Guvernul modifică valoarea tichetelor de masă. Când intră în vigoare măsura

Duminica, 31 Mai 2015 0 comentarii 1040 vizualizari

Salariaţii pot primi de la angajatori o alocaţie individuală de hrană, sub forma tichetelor de masă. Valoarea unui asemenea tichete va creşte din această lună, potrivit unui act normativ publicat recent în Monitorul Oficial.

Ordinul Ministerului Muncii, Familiei, Protectiei Sociale şi Persoanelor Varstnice nr. 1069/2015 pentru stabilirea valorii nominale indexate a unui tichet de masă pentru semestrul I al anului 2015 a apărut în Monitorul Oficial, Partea I, nr. 374 din 28 mai şi se aplică de la data publicării, informează avocatnet.ro.

Pentru S1 2015, începând din mai, valoarea unui tichet de masă creşte de la 9,35 lei la 9,41 lei.

Angajatorii au posibilitatea de a oferi salariaţilor, lunar, o alocaţie individuală de hrană sub forma tichetelor de masă, potrivit Legii nr. 142/1998 privind acordarea tichetelor de masă.

De asemenea, companiile pot oferi tichete de masă atât pe suport hârtie, cât şi pe suport electronic. Tichetele clasice sunt distribuite în fiecare lună şi fiecare salariat poate primi un număr de tichete egal cu numărul de zile lucrătoare din luna pentru care se face distribuirea.

În acelaşi timp, valoarea tichetelor de masă electronice este transferată în fiecare lună, corespunzător numărului de zile lucrătoare ale lunii pentru care se face transferul.

„Salariatul poate utiliza, lunar, un număr de tichete de masă cel mult egal cu numărul de zile în care este prezent la lucru în unitate. Tichetele pot fi folosite pentru achitarea mesei sau pentru achiziţionarea de produse alimentare”, prevedere legea. Cei care folosesc mai multe tichete decât au voie riscă să plătească amenzi de 20-50 de lei.

Tichetele de masă pot fi utilizate în unităţile de alimentaţie publică, magazinele alimentare, cantinele-restaurant şi bufete.

La finalul fiecărei luni şi la încetarea CIM-ului, salariaţii au obligaţia să restituie angajatorului tichetele tipărite neutilizate sau valoarea tichetelor neutilizate, în cazul celor electronice.

Sursa: Gandul.info

Wipro Technologies
Actualizat la: 02.11.2016
Societe Generale European ...
Actualizat la: 07.11.2016

Axway Romania
Developer

Conectys Serv Telecom

Hannah

Buna, este cineva aici care s-a angajat recent la Conectys pe limba romana? Care ar fi salariul la ...

Passing Through LTD

Frontend Developer
SilkWeb SRL
Inginer calitate

Câştigul salarial mediu în luna octombrie 2016>>

Ti-ai dat demisia si esti in ultima zi de munca? Iata 7 lucruri pe care NU trebuie sa le spui.>>

2 decembrie va fi zi liberă pentru salariaţii din sectorul public, urmând ca aceştia să recupereze ziua de muncă pe 17 decembrie sau să-şi prelungească timpul zilnic de lucru până la 16 decembrie[...]
Ediția cu numărul 9 Top Talents România va avea loc saptămâna aceasta, pe 25 – 26 noiembrie la Hotel Novotel din București. În fiecare an evenimentul reunește 250 de tineri cu potențial, cei mai buni la nivel național. În urma unui proces de selecție riguros, aceștia primesc invitația de a fi prezenți timp de 2 zile la Top Talents unde au ocazia să învețe de la profesioniști care sunt pașii pentru o carieră de succes[...]