Doi romani au renuntat la joburile la Twitter. Acum fac dezvaluiri din culisele corporatiei unde oricine ar vrea sa munceasca

Luni, 4 August 2014 5 comentarii 4624 vizualizari

Mircea Pasoi si Cristian Strat, ambii absolventi ai Universitatii din Bucuresti, dupa internshipuri la Google si Microsoft in Statele Unite ale Americii, au fondat in Romania afacerea online ReadFu. Produsul - al carui nume a fost schimbat ulterior in Summify - a primit la inceputul anului 2010 o finantare de la incubatorul Bootup Labs din Vancouver, Canada. La inceputul anului 2012, start-up-ul a fost cumparat de Twitter, iar cei doi tineri s-au mutat in San Francisco, unde au lucrat ca ingineri manageri.

Dupa achizitia Summify de catre Twitter, cei cinci membri ai start-up-ului au fost angajati ca software engineers in cadrul echipeiTwitter. Dupa cateva luni, Cristian Strat si Bogdan Pasoi au intrat pe traseul de management al companiei.

Pasoi si Strat si-au anuntat recent plecarea de la Twitter, pentru o pauza si pentru a stabili planurile privind dezvoltarea unui nou start-up in San Francisco.

„Am invatat foarte mult in cadrul Twitter.Am pornit ca software engineers, iar cand am plecat de acolo, eram  seniors managers: ne ocupam de o echipa de manageri care la randul lor lucreaza cu alti ingineri, era un rol putin diferit de managementul direct”, explica Strat atributiile postului ocupat. Cei doi romani au avut astfel doua dintre cele mai ravnite pozitii de ingineri software din lume, tinand cont ca salariul mediu pentru inginerii software in cadrul Twitter este de 124.863 dolari, mai mult decat la Apple, unde acesta este de 124.330 dolari si decat la Oracle, unde salariul mediu este de 122.905 dolari, potrivit Business Insider.

Atat in momentul in care start-up-ul lor a fost preluat de catre Twitter, cat si dupa obtinerea posturilor in cadrul companiei, cei doi au avut ocazia sa discute in repetate randuri cu CEO-ul Twitter, Dick Costello. „Cred ca multi CEO au un fel de strong suit, au un talent anume, astfel ca daca Steve Jobs era foarte bun pe design si produse, iar Zuckerberg pe produsul la care lucreaza, Dick Costello este foarte bun pe management, pe modul in care se scaleaza o organizatie, pe pregatirea de noi manageri, echipe, organizatii, antrenarea lor si fondarea unei organizatii foarte mari”, spune Strat. El a observat ca in momentul in care Costello a trecut din pozitia de COO in functia de CEO, Twitter era o companie imatura, in care lucrurile nu functionau perfect. „El a preluat-o si a facut curatenie foarte bine, a scalat-o si acum e o companie listata public, cu venituri foarte mari, cu peste 3000 de angajati, e un manager foarte bun”.

Unul dintre lucrurile care dovedesc implicarea lui Costello sunt cursurile pe care le organizeaza in cadrul companiei si pe care le conduce personal. „Ai ocazia astfel sa petreci un numar destul de mare de ore cu el, preda el insusi cursuri de management” descrie Strat programul lansat de Costello prin care orice angajat care trece intr-o pozitie de manager trece prin cursurile cu CEO-ul.

Programul de munca de la Twitter este echilibrat, astfel incat sa permita angajatilor sa aiba o familie si viata personala: „Se lucreaza circa 8-10 ore zilnic, asta inseamna normal dupa standardele de acolo, eu sunt obisnuit sa lucrez 10-12 ore pe zi, dar in principiu fiecare sta cat vrea”. Strat pune in paralel activitatea din cadrul Twitter cu activitatea la propriul start-up, pentru care munceau 12-14 ore zilnic, sase zile din sapte, iar „cele mai urate saptamani erau cele in care in cea de-a saptea zi picau serverele”.

„Ca manager iei parte toata ziua la sedinte: in fiecare zi aveam cate 8-10 sedinte planificate dinainte, iar intre sedinte sau dupa sedinte, ne ocupam de e-mailuri”, rezuma el activitatile din cadrul pozitiei de senior manager. Din multitudinea de sedinte, aminteste de doua dintre ele, la care CEO-ul Dick Costello tinea foarte mult: one-to-one-urile cu angajatii prin care, o data la o saptamana sau la doua saptamani, fiecare manager organiza o discutie in particular cu fiecare om din echipa prin care incercau sa se gandeasca impreuna la solutii si probleme – „de departe cele mai importante sedinte”, dar si sedintele tip „daily stand-ups” – un format de intalnire rapid, de cate cinci-zece minute si in care fiecare dintre cei implicati explica ce a facut cu o zi in urma si planurile pentru ziua respectiva. Scopul celei din urma, denumita „Scrum”, dupa termenul din rugby in care jucatorii se strang la mijloc si pun la cale o strategie, era sa creeze un spirit de echipa prin verbalizarea intentiilor angajatilor.

