FIRME MICI, PROBLEME MARI. Scopul: "important e sa se vada bine din exterior"

Luni, 22 Iulie 2013 11 comentarii 834 vizualizari

(imagine preluata de pe www.fanpop.com)

22 IULIE 2013

Cum spuneam si in alte randuri, nevoia de informatie este evidenta, mai ales atunci cand esti in cautare unui job si mai ales atunci cand esti aproape de a avea o oferta pe masa.

Iti doresti sa stii in ce mediu vei lucra, cam ce salariu vei avea, cum sunt colegii, cum este seful si altele.

Mai spuneam si ca putine companii din Romania inteleg aceasta nevoie de cunoastere inainte de a lua o decizie importanta.

De obicei companiile mari, multinationalele, firmele pentru care departamentul de resurse umane nu se confunda cu cel de contabilitate, respectiv cel de vanzari, aceste firme inteleg utilitatea unei platforme unde te poti informa. Evident, este la latitudinea fiecaruia dintre noi de a filtra informatia si a isi forma propria opinie.

In schimb, majoritatea firmelor mici (nu toate evident) dezvolta o "ura" neinteleasa spre cei carora le "calca" teritoriul. Cel putin aceasta este prima reactie, apoi lucrurile tind sa fie intelese si acceptate.

Important, credem noi, este ca feedback-ul - fie el pozitiv sau negativ - sa fie luat in considerare si fiecare sa isi poata imbunatati ceea ce trebuie imbunatatit.

Dar cand timpul este limitat si tu trebuie sa vinzi pe termen scurt in loc sa iti faci o strategie pe termen mediu si lung (dar nu este treaba noastra sa facem recomandari), ei bine, atunci cea mai buna arma - ironic vorbind evident - este de a anihila tot ce este negativ - desi poate real - si a-ti vedea scopul.

Este insa corect oare? Te/ne va ajuta pe viitor?

Comentarii
rau Vineri, 26 Iulie 2013
sunt satul de firmele mici care se cred mari corporatiiiiiiii. au niste pretentiiiii
Ironic vorbind Miercuri, 31 Iulie 2013
Ironic vorbind nevoia de a denigra este evidenta ..... Tot saitul este facut pe ideea de a denigra ...tot saitul este un can can online ... Ati citit de curiozitate selectiv ce se scrie pe aici ... Sunt curios care este profilul omului care scrie pe acest sait ... Cu siguranta este angajatul model ...hai sa fim seriosi ... Cat despre firmele mici sau mari autohtone despre care faceti referire mai sus ... Strategii pe termen lung nu prea exista ca nu prea exista economie si guvernanti au grija sa ne ingroape de la an la an ... Nu va mai dati cu parerea despre afaceri sau nu mai da-ti sfaturi nu sunteti in masura ... Cand ve-ti da un salariu unui om atunci puteti sa va dati cu parerea pana atunci nu sunteti in masura ... Iar despre multinationale care fac miliarde in romania si platesc impozit pe profit cat un srl de apartament , dar inteleg angajatul roman .... Suntem satui ... Oricum acest proiect al dvstra este doar un sait in care se injura si din acest punct de vedere el nu are cum sa reprezinte o imagine a nici unui mediu .... Si de aceea nu va avea nici o relevanta mai mare decat cancan.ro sau click ... Este un sait tabloid ... si nu are cum sa fie nimica serios.
Specialistul Joi, 1 August 2013
@Ironic vorbind .... Ai scris numai tampenii aici. Nu mai generaliza ca toti sunt / nu sunt angajati model. Aici sunt descrise probleme reale si din pacate nu se ia nici o masura de catre nemernicii ajunsi la putere dupa lovitura de stat din 1989. Tie iti convine sa ai un job de sclav modern ? gen "casier" / lucrator commercial la benzinarie ? sa speli WC + platou + multe altele pe 700-800 lei ? sau "lucrator commercial" la hypermarket unde vei fi platit la fel, in timp ce patronii fac profituri uriase la noi in tara ? Iar daca ai absolvit ceva peste liceu sa nu gasesti un loc de munca corespunzator studiilor si platit corect ? Nu mai face pe desteptul / desteapta, ciocul mic .....
Johnny Joi, 1 August 2013
@Ironic vorbind: sa inteleg ca daca tu (dvs). platesti salariati iti este permis sa faci orice cu ei? acestia nu au drepuri? eu cred ca site-ul asta isi propune in primul rand sa scoata aspectul asta in evidenta si anume ca toti avem drepturi iar cand acestea ne sunt incalcate trebuie sa reactionam. restul e cancan ;)
Anca Joi, 1 August 2013
Din pacate domnul sau doamna care nici nu s.a semnat exagereaza. Poate se simte vizat/a si se ataca, dar realitatea ne spune ca sunt probleme grave, pornite da de sus guvern etc dar sustinute de lipsa de pregatire a sefilor romani. In resurse umane suntem zero asa ca... traim si invatam nu?
lol Joi, 1 August 2013
daca scrie ve-ti nici numai are rost sa te miri de ce scrie :))) , cel mai util este ca poti afla cate ceva despre firme fara sa-ti mai pierzi timpul sa te deplasezi acolo, bine inteles ca trebuie sa fii selectiv dar in majoritatea cazurilor ceea ce se scrie este cea mai mica problema pe care o are o firma

