IT-istii, cei mai vanati pe piata joburilor. Primesti un iPad daca recomanzi unul

Luni, 2 Iulie 2012 0 comentarii 527 vizualizari

2 iulie 2012

Firmele au probleme tot mai serioase in recrutarea de IT-isti, in conditiile in care posturile vacante sunt in continua crestere, iar numarul specialistilor in domeniu este limitat.

Foarte multe anunturi de angajare care li se adreseaza IT-istilor nu primesc mai mult de 10 CV-uri din partea candidatilor, dat fiind ca tot mai multe multinationale demareaza campanii de angajare de zeci sau sute de angajati.

Firmele incearca, in aceste conditii, noi metode de a atrage specialistii IT, de exemplu organizeaza concursuri cu premii pentru cei care fac recomandari de IT-isti.

O companie de asigurari care vrea sa-si uniformizeze sistemele IT si are nevoie de o echipa de programatori, project manageri si administratori de aplicatii incearca sa-si atraga cat mai multi candidati prin sistemul recomandarilor.

Persoanele care fac cel putin 3 recomandari de specialisti IT din randul prietenilor pot castiga un iPad 2, in urma unei trageri la sorti. Vezi anuntul de angajare aici.

Alte firme sunt dispuse sa ofere bani celor care le trimit informaticieni de buna calitate. In vara anului trecut, Adobe Romania a oferit 1.000 de dolari celor care faceau recomandari de IT-isti, iar acestia din urma treceau prin toate etapele procesului de recrutare si erau angajati.

In limbaj de specialitate, acest sistem de bonusare se numeste "referral bonus la finalul procesului de angajare". Firmele de call-center il folosesc, de asemenea, pentru a atrage vorbitori de limbi rare - angajatii sau alte persoane primesc bonusuri substantiale daca fac astfel de recomandari.

Salariile IT-istilor au continuat sa creasca si in anii de criza, cu cel putin 15% pe an. Cei mai cautati sunt programatorii cu minim 2-3 ani de experienta.

Actualizat la: 15.11.2016
IT Smart Systems
Actualizat la: 26.09.2016
Bergerat Monnoyeur Romania
BUCURESTI, Buftea
Actualizat la: 11.10.2016
Lugera - The People Republic
Actualizat la: 12.10.2016
BIA Business Intelligence ...
Actualizat la: 02.12.2016

Post Master
Curier
WNS Global Services
  • Asigurari servicii ...
Senior Associate
  • Abonament la sala de fitness ...
Senior Analyst

elena_ely

Buna! Cum a fost la interviu ? Care au fost intrebarile?

Flanco Retail SA

go_go

Schaeffler Romania

cojanumihaela

Stie cineva ce salariu are un Cnc debutant?

OMV Petrom - Global Solutions

cojanumihaela

Stie careva care sunt beneficiile si salariul unui Team Lider pentru Ploiesti?

Gina01

Junior Software Developer
Pentalog Romania
Hella Romania

Sfaturi pentru a supravietui statului pe scaun la birou>>