Harta stresului pe meserii. VEZI UNDE TE AFLI

Vineri, 13 Aprilie 2012 0 comentarii 659 vizualizari

Aprilie 2012

Operatorii de productie si muncitorii din constructii raporteaza cel mai ridicat grad de stres, urmati de angajatii din domeniul transporturilor, potrivit unui studiu Eurofound.

Raportul Eurofound, prezentat ieri la Bruxelles in cadrul unei conferinte a Parlamentului European, ia in calcul doi factori in stabilirea gradului de stres: intensitatea muncii prestate si autonomia jobului (gradul de presiune venita din partea celorlalti, fie sefi sau colegi).

Cel mai mare grad de autonomie a jobului il prezinta managerii, specialistii, angajatii din sectorul financiar si personalul calificat din agricultura. Dintre acestia, finantistii si managerii muncesc insa mai intens decat ceilalti.

Raportat la intensitatea muncii, angajatii din constructii se afla pe primul loc, urmati de cei din productie, in timp ce presiunea cea mai mare dinspre mediu se manifesta la operatorii de masini din fabrici si in domeniul transporturilor.

Cele mai relaxate meserii sunt cele din domeniile cultura, educatie, servicii si agricultura, potrivit Eurofound. Un nivel extrem de ridicat al solicitarilor care tin de job se manifesta in domeniul sanatatii mintale, cat si al medicinii in general (vezi grafic atasat).

2F Centro Formatione
part-time / Student/Absolvent
Actualizat la: 23.01.2017
Actualizat la: 13.02.2017
British American Tobacco ...
Ploiesti
Actualizat la: 02.02.2017
The KPI institute
Sibiu, Job national
full-time / Manager
Actualizat la: 13.02.2017
BCR - Banca Comerciala Romana ...
Actualizat la: 02.02.2017

Endava
Software ...
Vodafone Romania
  • Tichete cadou
Engineer
TATA Technologies Romania
  • Concediu de maternitate & ...
  • Tichete cadou

AMOMA

Florinescu

Endava

Miqtza

Hello,In Ploiesti nu exista sediu Endava, doar in Pitesti.

AMOMA

PinkFoxy

Express People

asss

sal care ar mai fiii si alte probleme

Tezaur Investment Group

AnnA91

Buna, daca se va lucra in ture salariul va scădea?

Manager de echipa
Easy Asset Management IFN ...
Agent vanzari
Aplast
Agent vanzari B2B
GLS General Logistics ...
Customer Support Agent
Teleperformance Romania

Ana-Maria Brânză, campioana care a îngenuncheat China și SUA, vine la The Woman>>

Valorile cele mai mari ale câştigului salarial mediu nominal net s-au înregistrat în fabricarea produselor de cocserie şi a produselor obţinute din prelucrarea ţiţeiului (6120 lei), iar cele mai mici în hoteluri şi restaurante (1332 lei)[...]
Cautarea unui job in 2017 inseamna mai mult decat realizarea CV-ului si aplicarea la pozitiile care te atrag. Companiile vor candidati competitivi, care cunosc piata fortei de munca si sunt pregatiti pentru procesul de recrutare[...]