Intrebari ciudate pe care le adreseaza companii de top candidatilor la interviu

Miercuri, 21 Octombrie 2015 0 comentarii 637 vizualizari

Facebook, Apple, Microsoft sunt companii pentru care multi oameni, din toate colturile globului si-ar dori sa lucreze, pentru notorietatea si dimensiunea lor, pentru salarii si alte avantaje. Iata insa ce intrebari ciudate adreseaza oamenii de recrutare candidatilor.

Specialistii in recrutare ar spune ca astfel de intrebari sunt adresate nu pentru a afla raspunsul propriu-zis, ci pentru a cunoaste personalitatea si modul de a gandi al candidatilor, scrie Business Insider.

Iata intrebarile:

Intr-un interviu de angajare la compania Facebook pentru o functie in departamentul de vanzari a fost adresata intrebarea "Cati bani ai cere ca sa speli toate ferestrele din Seattle?"

Cei de la compania aviatica Boeing i-au intrebat candidatii pentru o functie de inginer "Ce parere ai despre lampile tip lava?"

La un interviu Apple pentru functia de manager global de achizitie a fost adresata intrebarea "Cati copii se nasc in fiecare zi?"

Gigantul Intel a organizat un interviu pentru functia de inginer hardware, in care candidatilor li s-a lansat provocarea de a concepe un raft pentru condimente destinat nevazatorilor.

"Daca ai avea de ales intre doua superputeri pe care sa ti le atribui - capacitatea de a deveni invizibil sau cea de a zbura - pe care ai alege-o?" - intrebare adresata la un interviu pentru functia de evanchelist la Microsoft.

"Ce ai face daca ai fi abordat de un angajat care se plange despre un coleg care miroase urat?" - intrebare MasterCard la interviu pentru sef de operatiuni.

"Ce soi de copac ai alege sa fii?" - intrebare a companiei Cisco.

Professional HR

minie

Asisoft SRL

nelutu

elena_ely

Buna! Cum a fost la interviu ? Care au fost intrebarile?

Flanco Retail SA

go_go