Intrebarea pe care poti sa o adresezi la interviu si sa il impresionezi pe angajator

Marti, 15 Septembrie 2015 0 comentarii 4322 vizualizari

In general, candidatii la un job gandesc ca adjudecarea sau pierderea acelei pozitii este influentata de raspunsurile pe care ei le ofera la interviu, insa se pare ca si intrebarile pe care le adreseaza sunt la fel de importante.

O antreprenoare, care anterior a lucrat ca recrutor pentru Goldman Sachs, povesteste ca o singura intrebare o impresioneaza atunci cand are in derulare un proces de recrutare, scrie Business Insider.

"Cea mai comuna intrebare pe care o primesc din partea candidatilor este «Ce ai invatat din pornirea unui business de la zero?» Imi face placere sa raspuns acestei intrebari, deoarece procesul de invatare este continuu, pe masura ce businessul creste, asadar raspunsul acestei intrebari este mereu altul. Insa o intrebare care mi s-a adresat rar este in acelasi timp si una foarte buna - «Cum vezi compania peste cinci ani»", a declarat Becca Brown, cofondator al Solemates.

Ea a adaugat ca o impresioneaza atunci cand un candidat ii adreseaza aceasta intrebare pentru ca arata despre acesta ca isi doreste sa cunoasca obiectivele si viziunea companiei.

Avand aceasta conversatie in timpul interviului ne permite sa evaluam compatibilitatea generala cu candidatul si sa intelegem in ce masura candidatul poate contribui la indeplinirea obiectivelor.

Cel mai slab raspuns pe care il poti oferi cand un angajator te invita sa-i adresezi intrebari este acela de a spune ca nu ai nicio necunoscuta, deoarece il faci pe acesta sa creada ca nu esti pregatit suficient sau esti dezinteresat.

Credius IFN SA
Actualizat la: 25.01.2017
Mellon Romania
BUCURESTI, Brasov
Actualizat la: 30.01.2017
Veo Worldwide Services (VEO ...
Iasi
Actualizat la: 21.02.2017
Hilti Romania
Iasi
Actualizat la: 10.02.2017

TATA Technologies Romania
  • Asigurare medicala pentru ...
Inginer ...
Ipsos Research Romania
Analist
Analist
Network ...
eMAG.ro - Dante International ...

Endava

Miqtza

Hello,In Ploiesti nu exista sediu Endava, doar in Pitesti.

AMOMA

PinkFoxy

Express People

asss

sal care ar mai fiii si alte probleme

Tezaur Investment Group

AnnA91

Buna, daca se va lucra in ture salariul va scădea?

rosu933

Am lucrat si eu cateva luni acolo. Pentru un job de call center, este chiar f ok. Ce nu mi-a placut ...

Manager de echipa
Easy Asset Management IFN ...
Agent vanzari
Aplast
Agent vanzari B2B
GLS General Logistics ...
Customer Support Agent
Teleperformance Romania
Inginer proiectant
TATA Technologies Romania

Ana-Maria Brânză, campioana care a îngenuncheat China și SUA, vine la The Woman>>

Valorile cele mai mari ale câştigului salarial mediu nominal net s-au înregistrat în fabricarea produselor de cocserie şi a produselor obţinute din prelucrarea ţiţeiului (6120 lei), iar cele mai mici în hoteluri şi restaurante (1332 lei)[...]
Cautarea unui job in 2017 inseamna mai mult decat realizarea CV-ului si aplicarea la pozitiile care te atrag. Companiile vor candidati competitivi, care cunosc piata fortei de munca si sunt pregatiti pentru procesul de recrutare[...]