IT-istii, cei mai vanati pe piata joburilor. Primesti un iPad daca recomanzi unul

Luni, 2 Iulie 2012 0 comentarii 547 vizualizari

2 iulie 2012

Firmele au probleme tot mai serioase in recrutarea de IT-isti, in conditiile in care posturile vacante sunt in continua crestere, iar numarul specialistilor in domeniu este limitat.

Foarte multe anunturi de angajare care li se adreseaza IT-istilor nu primesc mai mult de 10 CV-uri din partea candidatilor, dat fiind ca tot mai multe multinationale demareaza campanii de angajare de zeci sau sute de angajati.

Firmele incearca, in aceste conditii, noi metode de a atrage specialistii IT, de exemplu organizeaza concursuri cu premii pentru cei care fac recomandari de IT-isti.

O companie de asigurari care vrea sa-si uniformizeze sistemele IT si are nevoie de o echipa de programatori, project manageri si administratori de aplicatii incearca sa-si atraga cat mai multi candidati prin sistemul recomandarilor.

Persoanele care fac cel putin 3 recomandari de specialisti IT din randul prietenilor pot castiga un iPad 2, in urma unei trageri la sorti. Vezi anuntul de angajare aici.

Alte firme sunt dispuse sa ofere bani celor care le trimit informaticieni de buna calitate. In vara anului trecut, Adobe Romania a oferit 1.000 de dolari celor care faceau recomandari de IT-isti, iar acestia din urma treceau prin toate etapele procesului de recrutare si erau angajati.

In limbaj de specialitate, acest sistem de bonusare se numeste "referral bonus la finalul procesului de angajare". Firmele de call-center il folosesc, de asemenea, pentru a atrage vorbitori de limbi rare - angajatii sau alte persoane primesc bonusuri substantiale daca fac astfel de recomandari.

Salariile IT-istilor au continuat sa creasca si in anii de criza, cu cel putin 15% pe an. Cei mai cautati sunt programatorii cu minim 2-3 ani de experienta.

Bookster (Read'n'Roll)
Actualizat la: 09.01.2017
Ensight Management Consulting
full-time / > 5 ani experienta
Actualizat la: 13.01.2017

• Abonament la sala de fitness ...
  • Teambuildinguri / evenimente ...
Procurement ...
Bombardier Transportation
  • Munca de la distanta sau de ...
  • Abonament la sala de fitness ...
Senior Analyst
Hydro Environment Consulting
Inginer ...
Evalueserve SRL
  • Teambuildinguri / evenimente ...
Business ...
Tezaur Investment Group
  • Concediu de crestere a ...
Ofiter amanet

Ipsos Research Romania

junior2970

Buna seara!Pentru un post de junior data analyst testul este in limba engleză?Seara frumoasa!

Tremend Software Consulting

Dante

Lucrez la Tremend de un an si chiar nu a fost vreodata vreo problema daca am ajuns mai tarziu. ...

dr_agos

Buna ziua, As dori sa stiu care este mediul de lucru din sediul central Lidl... ma intereseaza de ...

Metrorex SA

bostan

Vreau sa depun CV la Metrorex dar este imposibil cum sa fac ?

eMAG.ro - Dante International SA

Andreyrlz

Un salariu hilar, mai ales pentru o companie care are sediul in zona Ilfov. Poate daca stai prin ...

Senior Analyst
Yardi Systems
Ofiter amanet
Tezaur Investment Group
Support Technician
CGS - Computer Generated ...

Câştigul salarial mediu în luna noiembrie 2016>>

Ce așteptări au angajatorii de la candidați în 2017?>>

Esențial pe agenda HR-ului: 29-30 martie, HR Summit Cluj-Napoca>>

Expații care muncesc în Elveția sunt cei mai bine plătiți din lume, câștigând în medie 188.275 de dolari pe an[...]