PS.Salarii mici duc la blocaj financiar =>faliment , adica lu' matale care zici ca ai firma ti se pare ok sa ii dai unui absolvent de facultate/master sub salariul minim pe economie ?
de ce Joi, 1 August 2013
Se dau salarii mici in RO si in afara mai mari ... exact pe aceeasi pozitie .... pentru ca in RO nu exista o economie cu adevarat functionala ...de ce ...voi ca fraierii stati si injurati patronii pe aici in loc sa intelegeti ca cei mai bogati oameni din RO sunt politicieni ... Tot respectul pentru oamenii care inca mai platesc salarii in RO ..
AG Joi, 1 August 2013
Domnule 'Ironic vorbind',
Eu in prezent migrez de la o firma de apartament, la o multinationala, doar pentru ca m-am saturat de oameni ca voi. Patroni si neveste de patroni care nu stiu absolut nimic din ceea ce inseamna inginerie, proiectare, etica, etc. Nu consider ca sunteti un zeu pe pamant atunci cand supuneti ca dati salarii la oameni, pentru ca acesti oameni muncesc pentru a va ingrasa fundul! Probabil ca nu este o viata prea roz la o multinationala, dar cel putin stiu ca lucrez dupa un program fix, cu toate taxele platite la stat, nu se va mai ruga nimeni de mine: 'sa mai trec si luna asta pe part-time pentru ca este greu in tara noastra', sa stau peste program sa fac munca a 2 oameni pentru ca sunteti dumneavoastra incompetent sa angajati pe inca cineva, sa fac facturi cand eu sunt inginer, sa imi iau penalizari cand imi cer dreptul la viata personala si lista poate continua!

In firmele mici (sper ca nu in toate), din tara noastra, solutia nu este sa schimbi lucrurile in bine, ci sa fugi cat vezi cu ochii. Astfel salvezi nervi, timp, bani si iti poti recupera viata mult mai usor.
Specialistul Vineri, 2 August 2013
@Ironic vorbind sunt cateva probleme la care ar trebui sa te gandesti.
1) Economia RO este praf, nu mai avem fabrici, agricultura, etc
2) Multi patroni ignora sau nu cunosc nivelul de calificare al diplomelor angajatilor. Am vazut absolventi de Facultate angajati casieri si absolventi de Scoala Postliceala + Bacalaureat angajati paznici, vanzatori, soferi, muncitori necalificati ..... Anunturi stupide gen "minim studii medii" pentru femeie de servici!
3) Acest site este foarte util ca sa ne formam o prima impresie despre firme prin filtrarea informatiei.
4) In multe firme angajatii fac munca 3 in 1 pe salarii mizerabile si sunt presati cu idea ca "daca nu-ti convine mai sunt 100 la poarta" Avem salarii mizerabile si rusinoase incepand cu salariul minim de 150 E si continuand cu umilirea absolventilor de Postliceala sau Facultate ...
5) Nu stiu daca se vor indrepta aceste lucruri dar macar speram si ne informam ..........
meme Duminica, 4 August 2013
@Ironic vorbind
e limpede ca esti patronul unei firmulite de apartament sau subsol. Dupa cum ai scris (atitudine, logica si gramatica) esti reprezentativ pentru aceasta specie, respectiv arogant, autosuficient si agramat.
Fara nicio urma de malitiozitate o sa incerc sa-ti dau replica pe masura.
1. Site-ul nu este facut cu scopul de a denigra, daca erau numai laude mai era cancan.ro ? As intelege daca erau criticate 2-3 firme dar sunt zeci si zeci de firme pt care parerile sunt identice. Toti oamenii astia mint (!?) sau asta spune ceva legat de situatia actuala din tara ?
2. Pt patroni nu va exista niciodata angajatul model ... exista doar patroni puturosi si dictatori pt care oricat ar munci angajatul nu e suficient pt buzunarele si conturile lor.
3. Cum vine asta ""Cand ve-ti da un salariu unui om atunci puteti sa va dati cu parerea pana atunci nu sunteti in masura"" ? Seamana a bagat pumnul in gura ! Adica, daca nu sunt patron n-am dreptul la exprimare si nemultumire ? Sunt doar un sclav inhamat la caruta ta si bun doar de ... biciuit. Ai dat dovada de aroganta si grandomanie maxima, si de mare dispret fata de angajat cu exprimarea asta !
4. ""Strategii pe termen lung nu prea exista ca nu prea exista economie si guvernanti au grija sa ne ingroape de la an la an "" aici ai dreptate, dar asta va roade in primul rand si mai tare pe voi, patronii, si nu pe angajati. Nu mai aveti afaceri pe termen lung si profit baban.
5. ""multinationale care fac miliarde in romania si platesc impozit pe profit cat un srl de apartament , dar inteleg angajatul roman .... Suntem satui "" ... ehehe, dar tu pe ce profit platesti impozitu' ? Pe ala cu rulaj de 2 facturi ... in loc de 10 ? Si mataluta cum intelegi angajatul ? Ca mai sus , la pct.3 ?
6. Cand te pui la punct cu gramatica si-ti ajustezi atitudinea atunci vei fi si tu in masura sa deschizi gura !
iulian Duminica, 4 August 2013
bravo meme, foarte buna replica ta!!!

UPA Solutions

Curier
WNS Global Services
  • Asigurari servicii ...
Senior Associate
  • Concediu de crestere a ...
Senior Analyst

Flanco Retail SA

go_go

Schaeffler Romania

cojanumihaela

Stie cineva ce salariu are un Cnc debutant?

OMV Petrom - Global Solutions

cojanumihaela

Stie careva care sunt beneficiile si salariul unui Team Lider pentru Ploiesti?

Gina01

KFC Romania

Hannah

Care este salariul la programul de 4 ore in Bucuresti??????

Junior Software Developer
Pentalog Romania
Hella Romania

Sfaturi pentru a supravietui statului pe scaun la birou>>