Guvernul modifică valoarea tichetelor de masă. Când intră în vigoare măsura

Duminica, 31 Mai 2015 0 comentarii 1056 vizualizari

Salariaţii pot primi de la angajatori o alocaţie individuală de hrană, sub forma tichetelor de masă. Valoarea unui asemenea tichete va creşte din această lună, potrivit unui act normativ publicat recent în Monitorul Oficial.

Ordinul Ministerului Muncii, Familiei, Protectiei Sociale şi Persoanelor Varstnice nr. 1069/2015 pentru stabilirea valorii nominale indexate a unui tichet de masă pentru semestrul I al anului 2015 a apărut în Monitorul Oficial, Partea I, nr. 374 din 28 mai şi se aplică de la data publicării, informează avocatnet.ro.

Pentru S1 2015, începând din mai, valoarea unui tichet de masă creşte de la 9,35 lei la 9,41 lei.

Angajatorii au posibilitatea de a oferi salariaţilor, lunar, o alocaţie individuală de hrană sub forma tichetelor de masă, potrivit Legii nr. 142/1998 privind acordarea tichetelor de masă.

De asemenea, companiile pot oferi tichete de masă atât pe suport hârtie, cât şi pe suport electronic. Tichetele clasice sunt distribuite în fiecare lună şi fiecare salariat poate primi un număr de tichete egal cu numărul de zile lucrătoare din luna pentru care se face distribuirea.

În acelaşi timp, valoarea tichetelor de masă electronice este transferată în fiecare lună, corespunzător numărului de zile lucrătoare ale lunii pentru care se face transferul.

„Salariatul poate utiliza, lunar, un număr de tichete de masă cel mult egal cu numărul de zile în care este prezent la lucru în unitate. Tichetele pot fi folosite pentru achitarea mesei sau pentru achiziţionarea de produse alimentare”, prevedere legea. Cei care folosesc mai multe tichete decât au voie riscă să plătească amenzi de 20-50 de lei.

Tichetele de masă pot fi utilizate în unităţile de alimentaţie publică, magazinele alimentare, cantinele-restaurant şi bufete.

La finalul fiecărei luni şi la încetarea CIM-ului, salariaţii au obligaţia să restituie angajatorului tichetele tipărite neutilizate sau valoarea tichetelor neutilizate, în cazul celor electronice.

Sursa: Gandul.info

Automatic Data Processing - ...
Actualizat la: 10.01.2017

Analyst
Iptana SA
Inginer ...
Playtika Romania
  • Cafea sau sucuri oferite ...
Customer ...
Provident Financial Romania
Fraud manager

Concord Service Center

Andreea2017

Bună! Eu încă lucrez la aceasta firma și lucrurile sunt ok. Aici am învățat multe ...

Architected Business Solutions SRL

Rut

Post: IT Helpdesk Interviuri: doua Experienta cu aceasta companie a fost destul de neplacuta. ...

Pet Communications

MarianaL

Este o companie pe care am cunoscut-o cu ocazia studiilor si proiectelor necesare fermelor eoliene ...

Quantic Lab SRL

iriname

Hei, voi merge la un test de engleza si franceza la Quantic Lab. Siti care este structura lor? Mersi

Alfa Metal Machinery Group

llu

Sustin tot ce a scris Jane Doe.Chiar daca nu am fost la interviu recent, pot vorbi din experienta ...

Inginer proiectant
RUXPRO
IT Support Specialist
IBM Romania
Customer support
TELUS International Europe
Customer support
Playtika Romania

Câte ore trebuie să muncim pe zi? „Serviciul trebuie privit doar din prisma productivităţii, nu a eroismului”.>>

Ce obiceiuri au oamenii cu salarii mari. Legatura stransa intre ce faci zi de zi si remuneratia ta lunara.>>

Câştigul salarial mediu în luna noiembrie 2016>>

HR Summit Cluj-Napoca se află pe agenda specialiștilor de resurse umane din zona Transilvaniei, reunind directori și manageri de HR, consultanți, traineri, coaches, reprezentanți media și ai mediului universitar, specialiști în Dreptul Muncii precum și din sitemul bancar și al sănătății[...]