Demisia fara preaviz si concediul in preaviz

Duminica, 17 Aprilie 2016 0 comentarii 998 vizualizari

Conform art. 81 din Codul muncii, demisia reprezinta notificarea scrisa prin care angajatul il informeaza pe angajator asupra deciziei sale de a inceta contractul individual de munca (CIM). Dar cum sta treaba cu demisia fara preaviz? Este ea posibila? Si daca da, in ce conditii?

Sa le luam pe rand: angajatorul are obligatia legala de a inregistra demisia salariatului.

Daca acesta refuza, angajatul o poate trimite prin posta, fara sa fie obligat sa-si motiveze hotararea.

Potrivit Codului muncii, perioada de preaviz poate fi de maximum 20 de zile lucratoare pentru salariatii care ocupa functii de executie si cel mult 45 de zile lucratoare pentru salariatii care au functii de conducere.

Demisie fara preaviz

Exista insa si situatii execeptionale prevazute de lege, conform carora salariatul poate sa demisioneze fara sa respecte termenul de preaviz.

Una dintre acestea este aceea in care angajatorul nu isi indeplineste obligatiile asumate prin contractul individual de munca.

Iata cateva exemple de situatii posibile:

- angajatorul sa nu respecte programul de lucru;

- sa nu acorde concediu de odihna;

- sa nu plateasca salariul la data stabilita.

Angajatul poate notifica angajatorul cu privire la incetarea contractului individual de munca si in perioada de proba (pe durata si la finalul acesteia).

Scopul preavizului este acela de a-i oferi angajatorului timpul necesar pentru a putea gasi un inlocuitor pentru  munca prestata de angajatul care si-a depus demisia.

Subliniem faptul ca demisia nu trebuie aprobata de angajator si nici argumentata in fata acestuia, ci doar inregistrata, acordandu-i-se un numar de inregistrare.

Demisia se poate folosi atat in cazul contractelor cu durata durata nedeterminata, cat si in cazul contractelor incheiate pe durata determinata.

De asemenea, demisia este utilizata inclusiv in cazul muncii la domiciliu.

Pe durata preavizului, angajatorul poate renunta la prezenta totala sau partiala la serviciu a salariatului.

Daca angajatorul nu face insa acest lucru, salariatul are obligatia de a se prezenta la serviciu pe durata preavizului.

In caz contrar, angajatul ar putea fi sanctionat disciplinar pentru nerespectarea preavizului.

Daca se ajunge la aceasta situatie, salariatul ar putea fi cercetat disciplinar, iar contractul sau de munca ar putea fi desfacut din acest motiv.

Concediu in preaviz

Chiar daca un angajat este in preaviz, contractul sau de munca isi produce in continuare efectele, asa cum reiese din art. 81 din Codul muncii. Asadar, angajatul are inclusiv dreptul la concediu, daca cererea sa de concediu este aprobata de angajator.

Intreg articolul poate fi citit accesând sursa.

Sursa: HRP

Timisoara, Job national
Actualizat la: 05.12.2016
Actualizat la: 12.01.2017

Evalueserve SRL
  • Cafea sau sucuri oferite ...
Business ...
Tezaur Investment Group
  • Telefon de serviciu
Ofiter amanet
CGS - Computer Generated ...
Support ...
Telekom Romania Mobile ...
Confidential
Gameloft Romania
  • Abonament la sala de fitness ...
QA Tester

FlorinP

O regula nescrisa a cautarii unui loc de munca spune asa. Nu pleci de la actualul loc de munca ...

Sergheyi

Salut Kaizoku. Din ce stiu Endava are in Bucuresti, Cluj si Pitesti mai nou. De Ploiesti nu stiu ...

Kaizoku

Salutari. Sunt student in Ploiesti, anul 3. Sunt pasionat de programare, doresc sa ma dezvolt (prin ...

Dragauche

@Ronna Am cerut 3000 RON net. Nu puteam sa plec de la 2700 pentru aceeasi suma, deci am urcat ...

OnStartup Development System

MarianaL

Eu am pus cvul pe net la ei pentru o colaborare. Imi trimit un mesaj pompos cum ca ei fac o gramada ...

Business analyst
Evalueserve SRL
Analyst
Yardi Systems
Ofiter amanet
Tezaur Investment Group
Support Technician
CGS - Computer Generated ...

Câştigul salarial mediu în luna noiembrie 2016>>

Ce așteptări au angajatorii de la candidați în 2017?>>

Esențial pe agenda HR-ului: 29-30 martie, HR Summit Cluj-Napoca>>

Expații care muncesc în Elveția sunt cei mai bine plătiți din lume, câștigând în medie 188.275 de dolari pe an[...]