HR Summit Timișoara 2016: Adaptabilitatea – asta este provocarea

Marti, 24 Mai 2016 0 comentarii 527 vizualizari

Recrutarea în acest an, tool-uri de marketing pentru a obține rezultatele dorite și strategii care nu costă bani, public speaking, dar și managementul performanței, beneficii și motivare și mai presus de toate – engagement: acestea au fost principalele teme de discuție în cele 2 zile de workshop-uri, conferințe și dezbateri strategice pentru departamentul de HR și managementul companiilor din Vestul României.

La ora actuală, 1 din 4 angajați și-ar părăsi locul de muncă anul viitor și 44% și-ar părăsi angajatorul în 2018*, iar la nivel global, 1 din 5 persoane caută un nou loc de muncă.Viitorul reprezintă digitalizare, conform Future of Jobs Survey, World Economic Forum, iar în acest moment "Ce trebuie să facem noi este să creștem compețentele", a afirmat Adela Jansen, Director Executiv Resurse Umane BRD.

Nimeni nu vinde mai bine decât proprii voștri angajați

Ileana Alexandru, speaker în cadrul HR Summit a vorbit despre campania de branding intern, comunicarea interna ca și inițiativă strategică, dar și despre sărbătorirea succesului în compania din care face parte."Nimeni nu vinde mai bine decât proprii voștri angajați", punctează HR Directorul Mega Image.

Mihai Găvan, Director Vânzări Romanian Software a adus exemple practice de recrutare de la companii din intreaga lume, în care departamentul de HR lucrează în stransă legătura cu cel de marketing: „O singură idee poate să provoace și să aducă talentul în companie”, iar Anca Georgescu-Aladgem a avut ca tema Be Calm & Love HR.  Sorin Anghel, Corporate Healthcare Manager Signal Iduna a punctat importanța engagement-ului prin tema Employee Engagement: How to optimize Performance & Drive Commitment, cu idei inovatoare și statistici relevante cu privire la engagement.

Este nevoie de continuitate pentru a avea rezultate

Liana Patulea, HR Manager Estee Lauder Romania, a avut ca tema de discuție Motivarea Angajaților - Be Positive, Be Productive: Este nevoie de continuitate pentru a avea rezultate. Nicoleta Capăta, HR Director Flanco a vorbit în timpul prezentarii despre Managementul performanței. Studiu de caz Flanco. „Dacă nu te adaptezi, te ia valul. Adaptabilitatea – asta este provocarea pe care o avem în Flanco”, afirmă Nicoleta Capăta, unde 75 % dintre angajați sunt generația Y și 6 % generația millennials.

Ioana Dumitru, Managing Associate Popovici Nițu Stoica & Asociații a adus în discuție  probleme de compliance în zona relațiilor de munca, iar în cadrul prezentării a punctat informații despre contractul individual de muncă, regulamentul intern și alte politici interne, proceduri legale și decizii emise de angajator. Despre Strategia Sistemelor de beneficii în motivarea angajaților a vorbit la HR Summit Timișoara Stelian Bogza, Co-founder Benefit Online. Astfel, în 2015, statistic vorbind, 37% dintre angajatori au optat pentru vacanțe ca alegere a beneficiilor. Andrei Dunuță și Alin Comșa, traineri SelfTrust Academy, au avut ca tema “Break the Pattern: cine a spus că training-ul nu poate fi si distractiv?”. Aceștia au realizat un studiu pe 1100 angajati, din care a reieșit faptul că 1 din 2 romani se tem să vorbească în public. Și tot 1 din 2 români și-ar dori să participe la un curs de public speaking. Andrei considera că: “Frica de vorbit in public se preia social. Nu ne naștem cu ea”.

Bianca Suciu Sharma a fost moderatorul zilei de 20 mai din cadrul conferinței HR Summit.

Ziua dedicată workshop-urilor a fost cea de 19 mai, când speakerii au adus în atenția participanților informații utile despre generația Millenials, oferite de catre Madalina Bălan, Managing Partner Hart Consulting. Amalia Sterescu a adus în rândul participanților interesul de dezvoltare a leaderului: “un leader are în față o viziune și în spate o echipă”.  Aceasta a oferit lecții de personal branding în interiorul și exteriorul organizației. Despre cum influențează profilul personal felul în care comunicăm, a vorbit Anca Georgescu – Aladgem, Founder ChangeWorks & Member of the board Telekom, iar ce nevoi de sprijin are un angajat proaspat promovat pe primul sau rol managerial, Viorel Panaite, Managing Partner Human Invest.

Acesta a dezvaluit  tranziția de la a fi contributor la a fi manager, de a ne pune în slujba celorlalți, urmată de echilibrul intre managementul celorlalți și cel personal.

Despre HR Summit Timișoara 2016

Conferința de Resurse Umane HR Summit se află la cea de-a 10 ediție, este organizată de Libero Events și se desfașoara anual în cei 3 poli importanți: Timișoara, Iași și Cluj-Napoca. Următoarea ediție HR Summit va avea loc în Iași, în data de 12-13 octombrie 2016.

Catena

Customer Care ...
Carrefour Romania
  • Prima de vacanta
Lucrator ...
  • Asigurare de pensie ...
Axway Romania
  • Tichete cadou
Developer

Conectys Serv Telecom

Hannah

Buna, este cineva aici care s-a angajat recent la Conectys pe limba romana? Care ar fi salariul la ...

Passing Through LTD

KinderOne

Frontend Developer
SilkWeb SRL
Inginer calitate

Ti-ai dat demisia si esti in ultima zi de munca? Iata 7 lucruri pe care NU trebuie sa le spui.>>

Ediția cu numărul 9 Top Talents România va avea loc saptămâna aceasta, pe 25 – 26 noiembrie la Hotel Novotel din București. În fiecare an evenimentul reunește 250 de tineri cu potențial, cei mai buni la nivel național. În urma unui proces de selecție riguros, aceștia primesc invitația de a fi prezenți timp de 2 zile la Top Talents unde au ocazia să învețe de la profesioniști care sunt pașii pentru o carieră de succes[...]