E mai usor sa te angajezi daca NU ai experienta decat daca stai de 6 luni pe margine

Marti, 16 Aprilie 2013 2 comentarii 653 vizualizari

16 APRILIE 2013

Stigmatul somajului pe termen lung este un flagel real care ii afecteaza pe unii specialisti foarte buni care isi cauta un loc de munca.

Economistul american Rand Ghayad a facut recent un experiment pentru a vedea cum gandesc recrutorii cand primesc CV-uri ale unor persoane care isi cauta un job de peste 6 luni.

Ghayad a trimis 4.800 de CV-uri fictive pentru 600 de joburi vacante si a fost surprins de reactiile pe care le-a primit din partea angajatorilor.

Concluzia experimentului a fost aceea ca managerii de HR prefera sa cheme la interviul de angajare persoane fara nicio experienta relevanta pentru postul respectiv decat oamenii foarte bine pregatiti, insa care nu lucreaza de peste 6 luni.

"Somajul pe termen lung term este o capcana periculoasa. Daca ai avut ghinionul sa nu iti gasesti un job in ultimile sase luni, ai sanse mici sa ii convingi pe recrutori. Se pare ca CV-ul tau este lasat pe de-afara de angajatori", scrie Business Insider.

Un alt stigmat evident in cazul candidatilor se manifesta in cazul persoanelor care au schimbat un numar foarte mare de joburi in ultima perioada.

Comentarii
cineva Joi, 18 Aprilie 2013
Cred ca problema reala in acest caz este faptul ca o persoana cu experienta se presupune ca va dori si un salariu pe masura. De obicei mult mai mare decat ceea ce pot oferi firmele din Romania, motiv pentru care se prefera oamenii fara experienta, tocmai pentru ca acestia se multumesc cu salariul oferit de angajator si nici nu pun prea multe conditii avand in vedere lipsa alternativelor si considsera ca au o sansa de a dobandi experienta. Pentru firme e mai ok sa ia un om de la 0 si sa ofere un training (mai ales daca au deja persoane in interior care sunt platite sa faca asta), pe termen lung iesind mai ieftin.
Andreea Joi, 18 Aprilie 2013
Lucrez in vanzari si retentie de peste 4 ani.Am dorit sa testez piata ducandu-ma la interviuri, experienta mea pur si simplu nu a contat. Tot pe 10 milioane as fii lucrat, ca un incepator.
Notiunile, inteligenta, experienta si increderea, costa mai mult decat 10 milioane.

Wipro Technologies
Actualizat la: 30.01.2017
APT Resources and Services SRL
Actualizat la: 13.02.2017
DPR Dräxlmaier Procese de ...
Arad, Oradea, Timisoara

AMOMA

Florinescu

Endava

Miqtza

Hello,In Ploiesti nu exista sediu Endava, doar in Pitesti.

AMOMA

PinkFoxy

Express People

asss

sal care ar mai fiii si alte probleme

Tezaur Investment Group

AnnA91

Buna, daca se va lucra in ture salariul va scadea?

Manager de echipa
Easy Asset Management IFN ...
Agent vanzari
Aplast
Agent vanzari B2B
GLS General Logistics ...
Customer Support Agent
Teleperformance Romania

Ana-Maria Brânză, campioana care a îngenuncheat China și SUA, vine la The Woman>>

Valorile cele mai mari ale câştigului salarial mediu nominal net s-au înregistrat în fabricarea produselor de cocserie şi a produselor obţinute din prelucrarea ţiţeiului (6120 lei), iar cele mai mici în hoteluri şi restaurante (1332 lei)[...]
Cautarea unui job in 2017 inseamna mai mult decat realizarea CV-ului si aplicarea la pozitiile care te atrag. Companiile vor candidati competitivi, care cunosc piata fortei de munca si sunt pregatiti pentru procesul de recrutare[...]