Institutiile care gestioneaza fonduri UE ar putea angaja personal suplimentar

Miercuri, 21 Martie 2012 0 comentarii 981 vizualizari

Martie 2012

Institutiile publice din Romania care gestioneaza fonduri de la Uniunea Europeana vor putea angaja personal suplimentar cu salarii brute cuprinse intre 5.000 si 10.000 de lei. Expertii vor fi angajati suplimentar, chiar daca institutia respectiva nu a eliberat vreun post din schema.

Institutiile publice din Romania care gestioneaza fonduri europene ar putea angaja personal suplimentar, pe perioada determinata, cu salarii brute intre 5.000 si 10.000 de lei pe luna, in vederea accelerarii absorbtiei fondurilor structurale, potrivit unui proiect de ordonanta de urgenta lansat marti in dezbatere publica de Ministerul Afacerilor Europene.

Agajati suplimentar, fara eliberarea vreunui post

Expertii vor fi angajati suplimentar, chiar daca institutia respectiva nu a eliberat vreun post din schema, in conditiile in care, in general, Guvernul aplica in continuare regula prin care se permite angajarea unei persoane in institutiile publice la sapte posturi eliberate.

In Ordonanta este stipulat faptul ca, angajarea acestor experti nu este conditionata de existenta unui post vacant. Personalul va fi angajat in afara schemei aprobata si bugetata, prin intermediul unor proiecte finantate din fondurile de asistenta tehnica ale programului operational in cadrul caruia institutia este beneficiar eligibil.

Durata contractului de munca este de 12 luni

Durata angajarii este de 12 luni cu posibilitatea prelungirii, fara insa ca durata cumulata a acestor contracte sa depaseasca 36 de luni, se mai arata in proiect. in aceste cazuri, angajarea reprezinta un raport de munca intre institutie si persoana, prin semnarea unui contract individual de munca pe durata determinata, insa personalului respectiv i se aplica regulile specifice functionarilor publici.

Proiectul mai prevede ca modalitatea de angajare si evaluare a performantelor profesionale, precum si regulile privind incompatibilitatile si conflictul de interese sunt cele aplicabile functionarilor publici din respectiva institutie publica, cu rol de autoritate.

Salarii brute cuprinse intre 5.000 de lei si 10.000 de lei

Salariile brute lunare pentru acest personal sunt de 5.000 lei pentru gradul de asistent, 7.000 lei pentru gradul principal si 10.000 de lei pentru gradul superior. Pentru gradul asistent, salariatul trebuie sa aiba vechime de cel putin un an, pentru gradul principal - o vechime de cel putin 5 ani, iar pentru gradul superior angajatul respectiv trebuie sa aiba o vechime de cel putin 9 ani, prevede proiectul de lege.

In motivarea proiectului de lege, Ministerul Afacerilor Europene arata ca in institutiile care gestioneaza fonduri europene la 30 septembrie 2011 erau ocupate 1.941 de posturi, dintre care 1.796 reprezentau posturi active - persoane care lucreaza efectiv si nu se afla in diverse situatii de suspendare a raportului de munca. In consecinta, rata medie de personal activ reprezenta 83,15%. Unele masuri administrative in privinta absorbtiei fondurilor europene urmeaza sa fie adoptate de Guvern intr-o sedinta extraordinara la finele acestei saptamani.

Autor Iulian Budusan (www.manager.ro)

UPA Solutions

AMOMA

Florinescu

Endava

Miqtza

Hello,In Ploiesti nu exista sediu Endava, doar in Pitesti.

AMOMA

PinkFoxy

Express People

asss

sal care ar mai fiii si alte probleme

Tezaur Investment Group

AnnA91

Buna, daca se va lucra in ture salariul va scădea?

Manager de echipa
Easy Asset Management IFN ...
Agent vanzari
Aplast
Agent vanzari B2B
GLS General Logistics ...
Customer Support Agent
Teleperformance Romania

Ana-Maria Brânză, campioana care a îngenuncheat China și SUA, vine la The Woman>>

Valorile cele mai mari ale câştigului salarial mediu nominal net s-au înregistrat în fabricarea produselor de cocserie şi a produselor obţinute din prelucrarea ţiţeiului (6120 lei), iar cele mai mici în hoteluri şi restaurante (1332 lei)[...]
Cautarea unui job in 2017 inseamna mai mult decat realizarea CV-ului si aplicarea la pozitiile care te atrag. Companiile vor candidati competitivi, care cunosc piata fortei de munca si sunt pregatiti pentru procesul de recrutare[...]