Gaura NEAGRA in care se pierd toate CV-urile. "Nu va angajati la aceasta firma!"

Joi, 21 Februarie 2013 3 comentarii 715 vizualizari

21 februarie 2013

Nu mai putin de 75% dintre cei care au trimis aplicatii de angajare in ultimul an nu au primit NICIUN RASPUNS de la firmele angajatoare, se arata intr-un studiu realizat de CareerBuilder.

Principala reactie pe care o au candidatii care nu primesc niciun semn de la angajator este sa le recomande si altora sa nu se angajeze la acea companie si evita sa mai cumpere produse sau servicii ale firmei respective.

"Cautarea unui job poate fi o experienta frustranta mai ales atunci cand nu ai nicio idee daca angajatorul a luat vreo decizie in ceea ce te priveste sau daca macar ti-a vizualizat CV-ul", se arata in studiu.

Potrivit raportului CareerBuilder, 82% dintre candidati se asteapta sa primeasca un semn de la angajatori, chiar daca este vorba de un raspuns negativ.

Peste 42% dintre candidati nu mai vor sa auda de firma care nu le-a dat niciun reply, 22% le recomanda celorlalti sa nu isi trimita CV-ul acolo, iar 9% le spun celorlalti sa nu cumpere produse de la firma care nu se oboseste sa raspunda candidatilor.

Comentarii
Ana Sambata, 23 Februarie 2013
cred ca asta e un articol pe care ar trebui sa-l citeasca in primul rand angajatorii. sunt foarte multi care zic pe fata "daca nu va mai sunam nu v-am selectat". dar de ce nu v-am selectat nu mai zic.
alex Luni, 25 Februarie 2013
si eu trec prin aceeasi faza si sunt deacord ca ar simplifica mult mai usor asteptarile fiecarei persoane daca ar primi un ("like" sau un "dislike") replay.
Gogu Joi, 28 Februarie 2013
Managementul superior al oricarei companii ar trebui sa acorde o mai multa atentie verificarii departamentului de resurse umane, care prin activitatea dezinteresata pe care o depune la nivelul recrutarii prejudiciaza imaginea generala a companiei.
Mi s-a intamplat si mie in cateva randuri, desi companiile erau mutinationale altfel respectabile.
Prin articol se evidentiaza in primul rand lipsa de etica profesionala a majoritatii angajatilor din departamentele de resurse.

TNT Romania
Actualizat la: 06.12.2016
Greppy Systems
Cluj Napoca
Actualizat la: 16.11.2016
BCR - Banca Comerciala Romana ...
Baia Mare
Actualizat la: 09.12.2016
Huawei Romania
Actualizat la: 19.10.2016
Continental Automotive Group ...
part-time / 0 - 1 an experienta
Actualizat la: 02.12.2016

Competence Call Center - CCC
Customer Care ...
Carrefour Romania
Lucrator ...
  • Pachet gradinita copii
Axway Romania
  • Abonament la sala de fitness ...
Developer

Passing Through LTD