GREU DE ANGAJAT. Vezi ce specialisti nu gaseste Dacia

Luni, 2 Aprilie 2012 0 comentarii 789 vizualizari

Aprilie 2012

Grupul Renault Romania continua sa fie unul dintre cei mai activi angajatori din piata locala, avand deschise in momentul de fata 40 de proiecte de recrutare, fiecare dintre acestea cu mai multe pozitii disponibile. Posturile care dau cele mai mari batai de cap echipei de recrutare de la Dacia Group Renault sunt cele de ingineri si specialisti in fabricatie mecanica.

Recrutarea in cazul unor pozitii specializate de fabricatie poate dura intre 6 luni si chiar un an, a declarat pentru REALITATEA.NET Camelia Vaduva, Seful Departamentului Recrutare si Managementul Carierelor in cadrul Grupului Renault Romania.

"Pentru aceste posturi incercam sa atragem oameni din orase cu traditie industriala sau metalurgica. Am publicat anunturi de angajare in Resita, Targoviste, Slatina, dar primim foarte putine aplicatii", spune oficialul Grupului Renault.

Printre pozitiile vacante la Dacia pe partea de fabricatie se numara cele de analist calitate, inginer automatist, inginer metodist matrite, inginer proiectant stante si matrite, inginer uzinaj danturi sau specialist turnare sub presiune.

Producatorul auto ofera sprijin financiar pentru relocare, incercand sa-i motiveze cat mai puternic pe putinii specialisti din anumite domenii de nisa sa lucreze pe platforma de la Mioveni. De exemplu, in urma unui targ de angajare din toamna anului trecut de la Iasi, compania a angajat 63 de ingineri si specialisti fabricatie din zona Moldovei.

In cele doua zile ale targului "Angajatori de Top" de la Sala Palatuluii, candidatii din Bucuresti au depus circa 1.500 de CV-uri la standul Grupului Renault Romania.

"Din experientele anterioare, pot sa va spun ca doar 10% dintre CV-uri sunt eligibile pentru a intra pe lista scurta. Proiectele pe care le dezvoltam in prezent necesita specialisti, nu avem si pozitii entry-level vacante in acest moment", precizeaza Camelia Vaduva.

Beneficiile pe care Grupul Renault le acorda viitorilor angajati sunt pachetul salarial competitiv (servicii medicale preferentiale, tichete de masa, salariu motivant), oportunitatile de dezvoltare profesionala (programe de traininguri lingvistice si de specialitate, planuri de cariera) si expunerea internationala (se lucreaza in echipe mixte).

Grupul Renault Romania are in prezent 17.500 de angajati si reuneste Platforma Dacia de la Mioveni, Centrul de Inginerie Renault Technologie Roumanie (care include Centrul de Incercari de la Titu si Centrul de design Renault Design Central Europe), Centrul Logistic RIR-ILN, Directia Comerciala Renault Commercial Roumanie si Matrite Dacia Pitesti.

BCR - Banca Comerciala Romana ...
other / 1 - 5 ani experienta
Actualizat la: 15.11.2016
UniCredit Business Integrated ...
BUCURESTI, Iasi
Actualizat la: 28.11.2016
APT Resources and Services SRL
Actualizat la: 17.11.2016

• Asigurare de viata
  • Munca de la distanta sau de ...
Post Master
Curier
WNS Global Services
  • Asigurari servicii ...
  • Cafea sau sucuri oferite ...
Senior Associate
  • Asigurare de viata
  • Concediu de maternitate & ...
Senior Analyst

elena_ely

Buna! Cum a fost la interviu ? Care au fost intrebarile?

Flanco Retail SA

go_go

Schaeffler Romania

cojanumihaela

Stie cineva ce salariu are un Cnc debutant?

OMV Petrom - Global Solutions

cojanumihaela

Stie careva care sunt beneficiile si salariul unui Team Lider pentru Ploiesti?

Gina01

Junior Software Developer
Pentalog Romania
Hella Romania

Sfaturi pentru a supravietui statului pe scaun la birou>>