Ghidul salariilor pentru anul 2014

Sambata, 11 Ianuarie 2014 9 comentarii 4022 vizualizari

11 IANUARIE 2014

Anul 2014 se anunta mai bun ca cel precendent in ceea ce priveste salariul net, cel putin asa afirma specialistii.

Totusi Romania ocupa penultimul loc (ultimul loc fiind ocupat de vecinii nostri bulgari) daca e sa privim o statistica a salariului minim pe econimie. Acesta creste in Romania de la 800 de lei la 850 de lei pana la mijlocul anului, respectiv la 900 de lei in a doua parte a acestuia. La polul opus, in ceea ce priveste salariul minim, se afla Franta cu 1430 de euro si Irlanda cu 1460 de euro.

ATENTIE: angajatorii (fie din Romania, fie din afara acesteia) nu va pot angaja pe un salariu mai mic decat salariul mic pe economie specific fiecarei tari. Amenzile pentru astfel de practici sunt cuprinse intre 1000 si 2000 de lei (pe teritoriul Romaniei).

De asemenea, salariul mediu pe economie va creste si el in 2014 cu 75 de lei, astfel ca noua valoare va fi de 2298 lei (vorbim aici de salariu mediu brut).

Domeniile care vor beneficia de o crestere naturala a salariilor in 2014, desi o crestere mica, sunt:

- IT
     - Inginerie
     - Externalizare servicii
     - Medical-farmaceutic
     - Vanzari

Astfel, vom avea un interval general cuprins intre 900 si 2200 de lei lunar pentru pozitii de incepatori si pentru pozitii cu experienta de pana la trei-patru ani.

Operatorii, casierii, lucratorii comerciali vor avea un salariu cuprins intre salariul minim pe economie si undeva putin peste 1100 de lei, indiferent de domeniul in care vor lucra. In aceasta categorie de angajati, vor fi incadrati cei fara prea multa experienta de munca, cei cu studii medii sau cu studii superioare proaspat finalizate sau in curs de finalizare.

Mergand mai de parte, salariile vor creste pentru cei care vor activa in domeniile IT, in domeniul farmaceutic sau in traduceri, in toate dintre aceste domenii salariile pot ajunge la 2000 de lei lunar (vorbim iarasi de pozitii fara prea multa experienta).

O limba straina va aduce un spor la salariu, mai ales in domeniul serviciilor externalizate. Totusi, acest spor salarial va fi cu adevarat simtit in cazul limbilor "exotice", cum ar fi olandeza, norvegiana, daneza sau suedeza. Limbile deja uzuale, precum engleza sau franceza, vor fi considerate ca limbi normale si nu vor fi platite in plus. Germana este inca considerata o limba de nivel mediu, beneficiind astfel de un mic spor salarial.

Lasand la o parte salariile specifice fiecarui domeniu, este bine de amintit ca salariile din 2014 vor depinde foarte mult si de numele companiei in care activati. Mai mult decat atat, in functie de experienta pe care o aveti atat in piata muncii cat si in compania respectiva, pachetul salariul va contine pe langa salariul in sine si alte beneficii, ca de exemplu: abonamente la clinici particulare, abonamente la sali de relaxare si fitness, reduceri in diferite magazine, telefoane si laptopuri de serviciu si, in unele cazuri chiar si masina de serviciu.

SALARIUL MEDIU NET PE JUDETE

Conform datelor din 2012 si 2013, ne permitem sa amintim cei mai importanti jucatori in piata muncii din Romania:

- in domeniul de retail/vanzari: marile lanturi comerciale Cora, Carrefour, Auchan, Kaufland, Lidl, Mega Image
- in domeniul IT: Ubisoft, Electronic Arts, Xerox, Endava
- in domeniul serviciilor externalizate: Webhelp, Genpact, HP Geboc, Dell, Honeywell
- in domeniul ingineriei: Autoliv, Ericsson, IBM, Huawei, Oracle, Microsoft, Axway

Von analiza pe tot parcursul anului 2014 care vor fi jucatorii importanti ai acestui an, de asemenea va asteptam la dialog avand ca principal subiect nivelul salarial din Romania.

