Esti angajat prin contractor? Ce avantaje si dezavantaje ai?

Joi, 16 Ianuarie 2014 6 comentarii 4767 vizualizari

16 IANUARIE 2013

Se pare ca este o practica la moda sa fii (nu neaparat ca ar depinde foarte mult de tine) angajat prin agentii de leasing, asa numitii contractori.

Ce inseamna practic acest lucru? Tu iti vei desfasura activitatea pentru o anumita companie (de exemplu poti lucra intr-un call center sau poti fi operator sau poti lucra ca programator pentru respectiva companie si in cadrul proiectelor acesteia) insa, in acte, vei fi angajatul agentiei de leasing.

Evident, agentia de leasing va fi negociat inainte un contract cu compania pentru care tu vei lucra.

Insa tu nu vei putea negocia direct pachetul salarial (salariu net, bonusuri, asigurare medicala, alte beneficii) cu firma unde iti vei desfasura activitatea, ci doar cu agentia de leasing.

Ce avantaje si dezavantaje sunt in aceasta intermediere?

PRO

- agentia de leasing, avand deja colaborari cu mai multe firme si avand experienta in piata fortei de munca, iti poate gasi un loc de munca mult mai usor si totodata un loc de munca pliat pe nevoile tale

- agentia de leasing te poate redirectiona spre alte proiecte in cazul in care proiectele initiale sunt pe perioada determinata

- de asemenea, exista cazuri in care te poti transfera de la agentia de leasing direct la firma pentru care iti desfasori activitatea, in acest caz beneficiile fiind deseori mai multe, intrand astfel in cultura organizationala a respectivei companii

CONTRA

- pachetul salariul, in special salariul net, este mai mic decat daca ai fi lucrat direct pentru firma unde iti desfasori activitatea

- proiectele anumitor firme pot fi pe perioada determinata, astfel ca vei fi nevoit sa schimbi proiectele (care pot fi pentru firme diferite) ori de cate ori va fi cazul

- nu obtii alte beneficii decat cele negociate de tine cu firma de leasing

Contractul pe care il poti avea cu contractorii poate fi pe perioada determinata sau nedeterminata.

In momentul de fata, cei mai importanti contractori sunt:

- APT, care angajeaza in special pentru HP Geboc
- RINF, care angajeaza in special pentru Microsoft
- AQUASoft, care angajeaza in special pentru IBM

Ne-ar ajuta daca am intra in dialog pentru a afla de la voi ce alti contractori importanti activeaza pe piata de munca din Romania, pentru ce firme recruteaza acestia si ce avantaje sau dezavantaje considerati ca trebuie mentionate.

Comentarii
adrian Vineri, 17 Ianuarie 2014
salut,

mai sunt manpower care angajeaza oameni pentru firme mari din mai multe domenii,de la constructii civile pana la orange romania.
Tot pe langa manpower mai esti si addeco,care tot la fel cauta de la motostivuitoristi pana la director de vanzari.
lola Marti, 21 Ianuarie 2014
de Manpower stiu si eu. angaja pt Procter parca, dar contractul il aveau cu Manpower.

de Addeco stiu ca doar intermediaza. sau sunt si ei contractor?
Alex Duminica, 26 Ianuarie 2014
Pentru lola.
Cum sa nu fie contractor Adecco? Uita-te pe site-ul lor. Sunt si internationali ca si Manpower.
Adecco recruteaza pentru Oracle. Eu am avut contract prin ei la Oracle.
ingineru Marti, 4 Februarie 2014
Adecco Romania recruteaza pentru Alcatel, spun asta pentru ca am lucrat la ei... Ca sa fiu mai explicit, esti angajat al Adecco, dar lucrezi in Alcatel, ca inginer de suport pt diverse proiecte cu provideri din strainatate.
nick Sambata, 5 Aprilie 2014
Accenture parca mai e subcontracor.
eeu software pentru ibm.
StefCS Sambata, 26 Noiembrie 2016
Adecco Romania angajeaza deasemenea pentru Huawei...

Tremend Software Consulting

Manager
Raiffeisen Bank
Analist
Holzindustrie Schweighofer ...
  • Concediu de crestere a ...
Manipulant
Endava
Software ...
Vodafone Romania
Engineer

GTS Telecom

Andrul

Job interviu intrebari pentru pozitia NOC:   1. Descrieti cum functioneaza comanda ...

Avestis International SRL

Pion

Un bax de hârtie costa 20-30 de lei... atâta costa și onoarea voastră în fața ...

elz

Eu am aplicat pentru o pozitie si cand am fost contactat mi-au spus ca s-au gandit, analizand ...

Hilti Romania

Cristugeorge

Dintre cei ce ati comentat si sunteti in continuare angajati, imi puteti spune mai multe detalii ...

Farmaceutica Remedia

nonam3

Am gasit un anunt al acestei companii plasat pe un site de anunturi si fara sa ma documentez prea ...

Analist servicii clienti
Allianz Worldwide Partners
Project manager
Accenture Romania
Engineer
Ixia Romania

Reprezentații Rolls Royce, Riot Games și Hogan Assessments pentru prima dată în România>>

Au început înscrierile la ediția cu numărul 20 a celui mai mare târg internațional de universități din Sud-Estul Europei>>

Femei de top din domenii precum antreprenoriat, jurnalism, arhitectură, sport, cercetare sau economie, atât din țară cât și din străinătate, au confirmat prezența la cel mai important eveniment de leadership feminin din estul Europei: Conferința de Leadership Feminin The Woman[...]
Fiecare specialist în resurse umane se bucură atunci când a reuşit să-l selecteze pe cel mai bun candidat într-un post. Un moment mai puţin plăcut este acela în care un angajat alege să demisioneze[...]