Educația pe întelesul tuturor la conferința RIUF YouForum, organizată pe 1-2 octombrie

Luni, 19 Septembrie 2016 0 comentarii 401 vizualizari

Pe 1 și 2 octombrie, la Sala Palatului din București, cei interesați să găsească un program de studiu în România sau în strainatate se pot întâlni cu reprezentanții a peste 90 de universități din 12 țări și pot afla mai multe despre ce opțiuni de cariera au, discutând cu oamenii din echipele unora dintre cele mai apreciate branduri din România. Toate acestea dacă vor participa la RIUF YouForum, eveniment organizat în cadrul RIUF – The Romanian International University Fair.

RIUF YouForum - eveniment unic în România

Pe langa gama variată de universități prezente, la RIUF vizitatorii pot participa și la prima conferință dedicataă dezvoltării personale și orientarii în carieră a tinerilor de liceu și a studenților.  Printr-o structură dinamică, care conține ateliere practice, sesiuni de discuții și peste 25 de prezentari ale programelor de studii oferite de universitățile și instituțiile educaționale prezente la RIUF, conferință RIUF YouForum a fost creată pentru a oferi suport celor care încă nu și-au găsit vocația sau care încă nu știu ce program de studiu să aleagă.

Eveniment unic în România, RIUF YouForum le va oferi ocazia celor prezenți să discute cu peste 45 de invitați din țară și din străinătate printre care și: Sebastian Olar (Former Creative Director UNTOLD), Vlad Craioveanu (IMPACT HUB), Ligia Deca (Consilier de Stat - Departamentul Educație și Cercetare), Iulian Văcărean (Femei pe Mătăsari), Andrei Stamatian (Prim Vicepreşedinte CEC Bank) și Marta Popescu (fotograf).

Ateliere practice, sesiuni de discuţii cu oamenii din echipele celor mai cunoscute branduri şi universităţi din România şi din străinătate

Trâsand o paralelă între teorie și practică, propune teme care pun accent pe dezvoltarea personală și profesională, pe oportunitățile de carieră, dar și pe mecanismele prin care  elevii și studenții își pot forma o rețea socială puternică.

În cadrul panelurilor de discuții, invitații RIUF YouForum urmăresc să inspire și să ajute tinerii prezenți prin intermediul propriilor experiențe, abordând teme precum „Cum să alegi facultatea care ți se potrivește?”, „Voluntariatul: rețeta de succes din studenție”, „Business de la 0 sau cum să fii propriul tău angajat”, „Învață să schimbi lumea”, „Alungă plictiseala: think outside the box” și „Learning versus doing: lupta dintre teorie și practică”.

În ceea ce privește partea practică a conferinței RIUF YouForum, atelierele propuse introduc tinerii în domenii precum medicină, IT&C, arta, business sau antreprenoriat, urmărind interacțiunea acestora cu specialiști din domeniu și experimentarea laturii profesionale de care sunt interesați. „How art you today?”, „Învață să vinzi folosind cele mai potrivite cuvinte”, „Cum să îți construiești un CV creativ?”, „ABC-ul medicii. Ce înseamnă să fii medic cu adevarat?”, „De la 0 la 1. Cum decolezi?” și „Turismul pe înțelesul tuturor” sunt atelierele practice din cadrul RIUF Youforum, care urmaresc să ofere participanților o experiență unică prin intermediul căreia aceștia pot afla dacă se identifică sau nu cu domeniul lor de interes.

În plus conferința cuprinde și peste 25 de prezentări ale universităților și instituțiilor educaționale prezente la RIUF-The Romanian International University Fair, printre care și: Studying Criminology and Criminal Psychology, Studying Computing, Engineering and Science in the UK, Study Hospitality Management in Switzerland, Studying at Radboud University.

Cei interesați pot afla mai multe informații pe www.riuf.ro. Înregistrarea pe site le permite acestora accesul pe toata durata târgului din 1-2 octombrie, inclusiv la conferința RIUF YouForum, iar după eveniment vor primi o ofertă personalizată de studii în funcție de țările și domeniile acestora de interes.

Iar cei care nu pot ajunge la RIUF București, pe 1-2 octombrie, la Sala Palatului, mai au o șansă să participe pe 4 octombrie la RIUF Iași sau pe 6 octombrie la ediția RIUF din Timișoara.

Despre Grupul EDUCATIVA

EDUCATIVA este un grup de organizații non-guvernamentale și companii ce dezvoltă produse și servicii educaționale care ajută tinerii români în identificarea și fructificarea oportunităților de dezvoltare personală. Printre programele EDUCATIVA se numără serviciile de consiliere educațională EDMUNDO, UNIVERSALIO și EDMERICA, serviciul de recrutare Reviro și platforma centralizată de înscriere la universități din România, AdmitereOnline.ro.

Persoană de contact

Strainatate
Actualizat la: 13.01.2017
Fast Support SRL
Actualizat la: 03.01.2017

• Abonament la sala de fitness ...
  • Teambuildinguri / evenimente ...
Procurement ...
Bombardier Transportation
  • Munca de la distanta sau de ...
  • Telefon de serviciu
Senior Analyst
Hydro Environment Consulting
Inginer ...
Evalueserve SRL
  • Cafea sau sucuri oferite ...
  • Concediu de maternitate & ...
Business ...
Tezaur Investment Group
  • Telefon de serviciu
Ofiter amanet

Centrul Medical Romar

Anonim6

Nu plătesc salariile !!!! Pur și simplu uita ziua când trebuie sa îți dea banii ...

Depot 96

Deea_1

Bună ziua, am fost chemata la interviu pe postul de operator magazin Online și ce credeți ca mă ...

Mindit Consulting

Cetateanul

Despre ce post era vorba ?

Metrorex SA

nelutu

@bostanLa Metrorex, zis si Pilerex se angajeaza doar pe pile sau spaga. Un fost coleg de liceu ...

Ipsos Research Romania

junior2970

Buna seara!Pentru un post de junior data analyst testul este in limba engleză?Seara frumoasa!

Consilier clienti
Tezaur Investment Group

Câştigul salarial mediu în luna noiembrie 2016>>

Ce așteptări au angajatorii de la candidați în 2017?>>

Esențial pe agenda HR-ului: 29-30 martie, HR Summit Cluj-Napoca>>

Expații care muncesc în Elveția sunt cei mai bine plătiți din lume, câștigând în medie 188.275 de dolari pe an[...]