Fluturaşul de salariu: ce este şi ce conţine

Joi, 14 Ianuarie 2016 0 comentarii 775 vizualizari

Fluturasul de salariu nu este prevăzut în legislaţie, dar este un document informativ eliberat angajaţilor, prin care sunt informaţi cu privire la toate elemente salariale.

Conform Codului Muncii, salariul reprezintă contravaloarea muncii depuse de salariat, în baza contractului individual de muncă.

Salariul brut cuprinde suma veniturilor realizate din activități dependente, pe fiecare loc de realizare a venitului.

Prin loc de realizare a venitului se înţelege persoana fizică ori juridică ce are calitatea de angajator.

Salariul net reprezintă diferenţa între salariul brut, contribuţii sociale individuale obligatorii şi impozitul pe venit, care se regăsesc pe Fluturasul de salariu cu următoarele denumiri:

- Contribuţia de asigurări sociale (CAS) reținută la sursă de angajator și redirecţionată de către ANAF către Casa de Pensii

- Contribuţia de asigurări sociale de sănătate (CASS) reținută la sursă de angajator și redirecționată de către ANAF către

- Fondul Național Unic de Asigurări Sociale de Sănătate

- Contribuţiile asigurărilor pentru șomaj reținute la sursă de angajator și redirecționate de către ANAF către Bugetul Asigurărilor pentru Șomaj

- Impozitul pe salariu este un impozit perceput de către stat asupra venitului persoanelor fizice cu calitatea de angajați

Ce informaţii trebuie să conţină Fluturasul de salariu

În relaţia angajat-angajator, existenţa unui fluturaş de salariu poate creşte transparenţa, în sensul în care salariatul vede nu numai valoarea brută a salariului, ci şi valoarea totală a contribuţiilor sociale.

Elementele salariale care pot fi incluse în Fluturasul de salariu sunt:

- Salariul brut, cu toate componentele sale: salariul realizat, prime, sporuri, valoarea orelor suplimentare, a indemnizațiilor de concediu, de incapacitate temporară de muncă

- Contribuţiile sociale;
- Deducerea personală (unde este cazul);
- Impozitul pe venitul salarial;
- Salariul net;
- Restul de plată.
- Fiecare companie poate să îşi configureze Fluturasul de salariu în funcţie de necesităţile proprii.

O variantă foarte bună, care asigură confidenţialitate totodată, este comunicarea fluturaşilor în variantă electronică, printr-un program care gestionează documentele întregii firme. În acelaşi timp, aceasta este o variantă mai rapidă şi mai eficientă din punct de vedere al costurilor, mai ales în cadrul companiilor cu sute de angajaţi.

Referitor la documentaţia utilizată la plata salariilor, Codul muncii prevede, în art. 168, că plata salariului se dovedeşte prin semnarea statelor de plată, precum şi prin orice alte documente justificative care demonstrează efectuarea plăţii către salariatul îndreptăţit.

Conform art. 24 din Legea contabilităţii 82/1991, statele de plată, precum şi celelalte documente justificative, se păstrează şi se arhivează de către angajator în aceleaşi condiţii şi termene ca în cazul actelor contabile, pe o durată de 50 de ani.

Sursa: HRP

Millward Brown Romania
Actualizat la: 20.01.2017
Step Up
Job national
Actualizat la: 16.01.2017
Getback Recovery SRL
Actualizat la: 20.01.2017
DB Schenker Global Services ...
Actualizat la: 13.01.2017
Hipo.ro
Actualizat la: 21.12.2016

Reinvent Consulting
  • Masina de serviciu
Director Juridic
  • Pachet gradinita copii
  • Asigurare de pensie ...
Procurement ...
Bombardier Transportation
  • Pachet gradinita copii
Senior Analyst
Hydro Environment Consulting
Inginer ...
Evalueserve SRL
  • Cafea sau sucuri oferite ...
  • Teambuildinguri / evenimente ...
Business ...

Berlin-Chemie A. Menarini

AnnA91

Se poate si alte păreri?Am fost la 2 interviuri la ei

Reinvent Consulting

AlexandraAlexa

Reinvent Consulting a ajuns sa fie a doua mea familie. Ma bucur sa lucrez intr-un mediu cu oameni ...

Centrul Medical Romar

Anonim6

Nu plătesc salariile !!!! Pur și simplu uita ziua când trebuie sa îți dea banii ...

Depot 96

Deea_1

Bună ziua, am fost chemata la interviu pe postul de operator magazin Online și ce credeți ca mă ...

Mindit Consulting

Cetateanul

Despre ce post era vorba ?

Manager de produs
Evalueserve SRL

Câştigul salarial mediu în luna noiembrie 2016>>

Ce așteptări au angajatorii de la candidați în 2017?>>

Esențial pe agenda HR-ului: 29-30 martie, HR Summit Cluj-Napoca>>

Expații care muncesc în Elveția sunt cei mai bine plătiți din lume, câștigând în medie 188.275 de dolari pe an[...]