>> CITESTE SI GHIDUL SALARIILOR PENTRU ANII 2013, 2012, 2011

Comentarii
bobo Joi, 16 Ianuarie 2014
salariul minim pe economie este brut adica din 850 ramai cu 636 dupa impozitare, majotitatea firmelor in momentul actual oferind acest salariu
Specialistul Joi, 16 Ianuarie 2014
Cand vom avea salariul minim pe economie 1200-1500 lei net (in mana) ? Avem preturi comparabile cu UE dar salarii umilitoare de 200 E. Acesta este rezultatul loviturii de stat din 1989, in urma careia economia, industria RO, a fost "gestionata competent" de toate partidele care au fost la putere prin rotatie (PSD+PNL+PDL). Au ajuns unii exagerat de bogati, "copii de bani gata" si milioane de romani care traiesc la limita de saracie ........
lola Marti, 21 Ianuarie 2014
corect, avem preturi de UE si salarii ???? majoritatea sunt sub 1000 de lei :( ce poti cumpara de banii astia???
2000 Miercuri, 22 Ianuarie 2014
stati linistiti ca nici cu 2000 de RON nu poti cumpara mare lucru... este foarte trist. nici nu te poti gandi sa pui ceva consistent deoparte decat facand sacrificii sau stand in casa . de imbracat in fiecare luna si distractii nici nu se mai pune problema
Mr. G Sambata, 25 Ianuarie 2014
Sa ai pana in 1000 de lei in mana, asa cum are majoritatea, e un pic trist. Nici guvernul asta n-a facut nimic
The One Sambata, 8 Februarie 2014
@undelucram

In 2011/2012, ati avut anumite tabele cu marje de salarii pentru diferite job-uri. As vrea, daca se poate, sa faceti si anul acesta astfel de tabele, ca sa vedem care este trendul mai exact (cu specificatie de experienta gen student/absolvent, 1-2, 2-3, 4-5 ani, etc). Sa indice deasemenea si cu cat s-a modificat salariul pentru anul acesta.

Cred ca toata lumea ar fi interesata de astfel de tabele cum au existat si in anii trecuti !
ADMIN - undelucram.ro Luni, 10 Februarie 2014

@TheOne: multumim pentru sugestie; vom incerca sa actualizam informatiile despre salarii, de asemenea vom incerca sa evidentiem aceste informatii si prin diagrame

io Miercuri, 12 Februarie 2014
Romanii..la groapa cu lei ...ce dracu mai prezentam aici o imagine cool despre noi ...suntem la mana lor ...
ionut Vineri, 29 August 2014
Salut, astazi este a 3-a zi de interviuri diferite firme (caut loc de munca soferb,c,e in domeniu distributiei,livrare,protocol) salariul oferit este intre 1000 -1300 cu manipulare de marfa indepozite,cunostinte de mecanica,peste 12/zi si sambata,engleza cer aproape toti -am peste 13 ani de munca -salarii de mizerie intr-o tara de mizerie

Veeam Software SRL

Manager
Raiffeisen Bank
Analist
Holzindustrie Schweighofer ...
  • Concediu de maternitate & ...
Manipulant

Blue Point Telecom

mmara90

Am fost si eu la interviu pe vanzari. Mie mi-a zis de 1400 de lei pe luna in mana cu tot cu bonuri ...

RCS&RDS

luca004

Buna ziua! Am aplicat pe un site de recrutari pe postul de tehnician fibra optica. In 3 zile am ...

Macatumba

Confirm parerile exprimate in comentariile referitoare la neseriozitatea departamentului de ...

Meridian Grup

Aspiriko

Trainingul cum au zis si ceilalti dureaza 1 luna si este format din niste etape care nu au legatura ...

Salonpro SRL

vanzari

Am vazut ca au post liber economist, eram tentat sa aplic dar citind despre aceasta firma m-am ...

Gameloft Romania
Agent vanzari
Meridian Grup
Junior Project Manager
Nielsen Romania

Reprezentații Rolls Royce, Riot Games și Hogan Assessments pentru prima dată în România>>

Au început înscrierile la ediția cu numărul 20 a celui mai mare târg internațional de universități din Sud-Estul Europei>>

Femei de top din domenii precum antreprenoriat, jurnalism, arhitectură, sport, cercetare sau economie, atât din țară cât și din străinătate, au confirmat prezența la cel mai important eveniment de leadership feminin din estul Europei: Conferința de Leadership Feminin The Woman[...]
Fiecare specialist în resurse umane se bucură atunci când a reuşit să-l selecteze pe cel mai bun candidat într-un post. Un moment mai puţin plăcut este acela în care un angajat alege să demisioneze[...]