Esti angajat prin contractor? Ce avantaje si dezavantaje ai?

Joi, 16 Ianuarie 2014 6 comentarii 4679 vizualizari

16 IANUARIE 2013

Se pare ca este o practica la moda sa fii (nu neaparat ca ar depinde foarte mult de tine) angajat prin agentii de leasing, asa numitii contractori.

Ce inseamna practic acest lucru? Tu iti vei desfasura activitatea pentru o anumita companie (de exemplu poti lucra intr-un call center sau poti fi operator sau poti lucra ca programator pentru respectiva companie si in cadrul proiectelor acesteia) insa, in acte, vei fi angajatul agentiei de leasing.

Evident, agentia de leasing va fi negociat inainte un contract cu compania pentru care tu vei lucra.

Insa tu nu vei putea negocia direct pachetul salarial (salariu net, bonusuri, asigurare medicala, alte beneficii) cu firma unde iti vei desfasura activitatea, ci doar cu agentia de leasing.

Ce avantaje si dezavantaje sunt in aceasta intermediere?

PRO

- agentia de leasing, avand deja colaborari cu mai multe firme si avand experienta in piata fortei de munca, iti poate gasi un loc de munca mult mai usor si totodata un loc de munca pliat pe nevoile tale

- agentia de leasing te poate redirectiona spre alte proiecte in cazul in care proiectele initiale sunt pe perioada determinata

- de asemenea, exista cazuri in care te poti transfera de la agentia de leasing direct la firma pentru care iti desfasori activitatea, in acest caz beneficiile fiind deseori mai multe, intrand astfel in cultura organizationala a respectivei companii

CONTRA

- pachetul salariul, in special salariul net, este mai mic decat daca ai fi lucrat direct pentru firma unde iti desfasori activitatea

- proiectele anumitor firme pot fi pe perioada determinata, astfel ca vei fi nevoit sa schimbi proiectele (care pot fi pentru firme diferite) ori de cate ori va fi cazul

- nu obtii alte beneficii decat cele negociate de tine cu firma de leasing

Contractul pe care il poti avea cu contractorii poate fi pe perioada determinata sau nedeterminata.

In momentul de fata, cei mai importanti contractori sunt:

- APT, care angajeaza in special pentru HP Geboc
- RINF, care angajeaza in special pentru Microsoft
- AQUASoft, care angajeaza in special pentru IBM

Ne-ar ajuta daca am intra in dialog pentru a afla de la voi ce alti contractori importanti activeaza pe piata de munca din Romania, pentru ce firme recruteaza acestia si ce avantaje sau dezavantaje considerati ca trebuie mentionate.

Comentarii
adrian Vineri, 17 Ianuarie 2014
salut,

mai sunt manpower care angajeaza oameni pentru firme mari din mai multe domenii,de la constructii civile pana la orange romania.
Tot pe langa manpower mai esti si addeco,care tot la fel cauta de la motostivuitoristi pana la director de vanzari.
lola Marti, 21 Ianuarie 2014
de Manpower stiu si eu. angaja pt Procter parca, dar contractul il aveau cu Manpower.

de Addeco stiu ca doar intermediaza. sau sunt si ei contractor?
Alex Duminica, 26 Ianuarie 2014
Pentru lola.
Cum sa nu fie contractor Adecco? Uita-te pe site-ul lor. Sunt si internationali ca si Manpower.
Adecco recruteaza pentru Oracle. Eu am avut contract prin ei la Oracle.
ingineru Marti, 4 Februarie 2014
Adecco Romania recruteaza pentru Alcatel, spun asta pentru ca am lucrat la ei... Ca sa fiu mai explicit, esti angajat al Adecco, dar lucrezi in Alcatel, ca inginer de suport pt diverse proiecte cu provideri din strainatate.
nick Sambata, 5 Aprilie 2014
Accenture parca mai e subcontracor.
eeu software pentru ibm.
StefCS Sambata, 26 Noiembrie 2016
Adecco Romania angajeaza deasemenea pentru Huawei...

ALTEN Romania
Actualizat la: 16.01.2017
Mellon Romania
Deva
Actualizat la: 16.01.2017

• Asigurare de pensie ...
Procurement ...
Bombardier Transportation
  • Asigurare de pensie ...
Senior Analyst
Tezaur Investment Group
Ofiter amanet

Centrul Medical Romar

Anonim6

Nu plătesc salariile !!!! Pur și simplu uita ziua când trebuie sa îți dea banii ...

Depot 96

Deea_1

Bună ziua, am fost chemata la interviu pe postul de operator magazin Online și ce credeți ca mă ...

Mindit Consulting

Cetateanul

Despre ce post era vorba ?

Metrorex SA

nelutu

@bostanLa Metrorex, zis si Pilerex se angajeaza doar pe pile sau spaga. Un fost coleg de liceu ...

Ipsos Research Romania

junior2970

Buna seara!Pentru un post de junior data analyst testul este in limba engleză?Seara frumoasa!

Manager de produs
Evalueserve SRL

Câştigul salarial mediu în luna noiembrie 2016>>

Ce așteptări au angajatorii de la candidați în 2017?>>

Esențial pe agenda HR-ului: 29-30 martie, HR Summit Cluj-Napoca>>

Expații care muncesc în Elveția sunt cei mai bine plătiți din lume, câștigând în medie 188.275 de dolari pe an[...]