Esti angajat prin contractor? Ce avantaje si dezavantaje ai?

Joi, 16 Ianuarie 2014 6 comentarii 4839 vizualizari

16 IANUARIE 2013

Se pare ca este o practica la moda sa fii (nu neaparat ca ar depinde foarte mult de tine) angajat prin agentii de leasing, asa numitii contractori.

Ce inseamna practic acest lucru? Tu iti vei desfasura activitatea pentru o anumita companie (de exemplu poti lucra intr-un call center sau poti fi operator sau poti lucra ca programator pentru respectiva companie si in cadrul proiectelor acesteia) insa, in acte, vei fi angajatul agentiei de leasing.

Evident, agentia de leasing va fi negociat inainte un contract cu compania pentru care tu vei lucra.

Insa tu nu vei putea negocia direct pachetul salarial (salariu net, bonusuri, asigurare medicala, alte beneficii) cu firma unde iti vei desfasura activitatea, ci doar cu agentia de leasing.

Ce avantaje si dezavantaje sunt in aceasta intermediere?

PRO

- agentia de leasing, avand deja colaborari cu mai multe firme si avand experienta in piata fortei de munca, iti poate gasi un loc de munca mult mai usor si totodata un loc de munca pliat pe nevoile tale

- agentia de leasing te poate redirectiona spre alte proiecte in cazul in care proiectele initiale sunt pe perioada determinata

- de asemenea, exista cazuri in care te poti transfera de la agentia de leasing direct la firma pentru care iti desfasori activitatea, in acest caz beneficiile fiind deseori mai multe, intrand astfel in cultura organizationala a respectivei companii

CONTRA

- pachetul salariul, in special salariul net, este mai mic decat daca ai fi lucrat direct pentru firma unde iti desfasori activitatea

- proiectele anumitor firme pot fi pe perioada determinata, astfel ca vei fi nevoit sa schimbi proiectele (care pot fi pentru firme diferite) ori de cate ori va fi cazul

- nu obtii alte beneficii decat cele negociate de tine cu firma de leasing

Contractul pe care il poti avea cu contractorii poate fi pe perioada determinata sau nedeterminata.

In momentul de fata, cei mai importanti contractori sunt:

- APT, care angajeaza in special pentru HP Geboc
- RINF, care angajeaza in special pentru Microsoft
- AQUASoft, care angajeaza in special pentru IBM

Ne-ar ajuta daca am intra in dialog pentru a afla de la voi ce alti contractori importanti activeaza pe piata de munca din Romania, pentru ce firme recruteaza acestia si ce avantaje sau dezavantaje considerati ca trebuie mentionate.

Comentarii
adrian Vineri, 17 Ianuarie 2014
salut,

mai sunt manpower care angajeaza oameni pentru firme mari din mai multe domenii,de la constructii civile pana la orange romania.
Tot pe langa manpower mai esti si addeco,care tot la fel cauta de la motostivuitoristi pana la director de vanzari.
lola Marti, 21 Ianuarie 2014
de Manpower stiu si eu. angaja pt Procter parca, dar contractul il aveau cu Manpower.

de Addeco stiu ca doar intermediaza. sau sunt si ei contractor?
Alex Duminica, 26 Ianuarie 2014
Pentru lola.
Cum sa nu fie contractor Adecco? Uita-te pe site-ul lor. Sunt si internationali ca si Manpower.
Adecco recruteaza pentru Oracle. Eu am avut contract prin ei la Oracle.
ingineru Marti, 4 Februarie 2014
Adecco Romania recruteaza pentru Alcatel, spun asta pentru ca am lucrat la ei... Ca sa fiu mai explicit, esti angajat al Adecco, dar lucrezi in Alcatel, ca inginer de suport pt diverse proiecte cu provideri din strainatate.
nick Sambata, 5 Aprilie 2014
Accenture parca mai e subcontracor.
eeu software pentru ibm.
StefCS Sambata, 26 Noiembrie 2016
Adecco Romania angajeaza deasemenea pentru Huawei...

/ Student/Absolvent
Actualizat la: 03.03.2017
InCrys Computers
Actualizat la: 14.03.2017
Medecins Sans Frontieres
Strainatate, Job national
Actualizat la: 30.01.2017
Easy Asset Management IFN SA ...
Arad

Preh Romania
  • Prima de vacanta
SW Developer
  • Tichete cadou
  • Abonament la sala de fitness ...
Business ...
RCS&RDS
Tehnician ...
Microsoft Romania
  • Cafea sau sucuri oferite ...
  • Abonament la sala de fitness ...
Engineer

WIM Bosman

Maria98

Dupa ce am sustinut 2 interviuri in aceeasi zi, in cadrul primului interviu, mi s-a spus ca sunt ...

Teleperformance Romania

Grimm

Pe proiectul pe care sunt eu, pana acum totul mi se pare ok. Volumul de munca e rezonabil, stresul ...

Tezaur Investment Group

Crissu

Buna ziua. Am fost la interviu si am fost acceptata. Am si eu o intrebare. Eu sunt studenta iar ...

Fortech SRL

CristinaCR

Nu recomand nimanui aceasta firma, decat daca este la prima angajare si nu are nicio ...

Tezaur Investment Group

Pgm04

Daca vreau sa beneficiez de programul prima chirie si am nevoie contract pe perioada nelimitata in ...

SoftVision
Programator .NET