E mai usor sa te angajezi daca NU ai experienta decat daca stai de 6 luni pe margine

Marti, 16 Aprilie 2013 2 comentarii 643 vizualizari

16 APRILIE 2013

Stigmatul somajului pe termen lung este un flagel real care ii afecteaza pe unii specialisti foarte buni care isi cauta un loc de munca.

Economistul american Rand Ghayad a facut recent un experiment pentru a vedea cum gandesc recrutorii cand primesc CV-uri ale unor persoane care isi cauta un job de peste 6 luni.

Ghayad a trimis 4.800 de CV-uri fictive pentru 600 de joburi vacante si a fost surprins de reactiile pe care le-a primit din partea angajatorilor.

Concluzia experimentului a fost aceea ca managerii de HR prefera sa cheme la interviul de angajare persoane fara nicio experienta relevanta pentru postul respectiv decat oamenii foarte bine pregatiti, insa care nu lucreaza de peste 6 luni.

"Somajul pe termen lung term este o capcana periculoasa. Daca ai avut ghinionul sa nu iti gasesti un job in ultimile sase luni, ai sanse mici sa ii convingi pe recrutori. Se pare ca CV-ul tau este lasat pe de-afara de angajatori", scrie Business Insider.

Un alt stigmat evident in cazul candidatilor se manifesta in cazul persoanelor care au schimbat un numar foarte mare de joburi in ultima perioada.

Comentarii
cineva Joi, 18 Aprilie 2013
Cred ca problema reala in acest caz este faptul ca o persoana cu experienta se presupune ca va dori si un salariu pe masura. De obicei mult mai mare decat ceea ce pot oferi firmele din Romania, motiv pentru care se prefera oamenii fara experienta, tocmai pentru ca acestia se multumesc cu salariul oferit de angajator si nici nu pun prea multe conditii avand in vedere lipsa alternativelor si considsera ca au o sansa de a dobandi experienta. Pentru firme e mai ok sa ia un om de la 0 si sa ofere un training (mai ales daca au deja persoane in interior care sunt platite sa faca asta), pe termen lung iesind mai ieftin.
Andreea Joi, 18 Aprilie 2013
Lucrez in vanzari si retentie de peste 4 ani.Am dorit sa testez piata ducandu-ma la interviuri, experienta mea pur si simplu nu a contat. Tot pe 10 milioane as fii lucrat, ca un incepator.
Notiunile, inteligenta, experienta si increderea, costa mai mult decat 10 milioane.

Deloitte Romania
Piatra Neamt
Actualizat la: 02.11.2016

Reinvent Consulting
Director Juridic
  • Asigurare de pensie ...
  • Teambuildinguri / evenimente ...
Procurement ...
Bombardier Transportation
Senior Analyst
Hydro Environment Consulting
Inginer ...
Evalueserve SRL
  • Teambuildinguri / evenimente ...
Business ...

Berlin-Chemie A. Menarini

AnnA91

Se poate si alte păreri?Am fost la 2 interviuri la ei

Reinvent Consulting

AlexandraAlexa

Reinvent Consulting a ajuns sa fie a doua mea familie. Ma bucur sa lucrez intr-un mediu cu oameni ...

Centrul Medical Romar

Anonim6

Nu plătesc salariile !!!! Pur și simplu uita ziua când trebuie sa îți dea banii ...

Depot 96

Deea_1

Bună ziua, am fost chemata la interviu pe postul de operator magazin Online și ce credeți ca mă ...

Mindit Consulting

Cetateanul

Despre ce post era vorba ?

Manager de produs
Evalueserve SRL

Câştigul salarial mediu în luna noiembrie 2016>>

Ce așteptări au angajatorii de la candidați în 2017?>>

Esențial pe agenda HR-ului: 29-30 martie, HR Summit Cluj-Napoca>>

Expații care muncesc în Elveția sunt cei mai bine plătiți din lume, câștigând în medie 188.275 de dolari pe an[...]