Din culisele interviurilor de angajare: ce perle spun romanii cand sunt fata in fata cu angajatorii

Miercuri, 2 Septembrie 2015 0 comentarii 1533 vizualizari

Romanii sunt inventivi si au capacitatea de a-si surprinde interlocutorii in orice situatie, chiar si in momentele in care ar trebui sa gandeasca raspunsurile si sa cantareasca efectul lor, cum este cazul interviului de angajare. Site-ul wall-street.ro prezinta o serie de perle spuse de candidati aflati fata in fata cu angajatorii, potrivit datelor furnizate de compania de recrutare Adecco.

Din categoria "traim in Romania si stim ca asta ne costa"

La sfarsitul interviului, candidatul ma intreaba: “si cat ma costa ca m-ati invitat la interviu?”

Din categoria "Mergi cu Domnul, fiule! Dar nu mai veni la interviuri"

Un candidat care a venit pentru o pozitie de IT, la 5 minute dupa ce a inceput interviul a inceput sa ne citeze din Biblie, iar punctul culminant a fost cand a scos din buzunar un bebelus de plastic de cativa centimetri si a inceput sa ne explice cum evolueaza pruncii in burta mamei si cum o sa ajungem cu totii in iad daca pacatuim.

Din categoria "sunt modesta, dar ma tratez"

“Singurul meu defect este ca sunt prea frumoasa”.

Din categoria "numai tata de manager sa nu fii"

Vine la sediul firmei un domn cu fata lui de 21 de ani.

“Buna ziua, joburi de manager aveti? “Pentru cine?” “ Pentru fata mea. A terminat facultatea de management si vrea sa se faca manager”.

Din categoria "mai bine sa fie bine decat sa fie rau". Subcategoria "mai bine un mic decat un job nou"

Email primit de la un candidat"

Buna ziua, vroiam sa va spun ca nu mai ajung azi la interviu. Sunt la un gratar cu prietenii mei si ne uitam la meci”.

Din categoria "the lonely IT wolf"

La actualul meu job in primele doua luni n-am vorbit cu nimeni. Si nici nu am simtit nevoia.

Din categoria "As recruta. Dar nu oameni"

O candidata venita la interviu pentru o pozitie de Recruiter: “Ma obosesc oamenii si interviurile”.

Din categoria "I am the King of the World"

Email primit de la candidat:

“Va rog sa ma contactati doar pentru joburi care intrunesc urmatoarele conditii:

Salariul este de cel putin 2000 euro net;

Compania este situata intre Piata Unirii si Piata Victoriei

Va multumesc pentru intelegere.”

Din categoria #vreinuvreiglorialumiitrece

“Ati aplicat la pozitia de Sales Manager.”

(ma intrerupe, butonand telefonul) “Da, pe mine nu ma intereseaza pozitia asta.”

“OK, atunci ce s-a schimbat fata de discutia noastra telefonica de ieri?”

(butoneaza in continuare) “Nimic. Dar nu vreau jobul.”

“Pai si de ce ati mai dat curs invitatiei la interviu?”

(tot butonand) “Nu stiu, nu ma intereseaza.”

“Bun, atunci daca tot ati venit, haideti sa discutam despre planurile dvs. de cariera.”

(Se uita fix in ochii mei): “N-am.”

Din categoria poker face

“Vad din CV ca ai terminat facultatea de 4 ani, dar nu ai lucrat nicaieri. Ce ai facut in timpul asta?” Candidatul: “Am jucat poker.”

Intreg articolul poate fi citit accesand sursa.

Accenture Romania

minie

Asisoft SRL

nelutu

elena_ely

Buna! Cum a fost la interviu ? Care au fost intrebarile?

Inginer calitate
Junior Software Developer