In ce priveste decizia de a pleca de la Twitter, aceasta  a fost una personala.  „Daca mai stateam cateva luni, incepea sa ma tracaseze rutina asta. Eu si Mircea suntem de parere ca trebuie sa pleci inainte ca lucrurile sa devina mai rele, cand ti-e bine, atunci trebuie sa pleci, nu dupa. Am stat in companie doi ani si trei luni, fiecare dintre noi avea cate o echipa de 30 si ceva de oameni, lucrurile mergeau din ce in ce mai bine, dar se simtea ca daca mai stam inca sase luni de zile, dusurile o sa fie mai lungi dimineata, o sa avem mai putin chef sa venim la munca, sa plecam mai devreme, probabil ca nu am mai fi fost la fel de implicati".

Abilitatile de management si recrutare au fost prinicipalele lucruri dezvoltate de cei doi in cadrul companiei, iar printre angajatii recrutati, isi aminteste ca s-au numarat foarte multi romani. Cei doi au angajat circa 20 de tineri romani in cadrul companiei si alti zeci pentru internshipuri. „Erau foarte buni, olimpici international si au facut o impresie foarte buna”. Isi aminteste ca in blocul in care locuiau, aflat chiar vizavi de birourile Twitter, cineva chiar arborase steagul romanesc care putea astfel fi vazut din biroul de sticla al companiei.

Referitor la posibilitatea IT-istilor romani de a-si gasi un loc in cadrul gigantilor IT, Strat ii sfatuieste sa obtina o recomandare. „Ideea de warm introduction conteaza foarte mult pentru orice companie, fie ca este Twitter, Facebook sau Google, pentru ca o astfel de companie primeste mii de aplicatii in fiecare zi”. Dupa obtinerea unei recomandari, angajati au o intrare instanta. „Nu este o pila, este ceva care te ajuta sa fii luat in considerare, depinde numai de tine ce faci dupa ce treci de primul pas”. Cristian Strat si Bogdan Pasoi au condus mai multe procese de recrutare din cadrul Universitatii Politehnice din Bucuresti si din cadrul Universitatii din Bucuresti, facilitand astfel intrarea tinerilor IT-isti in cadrul Twitter.

Intr-un interviu pentru gigantii IT, recrutorii pun accent pe experienta candidatului. Astfel, daca este „new grad”, a terminat recent facultatea sau are unul sau doi ani de experienta, ei se vor axa pe lucruri fundamentale, aspecte teoretice, pe algoritmi si structuri de date, iar daca potentialul angajat are experienta, va fi intrebat si despre aspecte care tin de arhitectura, lucruri pe care le dobandeste in timp.

„Candidatii din Romania erau foarte buni, ce e clar este ca sunt multi romani talentati la inginerie, dar nu sunt diferiti sau mai speciali decat indienii sau asiaticii, si ei sunt foarte buni. Cu ce ne putem mandri este ca avem foarte multi oameni talentati raportat la populatie”, concluzioneaza Cristian Strat.

Comentarii
io Marti, 5 August 2014
mult b...hit . generatia Y.
ko Miercuri, 6 August 2014
cam asa
flat Miercuri, 6 August 2014
Articol despre cat de grozavi sunt subiectii. Sunt, dar mai moale, parca l-au scris ei pentru ei.
mihai Sambata, 9 August 2014
Eu zic sa lasati gura mica si sa cautati pe google ce au realizat baietii astia cu start-up-ul lor, ce realizari au avut in timpul facultatii sau liceului la olimpiade, cate medalii au adunat.
Balixul Miercuri, 13 August 2014
Bravo lor! Se intampla sa lucrez in IT in afara tarii. Sunt total de accord cu ultimul paragraf al articolului.

Ma bucur foarte mult cand se pun reflectoarele si pe oameni care muncesc si aduc cinste tarii.
Ei sunt defapt vedetele noastre nu cei care comit infractiuni si ilegalitatii peste hotare.

Cinste lor inca o data.

Vodafone Romania
Engineer

GTS Telecom

Andrul

Job interviu intrebari pentru pozitia NOC:   1. Descrieti cum functioneaza comanda ...

Avestis International SRL

Pion

Un bax de hârtie costa 20-30 de lei... atâta costa și onoarea voastră în fața ...

elz

Eu am aplicat pentru o pozitie si cand am fost contactat mi-au spus ca s-au gandit, analizand ...

Hilti Romania

Cristugeorge

Dintre cei ce ati comentat si sunteti in continuare angajati, imi puteti spune mai multe detalii ...

Farmaceutica Remedia

nonam3

Am gasit un anunt al acestei companii plasat pe un site de anunturi si fara sa ma documentez prea ...

Agent Servicii Clienti
Webhelp Romania
Analist servicii clienti
Allianz Worldwide Partners
Project manager
Accenture Romania

Reprezentații Rolls Royce, Riot Games și Hogan Assessments pentru prima dată în România>>

Au început înscrierile la ediția cu numărul 20 a celui mai mare târg internațional de universități din Sud-Estul Europei>>

Femei de top din domenii precum antreprenoriat, jurnalism, arhitectură, sport, cercetare sau economie, atât din țară cât și din străinătate, au confirmat prezența la cel mai important eveniment de leadership feminin din estul Europei: Conferința de Leadership Feminin The Woman[...]
Fiecare specialist în resurse umane se bucură atunci când a reuşit să-l selecteze pe cel mai bun candidat într-un post. Un moment mai puţin plăcut este acela în care un angajat alege să demisioneze[...]