Din culisele interviurilor de angajare: ce perle spun romanii cand sunt fata in fata cu angajatorii

Miercuri, 2 Septembrie 2015 0 comentarii 1577 vizualizari

Romanii sunt inventivi si au capacitatea de a-si surprinde interlocutorii in orice situatie, chiar si in momentele in care ar trebui sa gandeasca raspunsurile si sa cantareasca efectul lor, cum este cazul interviului de angajare. Site-ul wall-street.ro prezinta o serie de perle spuse de candidati aflati fata in fata cu angajatorii, potrivit datelor furnizate de compania de recrutare Adecco.

Din categoria "traim in Romania si stim ca asta ne costa"

La sfarsitul interviului, candidatul ma intreaba: “si cat ma costa ca m-ati invitat la interviu?”

Din categoria "Mergi cu Domnul, fiule! Dar nu mai veni la interviuri"

Un candidat care a venit pentru o pozitie de IT, la 5 minute dupa ce a inceput interviul a inceput sa ne citeze din Biblie, iar punctul culminant a fost cand a scos din buzunar un bebelus de plastic de cativa centimetri si a inceput sa ne explice cum evolueaza pruncii in burta mamei si cum o sa ajungem cu totii in iad daca pacatuim.

Din categoria "sunt modesta, dar ma tratez"

“Singurul meu defect este ca sunt prea frumoasa”.

Din categoria "numai tata de manager sa nu fii"

Vine la sediul firmei un domn cu fata lui de 21 de ani.

“Buna ziua, joburi de manager aveti? “Pentru cine?” “ Pentru fata mea. A terminat facultatea de management si vrea sa se faca manager”.

Din categoria "mai bine sa fie bine decat sa fie rau". Subcategoria "mai bine un mic decat un job nou"

Email primit de la un candidat"

Buna ziua, vroiam sa va spun ca nu mai ajung azi la interviu. Sunt la un gratar cu prietenii mei si ne uitam la meci”.

Din categoria "the lonely IT wolf"

La actualul meu job in primele doua luni n-am vorbit cu nimeni. Si nici nu am simtit nevoia.

Din categoria "As recruta. Dar nu oameni"

O candidata venita la interviu pentru o pozitie de Recruiter: “Ma obosesc oamenii si interviurile”.

Din categoria "I am the King of the World"

Email primit de la candidat:

“Va rog sa ma contactati doar pentru joburi care intrunesc urmatoarele conditii:

Salariul este de cel putin 2000 euro net;

Compania este situata intre Piata Unirii si Piata Victoriei

Va multumesc pentru intelegere.”

Din categoria #vreinuvreiglorialumiitrece

“Ati aplicat la pozitia de Sales Manager.”

(ma intrerupe, butonand telefonul) “Da, pe mine nu ma intereseaza pozitia asta.”

“OK, atunci ce s-a schimbat fata de discutia noastra telefonica de ieri?”

(butoneaza in continuare) “Nimic. Dar nu vreau jobul.”

“Pai si de ce ati mai dat curs invitatiei la interviu?”

(tot butonand) “Nu stiu, nu ma intereseaza.”

“Bun, atunci daca tot ati venit, haideti sa discutam despre planurile dvs. de cariera.”

(Se uita fix in ochii mei): “N-am.”

Din categoria poker face

“Vad din CV ca ai terminat facultatea de 4 ani, dar nu ai lucrat nicaieri. Ce ai facut in timpul asta?” Candidatul: “Am jucat poker.”

Intreg articolul poate fi citit accesand sursa.

BUCURESTI, Job national
Actualizat la: 18.03.2017
Continental Automotive Group ...
Actualizat la: 30.03.2017
Telekom Romania Mobile ...
Braila, Buzau, Galati

• Telefon de serviciu
Tehnician ...

Ixia Romania

eusitu

Am fost la interviu la ei pt Web Developer. Erau 2 juniori care habar nu aveau cu ce sa mananca ...

Raiffeisen Bank

CosmiChi

Poate cineva sa imi spuna in mare despre ce este vorba in postul de "Consultant Bancar" ...

Competence Call Center - CCC

CrissCristi

Salutare,Eu am avut o experienta negativa cu CCC. Am fost la zeci de interviuri dar asa ceva nu mi ...

Top Line Europa

maria20

Am gasit intamplator acest forum si as vrea sa precizez cateva aspecte ; situatia din firma este ...

Graitec Romania

Vasile5

Am vazut un anunt pe internet-Operator Introducere Date (Data Entry Operator).Care este salariul ...

Customer Support Analyst
TELUS International Europe
Senior Software Developer
CustomSoft
Agent Servicii Clienti
TELUS International Europe

Oportunități de carieră în Vânzări. Coca-Cola HBC România, JTI România, L’Oréal România și Unilever au planuri de recrutare>>

Peste 10 000 de vizitatori și 400 de specialiști HR la Angajatori de TOP București. Urmează ediția Virtuală>>

Clujul devine pentru două zile HUB-ul HR-ilor din Transilvania>>

Vineri și sâmbătă, la Sala Palatului, are loc Angajatori de TOP București, cel mai mare eveniment de carieră din România. Târgul de joburi reunește în cadrul ediției din această primăvară 100 de companii, iar printre angajatori va fi prezent și Serviciul Român de Informații (SRI)[...]
Când discutăm despre Captain America, Iron Man, Thor, Wonder Woman sau Jedi vorbim despre super puteri şi, mai mult decât atât, despre mindset. Prin abilităţile lor supra omeneşti şi imparţialitatea acţiunilor aceştia restabilesc echilibrul şi siguranţa societăţii[...]