Fii pregatit la interviu. Cum iti testeaza recrutorii inteligenta emotionala

Joi, 21 Iunie 2012 0 comentarii 484 vizualizari

21 iunie 2012

Angajatorii sunt interesati de gradul tau de inteligenta emotionala si au anumite intrebari special concepute pentru a vedea cum stai la acest capitol.

Inteligenta emotionala descrie capacitatea de a intelege cum actiunile tale ii afecteaza pe ceilalti si de a fii constient de sentimentele proprii in relatiile cu colegii. Este un element extrem de important pentru munca in echipa si pentru activitatea ca manager.

Recrutorii folosesc cel putin una sau doua intrebari in timpul interviului de angajare prin care incearca sa vada daca inteligenta ta emotionala se ridica la nivelul asteptarilor:

1. Povesteste-mi o situatie in care te-ai simtit frustrat sau furios din cauza unui coleg. Cum ai reactionat in momentul respectiv? Care a fost rezolvarea conflictului?

2. Care a fost cel mai tensionat moment in relatia cu seful direct? De ce s-a ajuns aici si cum ai reusit sa gestionezi situatia?

3. Care este genul de oameni cu care nu reusesti sa te intelegi deloc? De ce?

4. Au existat situatii in care te-ai simtit nedreptatit la locul de munca? Cum ti-ai exprimat sentimentele in acele situatii?

5. Cum difera starea ta emotionala cand te afli intr-un grup de persoane pe care le cunosti fata de o intalnire sau sedinta cu oameni pe care nu ii stii?

Ceea ce vor recrutorii sa vada este ca descrii intr-un mod nuantat aceste experiente si nu le tratezi cu raspunsuri de genul "nu stiu", "nu mi s-a intamplat" sau "nu m-am gandit la asta".

Daca IQ-ul masoara aspecte legate de nivelul cognitiv al persoanei, inteligenta emotionala (sau EQ-ul) masoara capacitatea efectiva de reactie a persoanei la diferite situatii, inteligenta de a folosi in relatiile cu ceilalti emotiile personale si pe ale altora.

Persoanele cu un coeficient de inteligenta emotionala ridicat au abilitatea de a-si reprima emotiile negative, ca furia, lipsa de incredere, stresul, anxietatea si de a le inlocui cu emotii pozitive: increderea in sine, empatia, colegialitatea.

Hewlett Packard Enterprise
Actualizat la: 07.12.2016
Passion4Work
Actualizat la: 04.01.2017

• Teambuildinguri / evenimente ...
  • Asigurare de pensie ...
Procurement ...
Bombardier Transportation
Senior Analyst
Hydro Environment Consulting
Inginer ...
Evalueserve SRL
  • Teambuildinguri / evenimente ...
  • Concediu de maternitate & ...
Business ...
Tezaur Investment Group
  • Concediu de maternitate & ...
Ofiter amanet

Centrul Medical Romar

Anonim6

Nu plătesc salariile !!!! Pur și simplu uita ziua când trebuie sa îți dea banii ...

Depot 96

Deea_1

Bună ziua, am fost chemata la interviu pe postul de operator magazin Online și ce credeți ca mă ...

Mindit Consulting

Cetateanul

Despre ce post era vorba ?

Metrorex SA

nelutu

@bostanLa Metrorex, zis si Pilerex se angajeaza doar pe pile sau spaga. Un fost coleg de liceu ...

Ipsos Research Romania

junior2970

Buna seara!Pentru un post de junior data analyst testul este in limba engleză?Seara frumoasa!

Systems Analyst
Yardi Systems

Câştigul salarial mediu în luna noiembrie 2016>>

Ce așteptări au angajatorii de la candidați în 2017?>>

Esențial pe agenda HR-ului: 29-30 martie, HR Summit Cluj-Napoca>>

Expații care muncesc în Elveția sunt cei mai bine plătiți din lume, câștigând în medie 188.275 de dolari pe an[...]