Angajat vs angajator: Ce trebuie sa stii pentru a semna un contract de munca avantajos

Miercuri, 27 Martie 2013 0 comentarii 748 vizualizari

27 martie 2013

Angajatorii dar si salariatii trebuie sa citeasca Codul Muncii- Legea nr.53/2003 cu completarile si modificarile ulterioare pentru a incheia un contract de munca cat mai avantajos. Cabinetul de avocatura Leonte Oana Madalina iti ofera raspunsul la intrebarea 'Care sunt drepturile angajatului?' potrivit legislatiei in vigoare.

Astfel, angajatul are dreptul:

- sa primeasca un salariu lunar pentru serviciile prestate ( autoritatile au propus ca de la 1 februarie 2013 salariul minim brut pe tara sa fie de 750 RON iar de la 1 iulie sa fie marit pana la suma de 800 RON);

- sa semneze un contract individual de munca odata ce a implinit varsta de 16 ani;

- sa aiba concediu de odihna (anual) care va fi platit in intregime. Potrivit prevederilor legislative concediul de odihna pentru fiecare an este de minim 20 zile lucratoare;

- sa aiba repaus zilnic ( in situatia in care programul de lucru este mai lung decat 6 ore), pauzele de masa sau alte pauze prestabilite in regulamentul intern nu se vor recupera. De asemenea, angajatul are dreptul la o pauza intre 2 zile de lucru;

- sa aiba repaus saptamanal in 2 zile consecutive. In majoritatea cazurilor aceste zile cad sambata si duminica. Insa, exista cazuri in care se pot acorda zile libere si in timpul saptamanii conform regulamentului intern sau CCM. Iar in aceste situatii se poate acorda spor la salariul angajatului;

- sa-si dea acordul sau sa refuze orele suplimentare prestate pentru angajator;

- sa beneficieze de ore libere platite pentru munca suplimentara (in termen de 60 zile de la efectuarea acestor servicii).

Angajatorii care nu pot oferi ore libere salariatilor pot adauga un spor la salariul angajatului pentru orele suplimentare din luna respectiva;

- sa aiba zile libere cu ocazia sarbatorilor aprobate de statul roman (Craciun, Pasti, 1 Mai etc.);

- sa beneficieze de un spor la salariu ( de min 25% din salariul de baza pentru fiecare ora) sau un program redus cu cel putin 1 ora fata de programul normal in cazul in care lucreaza cel putin 3 ore pe noapte;

- sa beneficieze de preaviz (min. 20 de zile lucratoare) in situatia concedierii pentru motive ce nu tin de persoana angajatului sau pentru motive profesionale sau pentru inaptitudine psihica sau fizica;

- sa beneficieze de spor la salariul de baza (min. 100% din salariu) pentru zilele de sarbatoare legala in care a lucrat cu program normal;

- sa conteste in instanta decizia de sanctionare disciplinara (in termen de 30 zile calendaristice de la comunicarea deciziei);

- sa se adreseze instantei de judecata pentru a contesta decizia angajatorului de a inceta, modifica, executa sau incheia contractul individual de munca (in termen de 30 zile de la comunicarea deciziei); Aici aflati mai multe depre cum se contesta decizia de concediere.

- sa beneficieze de concedii fara plata in cazul in care are nevoie de timp sa rezolve niste probleme personale;

- sa lucreze in conditii care garanteaza sanatatea si siguranta salariatilor:

- sa nu-si motiveze demisia;

- sa beneficieze de conditiile prevazute de contractele colective de munca aplicabile sau de prevederile legale chiar daca este angajat incadrat cu contract de munca cu timp partial precum si in cazul in care lucreaza de acasa;

- sa se adreseze instantelor de judecata sau Inspectoratului Teritorial de Munca in cazuri speciale.

Pentru a evita eventualele litigii de munca, atat angajatorii cat si angajatii vor trebuii sa cunoasca prevederile legale in cea ce priveste codul muncii. Aici gasiti mai multe sfaturi juridice menite sa preintampine eventualele neintelegeri intre angajator si angajat.

Societe Generale European ...
Actualizat la: 13.02.2017
Kellogg Company
Actualizat la: 27.01.2017
Lugoj
Actualizat la: 17.02.2017
Medecins Sans Frontieres
Strainatate, Job national
Actualizat la: 30.01.2017
British American Tobacco ...
BUCURESTI, Job national
Actualizat la: 20.01.2017

TATA Technologies Romania
  • Tichete cadou
Inginer ...
Analist
Network ...
eMAG.ro - Dante International ...
Wipro Technologies
  • Tichete cadou
Accounts Payable

Tezaur Investment Group

AnnA91

Buna, daca se va lucra in ture salariul va scădea?

rosu933

Am lucrat si eu cateva luni acolo. Pentru un job de call center, este chiar f ok. Ce nu mi-a placut ...

Sales Consulting

banner1

Am patit-o si eu cu "team leader-ul" de la Cluj. Am fost contactat pe LinkedIn. In prima ...

AMOMA

zabest

Buna Pinkfoxy. Cand spui ca programul se respecta te referi la faptul ca vii la 8 si pleci la 16. ...

Romanian Software - Human Resources Planning

kakashi07

M-au chemat la interviu pentru un post de programator C#/asp/html/CSS.Salariul : "1400 de lei ...

Manager de echipa
Easy Asset Management IFN ...
Agent vanzari
Aplast
Agent vanzari B2B
GLS General Logistics ...
Customer Support Agent
Teleperformance Romania
Inginer proiectant
TATA Technologies Romania

Ana-Maria Brânză, campioana care a îngenuncheat China și SUA, vine la The Woman>>

Câştigul salarial mediu în luna decembrie 2016>>

Cautarea unui job in 2017 inseamna mai mult decat realizarea CV-ului si aplicarea la pozitiile care te atrag. Companiile vor candidati competitivi, care cunosc piata fortei de munca si sunt pregatiti pentru procesul de recrutare[...]
Multipla campioană mondială la atletism, Gabriela Szabó vine la Cluj – Napoca, în perioada 14 – 15 martie, pentru a discuta cu peste 500 de femei lideri în cadrul Conferinței de Leadership Feminin The Woman despre performanțele sale profesionale și mentalitatea de învingător, elementele cheie ce au definit-o de-a lungul carierei de sportiv internațional[...]