Fluturaşul de salariu: ce este şi ce conţine

Joi, 14 Ianuarie 2016 0 comentarii 729 vizualizari

Fluturasul de salariu nu este prevăzut în legislaţie, dar este un document informativ eliberat angajaţilor, prin care sunt informaţi cu privire la toate elemente salariale.

Conform Codului Muncii, salariul reprezintă contravaloarea muncii depuse de salariat, în baza contractului individual de muncă.

Salariul brut cuprinde suma veniturilor realizate din activități dependente, pe fiecare loc de realizare a venitului.

Prin loc de realizare a venitului se înţelege persoana fizică ori juridică ce are calitatea de angajator.

Salariul net reprezintă diferenţa între salariul brut, contribuţii sociale individuale obligatorii şi impozitul pe venit, care se regăsesc pe Fluturasul de salariu cu următoarele denumiri:

- Contribuţia de asigurări sociale (CAS) reținută la sursă de angajator și redirecţionată de către ANAF către Casa de Pensii

- Contribuţia de asigurări sociale de sănătate (CASS) reținută la sursă de angajator și redirecționată de către ANAF către

- Fondul Național Unic de Asigurări Sociale de Sănătate

- Contribuţiile asigurărilor pentru șomaj reținute la sursă de angajator și redirecționate de către ANAF către Bugetul Asigurărilor pentru Șomaj

- Impozitul pe salariu este un impozit perceput de către stat asupra venitului persoanelor fizice cu calitatea de angajați

Ce informaţii trebuie să conţină Fluturasul de salariu

În relaţia angajat-angajator, existenţa unui fluturaş de salariu poate creşte transparenţa, în sensul în care salariatul vede nu numai valoarea brută a salariului, ci şi valoarea totală a contribuţiilor sociale.

Elementele salariale care pot fi incluse în Fluturasul de salariu sunt:

- Salariul brut, cu toate componentele sale: salariul realizat, prime, sporuri, valoarea orelor suplimentare, a indemnizațiilor de concediu, de incapacitate temporară de muncă

- Contribuţiile sociale;
- Deducerea personală (unde este cazul);
- Impozitul pe venitul salarial;
- Salariul net;
- Restul de plată.
- Fiecare companie poate să îşi configureze Fluturasul de salariu în funcţie de necesităţile proprii.

O variantă foarte bună, care asigură confidenţialitate totodată, este comunicarea fluturaşilor în variantă electronică, printr-un program care gestionează documentele întregii firme. În acelaşi timp, aceasta este o variantă mai rapidă şi mai eficientă din punct de vedere al costurilor, mai ales în cadrul companiilor cu sute de angajaţi.

Referitor la documentaţia utilizată la plata salariilor, Codul muncii prevede, în art. 168, că plata salariului se dovedeşte prin semnarea statelor de plată, precum şi prin orice alte documente justificative care demonstrează efectuarea plăţii către salariatul îndreptăţit.

Conform art. 24 din Legea contabilităţii 82/1991, statele de plată, precum şi celelalte documente justificative, se păstrează şi se arhivează de către angajator în aceleaşi condiţii şi termene ca în cazul actelor contabile, pe o durată de 50 de ani.

Sursa: HRP

BCR - Banca Comerciala Romana ...
Actualizat la: 22.11.2016

Competence Call Center - CCC
Customer Care ...
Carrefour Romania
Lucrator ...
  • Asigurare de pensie ...
Axway Romania
Developer