem decat o statistica . Oricand poti inlocui un om si il poti modela dupa propria ta vointa ! Nu isi pun nici un semn de intrebare ,stai tu linistit(a) !
ac Duminica, 9 Martie 2014
...cand pleaca 1,2,3....10 , nu-i o problema...I se duce vestea ca este o companie neserioasa cu manageri slab pregatiti si o sa intre-n faliment incet-incet..;))
Mircea Vineri, 14 Martie 2014
Eu cred ca e un fenomen general valabil in Romania.
ex Duminica, 13 Aprilie 2014
pleaca din cauza managementului si/sau banilor. e foarte simplu
tintirin Luni, 26 Mai 2014
total de acord cu ex. managerii nostri... isi cam pierd rabdarea, nu prea stiu sa managerieze.

Coca Cola HBC Romania - ...
Campulung Moldovenesc, Suceava, Vatra Dornei
Actualizat la: 02.11.2016
AQUA
Actualizat la: 03.01.2017
Evolution Human Capital ...
Cluj Napoca
Actualizat la: 21.12.2016
UPC Romania
Botosani
Actualizat la: 03.01.2017
Allianz Managed Operations & ...
Actualizat la: 22.12.2016

Reinvent Consulting
  • Concediu de maternitate & ...
  • Cafea sau sucuri oferite ...
Director Juridic
  • Asigurare de pensie ...
  • Teambuildinguri / evenimente ...
Procurement ...
Bombardier Transportation
  • Asigurare de pensie ...
Senior Analyst
Hydro Environment Consulting
Inginer ...
Evalueserve SRL
  • Concediu de maternitate & ...
  • Cafea sau sucuri oferite ...
Business ...

Berlin-Chemie A. Menarini

AnnA91

Se poate si alte păreri?Am fost la 2 interviuri la ei

Reinvent Consulting

AlexandraAlexa

Reinvent Consulting a ajuns sa fie a doua mea familie. Ma bucur sa lucrez intr-un mediu cu oameni ...

Centrul Medical Romar

Anonim6

Nu plătesc salariile !!!! Pur și simplu uita ziua când trebuie sa îți dea banii ...

Depot 96

Deea_1

Bună ziua, am fost chemata la interviu pe postul de operator magazin Online și ce credeți ca mă ...

Mindit Consulting

Cetateanul

Despre ce post era vorba ?

Manager de produs
Evalueserve SRL

Câştigul salarial mediu în luna noiembrie 2016>>

Ce așteptări au angajatorii de la candidați în 2017?>>

Esențial pe agenda HR-ului: 29-30 martie, HR Summit Cluj-Napoca>>

Expații care muncesc în Elveția sunt cei mai bine plătiți din lume, câștigând în medie 188.275 de dolari pe an[...]