GRAFICUL salariilor la nivel mondial. Romanii castiga mai putin decat angajatii din Botswana

Miercuri, 4 Aprilie 2012 0 comentarii 541 vizualizari

Aprilie 2012

BBC News a realizat un grafic al salariilor medii la nivel mondial. Potrivit acestui studiu, castigam mai putini bani decat angajatii din Botswana, Jamaica, Serbia sau Slovacia.

Graficul a fost realizat cu ajutorul datelor provenite din 72 de tari, furnizate de Organizatia Mondiala a Muncii. Din grafic sunt emise cele mai sarace tari ale lumii.

Reporterul BBC Ruth Alexander a explicat ca cifrele sunt ajustate pentru a reflecta variatiile in costul traiului zilnic de la o tara la alta. Studiul a luat in calcul doar angajatii cu contract de munca, nu si liber-profesionistii sau oamenii care traiesc din ajutoare sociale.

Astfel, potrivit datelor obtinute in urma acestui studiu, salariul mediu la nivel mondial este de 1.480 de dolari.

Graficul salariilor - BBC

Daca va doriti sa castigati mai mult de 4.000 de dolari lunar, mergeti in Luxemburg! Tara ocupa primul loc in clasamentul mondial, cu 4.089 de dolari pe luna. Nici Norvegia nu e o optiune rea, daca va impacati cu temperaturile mai tot timpul cu minus. Pe locul doi in lume, aici salariul mediu este de 3.678 de dolari. Urmeaza Austria, cu 3.437 de dolari lunar, SUA, unde ati putea castiga chiar si 3.263 de dolari si UK, unde v-ar intra in cont, in fiecare luna, suma de 3.065 de dolari.

Romania se afla pe locul 47 in acest top. Aici un angajat cu salariu mediu castiga 954 de dolari, potrivit datelor furnizate BBC de Organizatia Internationala a Muncii. Mai mult decat bulgarii, carora li se mareste contul cu 750 de dolari la fiecare 30 de zile sau angajatii din Republica Moldova, care castiga doar 438 de dolari.

Tara noastra este intrecuta in acest clasament de Botswana, unde salariul mediu este de 996 de dolari, Serbia - 1.058 de dolari, Jamaica - 1.135 de dolari, Ungaria - 1.374 de dolari sau Slovacia, cu 1.385 de dolari.

Cel mai putin castiga angajatii din Tadjikistan - 227 de dolari lunar.

Carrefour Romania
Romkatel
Actualizat la: 26.09.2016
RIAN&Partners
Actualizat la: 18.11.2016

• Munca de la distanta sau de ...
Post Master
Curier
WNS Global Services
  • Asigurari servicii ...
Senior Associate
  • Concediu de maternitate & ...
Senior Analyst

elena_ely

Buna! Cum a fost la interviu ? Care au fost intrebarile?

Flanco Retail SA

go_go

Schaeffler Romania

cojanumihaela

Stie cineva ce salariu are un Cnc debutant?

OMV Petrom - Global Solutions

cojanumihaela

Stie careva care sunt beneficiile si salariul unui Team Lider pentru Ploiesti?

Gina01

Junior Software Developer
Pentalog Romania
Hella Romania

Sfaturi pentru a supravietui statului pe scaun la birou>>