DE CE PLEACA cei mai buni angajati si ii lasa pe SEFI cu ochii in soare

Marti, 8 Mai 2012 0 comentarii 652 vizualizari

Mai 2012

Managerii nu isi imagineaza care sunt motivele reale pentru care le pleaca tocmai cei mai buni oameni din firma si au impresia ca totul se reduce la bani, la salariu.

Cele mai frecvente motive pentru care angajatii buni decid sa-si schimbe compania sunt urmatoarele, potrivit Business Insider:

1. Se simt ignorati. Orice om simte nevoia sa-i fie apreciata munca si recunoscute meritele. Mai ales cei mai buni angajati au motive de recunoastere, macar onorifica, daca nu si financiara. Dar multi manageri nu-si pun problema "oare angajatul x isi va face la fel de bine treaba si maine daca azi il ignor cu desavarsire?".

2. Managerii trec pe langa ei fara sa-i salute. Uneori, directorii se simt prea importanti ca sa-i bage in seama pe specialistii din firma care isi fac bine treaba. Acestia insa resimt frustrarea de a nu fi salutati si isi vor cauta un loc unde sa fie respectati.

3. Sunt considerati robotei, fara viata personala. Multe dintre problemele unui angajat vin din relatiile tensionate de acasa, din familie. Daca managerul va alege sa ignore total aceasta latura personala a angajatului performant, cu toate ca il vede trist sau deprimat, s-ar putea sa-l piarda in curand.

4. Sunt uitati cand e vorba de recompense financiare. Daca un specialist afla ca un coleg de-al lui din alta firma castiga cu 50% mai mult decat el, va face tot ce ii sta in putere sa-si gaseasca un job mai bine platit. Managerii trebuie sa stie in permanenta care este nivelul salarial in piata al posturilor-cheie, altfel oamenii vor pleca mai devreme sau mai tarziu.

Nu trebuie ignorat nici nivelul de stres de la locul de munca. Cei mai buni angajati isi vor cauta rapid un alt job care sa le permita sa respire si sa isi vada si de viata personala.

Eurocall Business SRL
Actualizat la: 18.11.2016
Oracle Romania
Actualizat la: 01.11.2016

• Tichete cadou
  • Munca de la distanta sau de ...
Post Master
Curier
WNS Global Services
  • Cafea sau sucuri oferite ...
Senior Associate
  • Asigurare de pensie ...
  • Concediu de crestere a ...
Senior Analyst

elena_ely

Buna! Cum a fost la interviu ? Care au fost intrebarile?

Flanco Retail SA

go_go

Schaeffler Romania

cojanumihaela

Stie cineva ce salariu are un Cnc debutant?

OMV Petrom - Global Solutions

cojanumihaela

Stie careva care sunt beneficiile si salariul unui Team Lider pentru Ploiesti?

Gina01

Junior Software Developer
Pentalog Romania
Hella Romania

Sfaturi pentru a supravietui statului pe scaun la birou>>