Intrebarea de la interviurile de angajare din Romania care trimite acasa 90% dintre candidati

Marti, 23 Septembrie 2014 8 comentarii 3784 vizualizari

Aceasta intrebare este adeseori folosita la interviurile de angajare din Romania si strainatate in domenii precum software si IT, financiar-bancar si publicitate. Specialistii in resurse umane sustin ca testeaza modul in care viitorii angajati pot aborda o problema si gasi solutii. Doar un candidat din zece trece acest test, scrie businessmagazin.ro.

Exista doua camere. Sunt trei intrerupatoare in camera unu si trei becuri in camera a doua. Iti vei petrece cinci minute in camera unu si apoi 15 minute in a doua camera. Din camera in care se folosesc intrerupatoarele nu se poate vedea cealalta camera. Nu ai voie sa revii in camera intrerupatoarelor. Poti apasa pe intrerupatoare de cate ori vrei si cum vrei.

Cerinta: Care intrerupator corespunde fiecaruia dintre cele trei becuri? Aceasta este intrebarea la care raspunde corect doar un candidat din zece.

Comentarii
Mihaela Marti, 30 Septembrie 2014
Si care este raspunsul la problema?
nick Joi, 2 Octombrie 2014
Un intrerupator nu se va folosi deloc. Astfel, un bec va fi stins si neincalzit.

Un intrerupator va fi lasat aprins. Astfel, becul va lumina camera.

Un intrerupator va fi aprins aproape cinci minute si va fi stins la plecarea din camera intrerupatoarelor. Astfel, becul va fi neaprins, dar se va incinge in cele aproape cinci minute in care a fost aprins.
gg Joi, 2 Octombrie 2014
niciunul
hh Duminica, 12 Octombrie 2014
Niciunul... Nu sunt sigur!
Yo Marti, 14 Octombrie 2014
Nick, ai mers pe premiza ca fiecarui bec ii corespunde un intrerupator, dar poate unul din becuri este aprins de 2 intrerupatoare... Ce faci in cazul asta?? mai sti sa rezolvi?
Indiciu- Nu degeaba te pune sa stai 5 minute in prima camera si 15 minute in a 2-a ...doar nu iti ia 15 minute sa iei temperatura la 3 becuri:P
mmm Sambata, 18 Octombrie 2014
Cata vreme nu poti avea un feedback intre intrerupatoare si becuri, actiunea este fara sens.
Nu inteleg ce se urmareste de fapt in aceste interview-uri, ca cei "destepti" sa demonstreze cat de "stupizi" sunt altii, sau sa se poata colabora normal intr-o activitate? Chiar s-a ajuns sa se scorneasca tot felul de ineptii numai pentru a oferi motive discretionare de respingere? Am impresia ca cei care pun astfel de conditii sunt iremediabil cretini sau rau-voitori. Sa nu aibe parte!!!
mmm Duminica, 19 Octombrie 2014
Solutia propusa presupune niste conditii care nu sunt precizate in formularea problemei:
1.stare intrerupatoare-becuri:sunt functionale sau nu?
2. relatia intrerupator-bec: este 1:1 sau nu?
3. accesul la becuri su tipul lor: este numai vizual sau si tactil? (becurile pot fi plasate in locuri inaccesibile sau pot sa nu aibe remanenta termica, de ex. LED)
Inca o data, nu stiu ce vrea sa dovedeasca un astfel de test, prezentat incomplet si fara un sens practic.
aryn Duminica, 1 Februarie 2015
Poate vor sa testeze doar cum rezolva sau gandeste candidatul respectiv referitor la o problema despre care nu stie mai nimic , se pot testa creativitatea , logica, viteza de reactie , poate dorinta de a aduce cat mai multe solutii, etc.. Personal mi se par niste tampeni, având in vedere ca persoana in cauza se poate dovedi capabil la interviu ca apoi sa demonstreze contrariul sau invers. Oare ce iti garantează aceste interviuri , creativitatea celor de la hr prin testarea propiilor metode sau a oamenilor selectati?

The KPI institute
BUCURESTI, Cluj Napoca, Job national
Actualizat la: 02.02.2017
Continental Automotive Group ...
Sibiu
Actualizat la: 03.02.2017
Vodafone Romania
Actualizat la: 03.02.2017

TATA Technologies Romania
  • Cafea sau sucuri oferite ...
  • Asigurare medicala pentru ...
Inginer ...
Analist
Network ...
eMAG.ro - Dante International ...
Wipro Technologies
  • Teambuildinguri / evenimente ...
Accounts Payable

Tezaur Investment Group

AnnA91

Buna, daca se va lucra in ture salariul va scădea?

rosu933

Am lucrat si eu cateva luni acolo. Pentru un job de call center, este chiar f ok. Ce nu mi-a placut ...

Sales Consulting

banner1

Am patit-o si eu cu "team leader-ul" de la Cluj. Am fost contactat pe LinkedIn. In prima ...

AMOMA

zabest

Buna Pinkfoxy. Cand spui ca programul se respecta te referi la faptul ca vii la 8 si pleci la 16. ...

Romanian Software - Human Resources Planning

kakashi07

M-au chemat la interviu pentru un post de programator C#/asp/html/CSS.Salariul : "1400 de lei ...

Manager de echipa
Easy Asset Management IFN ...
Agent vanzari
Aplast
Agent vanzari B2B
GLS General Logistics ...
Customer Support Agent
Teleperformance Romania
Inginer proiectant
TATA Technologies Romania

Ana-Maria Brânză, campioana care a îngenuncheat China și SUA, vine la The Woman>>

Câştigul salarial mediu în luna decembrie 2016>>

Cautarea unui job in 2017 inseamna mai mult decat realizarea CV-ului si aplicarea la pozitiile care te atrag. Companiile vor candidati competitivi, care cunosc piata fortei de munca si sunt pregatiti pentru procesul de recrutare[...]
Multipla campioană mondială la atletism, Gabriela Szabó vine la Cluj – Napoca, în perioada 14 – 15 martie, pentru a discuta cu peste 500 de femei lideri în cadrul Conferinței de Leadership Feminin The Woman despre performanțele sale profesionale și mentalitatea de învingător, elementele cheie ce au definit-o de-a lungul carierei de sportiv internațional[...]