Engagementul angajaților: pe lista priorităților pentru CEO și specialiștii în HR

Marti, 19 Iulie 2016 0 comentarii 530 vizualizari

Engagementul se află și în acest an în atenția angajatorilor, devenind un punct de referință pentru persoanele aflate în funcțiile de conducere ale companiilor. La nivel practic, responsabilii de resurse umane sunt cei care se asigură că sistemele de recompensă țin seama de obiectivele de engagement și retentie, oferind management-ului statistici constante.

8 din 10 angajatori consideră engagementul prioritar pentru business-ul lor

Principalii responsabili de îndeplinirea engagementului în rândul angajaților sunt managerii și liderii. Acestora li se alătură și specialiștii în HR, cu o atitudine proactivă, care implementează instrumentele potrivite, oferind constant liderilor flux de date pentru a le susține deciziile viitoare. Engagementul este în proporție de 85% prioritar în rândul companiilor din 130 țări din lume, conform studiului Deloitte, realizat în 2016.

Aici intervine provocarea super-eroilor din domeniul resurselor umane: dezvoltarea profesională continuă a angajaților, adaptabilitatea, orientarea spre nevoi individuale și colective, toate conducând spre atingerea obiectivelor comune ale companiei. Aceste aspect sunt discutate în toamnă la Conferința de Resurse Umane HR Summit, organizată de Libero Events, a cărei slogan este “Difficult Times? SuperHeRoes are Here”.

Ernst&Young, Cegeka România și Saint-Gobain, printre companiile prezente la HR Summit Iași

Specialiștii de HR sunt jucători importanți în schimbarea de mentalități, în îmbunătățirea funcționalităților organizațiilor, dar celmai important, în dezvoltarea forței de muncă. Printre aceștia se numără și Andreea Mihnea, HR Directorul Ernst&Young, cu o experiență de peste 16 ani în Resurse Umane în organizații și industrii diferite de la IT, Consultanță la Head-hunting, Financial services și Professional Services.

Provocările și satisfacțiile cele mai valoroase au venit din implicarea în structuri în plină formare sau transformare: deschiderea și bazele centrului de nearshoring al IBM, Global Delivery Center SEE, asumarea rolului de HR BC regional în IBM Software Group ca CEE Talent leader sau dezvoltarea structurii organizaționale în Paypoint.

Super-eroilor din această toamnă de la HR Summit li se alătură și Mihaela Joian, HR Manager la Cegeka Romania, cu o experiență de peste 10 ani în resurse umane, dintre care 7 în executive search și head hunting.

Mihaela a fost implicată în toate ariile resurselor umane, de la training, administrare personal, consultanță și diagnoză organizațională, politici interne de HR, la beneficii și managementul performanței. Dinamismul, perseverența și orientarea spre rezultate sunt cuvintele care o descriu cel mai bine, în proiectele derulate folosindu-și creativitatea în vederea atingerii și depășirii obiectivelor setate.

Ștefan Zoican, HR Manager la Saint-Gobain are o experiență de 17 ani în domeniul resurselor umane. Timp de 8 ani a ocupat funcția de HR Director la Agricola International Bacău, iar vreme de 6 ani, Manager Resurse Umane la Saint-Gobain Glass/Calarasi. Din octombrie 2013 Ștefan ocupă funcția de Manager Resurse Umane-BU Weber Turda, cu expertiză în change management, employee engagement, HR consulting, performance management, talent management.

Specialiștii de HR se întâlnesc la cea de-a 11-a ediție a Conferinței de ResurseUmane HR Summit, la Iași pe 12-13 octombrie. Această ediție pune accentul pe responsabilitățile pe care le are omul de HR, pe noile curente care se schimbă de la an la an, darșipemodele de urmat ale companiilor cu impact la nivel național și internațional.

Înscrierile continuă pe site-ul oficial al evenimentului: www.iasi.hrsummit.ro.

Despre Conferința de Resurse Umane HR Summit

HR Summit este organizat de Libero Events, agenția de evenimente, B2B și  B2C, sub semnătura căreia au loc conferințe și workshop-uri: The Woman, HR Summit,  TeCOMM, MarkDay, Architecture Conference&Expo, Software Architecture Day, Java Day,  Agile Day, Digital Travel Forum, Cluj Sales Conference, Fiscalitate 24.7, Signal Connect, dar și târguri:  Touristica.

Professional HR

• Asigurari servicii ...
Fraud manager

Concord Service Center

Andreea2017

Bună! Eu încă lucrez la aceasta firma și lucrurile sunt ok. Aici am învățat multe ...

Architected Business Solutions SRL

Rut

Post: IT Helpdesk Interviuri: doua Experienta cu aceasta companie a fost destul de neplacuta. ...

Pet Communications

MarianaL

Este o companie pe care am cunoscut-o cu ocazia studiilor si proiectelor necesare fermelor eoliene ...

Quantic Lab SRL

iriname

Hei, voi merge la un test de engleza si franceza la Quantic Lab. Siti care este structura lor? Mersi

Alfa Metal Machinery Group

llu

Sustin tot ce a scris Jane Doe.Chiar daca nu am fost la interviu recent, pot vorbi din experienta ...

Inginer proiectant
RUXPRO
IT Support Specialist
IBM Romania
Customer support
TELUS International Europe
Customer support
Playtika Romania

Câte ore trebuie să muncim pe zi? „Serviciul trebuie privit doar din prisma productivităţii, nu a eroismului”.>>

Ce obiceiuri au oamenii cu salarii mari. Legatura stransa intre ce faci zi de zi si remuneratia ta lunara.>>

Câştigul salarial mediu în luna noiembrie 2016>>

HR Summit Cluj-Napoca se află pe agenda specialiștilor de resurse umane din zona Transilvaniei, reunind directori și manageri de HR, consultanți, traineri, coaches, reprezentanți media și ai mediului universitar, specialiști în Dreptul Muncii precum și din sitemul bancar și al sănătății[...]