Gaura NEAGRA in care se pierd toate CV-urile. "Nu va angajati la aceasta firma!"

Joi, 21 Februarie 2013 3 comentarii 736 vizualizari

21 februarie 2013

Nu mai putin de 75% dintre cei care au trimis aplicatii de angajare in ultimul an nu au primit NICIUN RASPUNS de la firmele angajatoare, se arata intr-un studiu realizat de CareerBuilder.

Principala reactie pe care o au candidatii care nu primesc niciun semn de la angajator este sa le recomande si altora sa nu se angajeze la acea companie si evita sa mai cumpere produse sau servicii ale firmei respective.

"Cautarea unui job poate fi o experienta frustranta mai ales atunci cand nu ai nicio idee daca angajatorul a luat vreo decizie in ceea ce te priveste sau daca macar ti-a vizualizat CV-ul", se arata in studiu.

Potrivit raportului CareerBuilder, 82% dintre candidati se asteapta sa primeasca un semn de la angajatori, chiar daca este vorba de un raspuns negativ.

Peste 42% dintre candidati nu mai vor sa auda de firma care nu le-a dat niciun reply, 22% le recomanda celorlalti sa nu isi trimita CV-ul acolo, iar 9% le spun celorlalti sa nu cumpere produse de la firma care nu se oboseste sa raspunda candidatilor.

Comentarii
Ana Sambata, 23 Februarie 2013
cred ca asta e un articol pe care ar trebui sa-l citeasca in primul rand angajatorii. sunt foarte multi care zic pe fata "daca nu va mai sunam nu v-am selectat". dar de ce nu v-am selectat nu mai zic.
alex Luni, 25 Februarie 2013
si eu trec prin aceeasi faza si sunt deacord ca ar simplifica mult mai usor asteptarile fiecarei persoane daca ar primi un ("like" sau un "dislike") replay.
Gogu Joi, 28 Februarie 2013
Managementul superior al oricarei companii ar trebui sa acorde o mai multa atentie verificarii departamentului de resurse umane, care prin activitatea dezinteresata pe care o depune la nivelul recrutarii prejudiciaza imaginea generala a companiei.
Mi s-a intamplat si mie in cateva randuri, desi companiile erau mutinationale altfel respectabile.
Prin articol se evidentiaza in primul rand lipsa de etica profesionala a majoritatii angajatilor din departamentele de resurse.

Hipo.ro

Inginer ...
Evalueserve SRL
Business ...
Tezaur Investment Group
  • Concediu de maternitate & ...
Ofiter amanet

Centrul Medical Romar

Anonim6

Nu plătesc salariile !!!! Pur și simplu uita ziua când trebuie sa îți dea banii ...

Depot 96

Deea_1

Bună ziua, am fost chemata la interviu pe postul de operator magazin Online și ce credeți ca mă ...

Mindit Consulting

Cetateanul

Despre ce post era vorba ?

Metrorex SA

nelutu

@bostanLa Metrorex, zis si Pilerex se angajeaza doar pe pile sau spaga. Un fost coleg de liceu ...

Ipsos Research Romania

junior2970

Buna seara!Pentru un post de junior data analyst testul este in limba engleză?Seara frumoasa!

Systems Analyst
Yardi Systems

Câştigul salarial mediu în luna noiembrie 2016>>

Ce așteptări au angajatorii de la candidați în 2017?>>

Esențial pe agenda HR-ului: 29-30 martie, HR Summit Cluj-Napoca>>

Expații care muncesc în Elveția sunt cei mai bine plătiți din lume, câștigând în medie 188.275 de dolari pe an[...]