Eficient sau riscant? Job hopping-ul, metoda care te ajuta sa-ti cresti salariul in timp record

Miercuri, 18 Aprilie 2012 0 comentarii 617 vizualizari

Aprilie 2012

Cele mai rapide cresteri de salariu sunt, adesea, in intervalul 2-5 ani de cariera, printr-o metoda comuna, dar totusi controversata: job hopping-ul (schimbarea frecventa a locului de munca), spun specialistii site-ului de recrutare Myjob. Potrivit acestora, trecerea de la un job la altul intr-un interval scurt de timp iti poate garanta cresteri de salariu in timp record, insa are si riscuri, mai ales intr-o piata in care inca angajarile nu si-au revenit la nivelul anilor de boom economic.

O persoana care schimba jobul la un an sau chiar la cateva luni este vazuta suspect de catre managerii de resurse umane, dar exista insa si opinii potrivit carora goana dupa un job mai bun inseamna sa devii un angajat mai bun, spun specialistii.

"Un job hopper nu este neaparat unul care renunta, ci adesea un coleg mai bun si o persoana mai satisfacuta de munca sa", adauga acestia.

Potrivit reprezentantilor Myjob, cei care isi schimba jobul frecvent au cariere in care se simt mai recompensati intelectual.

"In aproape toate joburile curba de invatare creste la inceput si scade dramatic dupa cateva luni. Adesea, dupa un an la acelasi loc de munca, nu prea mai exista provocari. Este chiar „igienic” ca, odata la cel mult 7 ani, sa te reorientezi in cariera – fie promovezi si inveti mai multe lucruri, fie iti schimbi jobul. Altfel te plafonezi si ajungi sa nu iti mai folosesti intelectul la adevaratul sau potential", explica recrutorii.

Acestia mai spun ca cei care isi schimba frecvent locul de munca au cariere mai stabile, performeaza mai bine si sunt mai maturi emotional.

Piraeus Bank Romania

Software ...
Vodafone Romania
Engineer
TATA Technologies Romania
  • Cafea sau sucuri oferite ...
Inginer ...
Ipsos Research Romania
Analist
Analist

AMOMA

Florinescu

Endava

Miqtza

Hello,In Ploiesti nu exista sediu Endava, doar in Pitesti.

AMOMA

PinkFoxy

Express People

asss

sal care ar mai fiii si alte probleme

Tezaur Investment Group

AnnA91

Buna, daca se va lucra in ture salariul va scadea?

Manager de echipa
Easy Asset Management IFN ...
Agent vanzari
Aplast
Agent vanzari B2B
GLS General Logistics ...
Customer Support Agent
Teleperformance Romania

Ana-Maria Brânză, Camelia Șucu sau Gabriela Szabó sunt printre speakerii naționali și internaționali care vor participa între 14-15 martie la cea mai importantă Conferință de Leadership Feminin din România, The Woman ce va reuni la Cluj-Napoca peste 500 femei lider[...]
Valorile cele mai mari ale câştigului salarial mediu nominal net s-au înregistrat în fabricarea produselor de cocserie şi a produselor obţinute din prelucrarea ţiţeiului (6120 lei), iar cele mai mici în hoteluri şi restaurante (1332 lei)[...]