Diurna legala 2016: Ultimele modificari

Joi, 18 Februarie 2016 0 comentarii 1123 vizualizari

Diurna este un drept care poate fi acordat prin reglementarile aflate in vigoare oricarui salariat angajat in baza unui contract de munca si care merge intr-o deplasare in interes de serviciu. Potrivit Codului Muncii, salariatul delegat are dreptul legal la plata cheltuielilor de transport si de cazare, dar si la o indemnizatie de delegare, in conditiile prevazute de lege sau de contractul colectiv de munca aplicabil acestuia.

Codul Muncii mai stabileste ca delegarea poate fi dispusa pentru o perioada de cel mult 60 de zile calendaristice pe parcursul unui an si se poate prelungi pentru perioade succesive de maximum 60 de zile calendaristice cu o mare Conditie. Este necesar ca angajatorul sa aiba acordul salariatului.

La ora actuala, in Romania, exista doua tipuri de diurne. Este vorba, desigur, despre diurna interna care se acorda numai pentru deplasari in interiorul tarii si despre diurna externa care se acorda numai pentru deplasari in afara tarii. Sa incepem cu cea mai simpla!

Diurna legala externa

Diurna externa se acorda conform HG 518/1995 privind unele drepturi si obligatii ale personalului roman trimis in strainatate, pentru indeplinirea unor misiuni temporare. Astfel, diurna se da  in valuta si va fi la nivelul prevazut pentru fiecare tara in parte, in care are loc deplasarea. La ora actuala, cuantumul diurnei pentru fiecare tara este stabilit in anexa din HG nr. 518/1995. Este bine de stiut si chiar de notat undeva ca, in tarile UE, diurna legala este in prezent situata la valoarea de 35 euro pe zi.

Diurna legala interna

Diurna interna este reglementata de HG 1860/2006. In acest act normativ se mentioneaza ca in cazul delegarii si detasarii in alta localitate, precum si in cazul deplasarii in cadrul localitatii, in interes de serviciu, poate primi diurna persoana care se deplaseaza pentru o distanta mai mare de cinci kilometri fata de localitatea unde isi are locul permanent de munca. Mai departe, este bine de stiut ca numarul zilelor  in care angajatul se afla in delegare sau detasare se calculeaza de la data si ora plecarii si pana la data si ora inapoierii mijlocului de transport in localitatea unde este situat locul permanent de munca.

Mai este ceva interesant. Daca plecati o singura zi sau pentru ultima zi, in cazul delegarii pentru mai multe zile, diurna vi se acorda numai daca durata delegarii este de cel putin 12 ore.

La ora actuala, in Romania, valoarea diurnei legale pentru bugetari este de 17 lei pe zi.

Noutatea pe care o aduce anul 2016 este ca in acest an se permite acordarea de diurne administratorilor si directorilor din cadrul institutiilor publice, sumele acordate si impozitarea lor fiind identice cu ale celorlalti angajati.

Cei care nu se cazeaza in unitati de cazare, atunci cand sunt in delegatie, pot primi 45 lei pe noapte.

Impozitarea diurnei in 2016

De ce este important sa stim care sunt valorile indemnizatiei pentru delegare si detasare valabile in cazul bugetarilor? Pentru ca ele, de fapt, reprezinta un indicator pentru calculul diurnei neimpozabile si in cazul companiilor private.

Intreg articolul poate fi citit accesând sursa.

Sursa: HRP

Intersnack Romania Group
Brasov
Actualizat la: 06.02.2017

Holzindustrie Schweighofer ...
  • Concediu de maternitate & ...
Manipulant
Endava
Software ...
Vodafone Romania
  • Tichete cadou
Engineer
TATA Technologies Romania
  • Concediu de maternitate & ...
  • Tichete cadou
Inginer ...
Ipsos Research Romania
Analist

AMOMA

Florinescu

Endava

Miqtza

Hello,In Ploiesti nu exista sediu Endava, doar in Pitesti.

AMOMA

PinkFoxy

Express People

asss

sal care ar mai fiii si alte probleme

Tezaur Investment Group

AnnA91

Buna, daca se va lucra in ture salariul va scadea?

Manager de echipa
Easy Asset Management IFN ...
Agent vanzari
Aplast
Agent vanzari B2B
GLS General Logistics ...
Customer Support Agent
Teleperformance Romania

Au început înscrierile la ediția cu numărul 20 a celui mai mare târg internațional de universități din Sud-Estul Europei>>

Fiecare specialist în resurse umane se bucură atunci când a reuşit să-l selecteze pe cel mai bun candidat într-un post. Un moment mai puţin plăcut este acela în care un angajat alege să demisioneze[...]
Ana-Maria Brânză, Camelia Șucu sau Gabriela Szabó sunt printre speakerii naționali și internaționali care vor participa între 14-15 martie la cea mai importantă Conferință de Leadership Feminin din România, The Woman ce va reuni la Cluj-Napoca peste 500 femei lider[...]