Dupa perioade de concedieri, sefii abuzeaza de angajatii cei mai slabi

Marti, 24 Iunie 2014 0 comentarii 1007 vizualizari

Un nou studiu arata ca dupa disponibilizari, managerii abuzeaza de cei mai slabi angajati ai lor.

Comparatia intre mediul corporatist si fiarele salbatice din padure, care isi urmaresc prada, poate parea puerila. Totusi, un nou studiu sugereaza ca fiinta umana nu este departe de animalele feroce de care trebuie sa ne ferim.

Pedro Neves, profesor la Universitatea din Lisabona, Portugalia, a descoperit ca o criza corporatista ii poate determina pe superiori sa ii agreseze pe angajatii mai slabi. Studiul lui Neves a fost publicat in Journal of Occupational and Organizational Psychology.

Neves a analizat 12 companii, pentru a vedea in ce forma managerii "lovesc cainii" mai slabi sau isi varsa frustrarile pe cei din jur, asupra carora au putere.

"Sefii... ii vizeaza pe cei mai putin dispusi sau capabili sa se reabiliteze... indivizii supusi, care au o incredere scazuta in propriile puteri; indivizii fara aliati la locul de munca", releva studiul. CSE (core self-evaluation) se refera la increderea unei persoane in ea insasi.

In cadrul studiului, angajatii au catalogat afirmatii precum "seful meu da vina pe mine, pentru a iesi basma curata" si "seful imi spune ca ideile mele sunt stupide". Angajatii cu un CSE redus, care nu sunt sprijiniti de ceilalti colegi, cad victime in fata sefilor agresivi.

4 si cele 12 companii au apelat la concedieri in ultimii doi ani. Din cele 4 companii, arata Neves, angajatii supusi au fost cel mai des abuzati.

"Am descoperit ca pe masura ce increderea in sine si suportul colegilor scad, seful devine tot mai "curajos" in campania sa agresiva, mai ales in companiile care apeleaza la disponibilizari", explica Neves.

Studiul mai arata ca angajatii supusi au performante mai scazute la job si sunt mai putin interesati de comunitatea acelei companii. Neves spune ca angajatii agresati devin ei insisi agresori si incep sa submineze firma, dupa ce sunt umiliti de sefi.

"Un mediu marcat de disponibilizari implica nesiguranta, scindarea si sentimentul riscului individual - toate acestea determina aparitia de noi vulnerabilitati si le ofera agresorilor increderea necesara pentru a-si abuza angajatii; mai mult, salariatii nu riposteaza la prima vedere", subliniaza expertii.

Ce poti sa faci pentru a te proteja de un sef agresiv si obraznic? Neves sugereaza ca ar trebui sa te intelegi bine cu restul colegilor, sa faci parte dintr-o anumita "bisericuta".

Cat despre liderii care au un comportament pasiv-agresiv, acestia ar trebui sa-si asume responsabilitatea pentru faptele lor si sa inceteze campania de intimidare, deoarece lucreaza intr-o companie, nu intr-o jungla.

Veo Worldwide Services (VEO ...
Iasi
Actualizat la: 25.02.2017
Continental Automotive Group ...
Sibiu
Actualizat la: 25.02.2017
Randstad Romania
full-time / > 5 ani experienta
Actualizat la: 17.02.2017
UPA Solutions
Actualizat la: 29.11.2016
New European Investment ...
/ Student/Absolvent

Manager
Raiffeisen Bank
Analist
Holzindustrie Schweighofer ...
  • Concediu de maternitate & ...
Manipulant
Endava
Software ...

GTS Telecom

Andrul

Job interviu intrebari pentru pozitia NOC:   1. Descrieti cum functioneaza comanda ...

Avestis International SRL

Pion

Un bax de hârtie costa 20-30 de lei... atâta costa și onoarea voastră în fața ...

elz

Eu am aplicat pentru o pozitie si cand am fost contactat mi-au spus ca s-au gandit, analizand ...

Hilti Romania

Cristugeorge

Dintre cei ce ati comentat si sunteti in continuare angajati, imi puteti spune mai multe detalii ...

Farmaceutica Remedia

nonam3

Am gasit un anunt al acestei companii plasat pe un site de anunturi si fara sa ma documentez prea ...

Agent Servicii Clienti
Webhelp Romania
Analist servicii clienti
Allianz Worldwide Partners
Project manager
Accenture Romania

Reprezentații Rolls Royce, Riot Games și Hogan Assessments pentru prima dată în România>>

Au început înscrierile la ediția cu numărul 20 a celui mai mare târg internațional de universități din Sud-Estul Europei>>

Femei de top din domenii precum antreprenoriat, jurnalism, arhitectură, sport, cercetare sau economie, atât din țară cât și din străinătate, au confirmat prezența la cel mai important eveniment de leadership feminin din estul Europei: Conferința de Leadership Feminin The Woman[...]
Fiecare specialist în resurse umane se bucură atunci când a reuşit să-l selecteze pe cel mai bun candidat într-un post. Un moment mai puţin plăcut este acela în care un angajat alege să demisioneze[...]