Joburi in constructii in tara si strainatate - vezi salariile oferite

Miercuri, 28 Martie 2012 0 comentarii 934 vizualizari

Martie 2012

Domeniul constructiilor a fost unul din motoarele de crestere economica din Romania, in 2011, iar, in acest an, pe fondul intensificarii lucrarilor in domeniul infrastructurii, locurile de munca pe acest segment abunda.

De exemplu, Group Alproplast cauta un inginer mecanic proiectare, care sa aiba cunostinte bune de ACAD si MS Office. Compania este specializata in fabricarea si montajul de constructii din aluminiu si sticla, iar responsabilitatile includ ofertarea tehnico-economica, executia, urmarirea productiei si asigurarea calitatii.

Daca sunteti cunoscator al limbii engleze, aveti abilitati de comunicare si cunostinte temeinice si dovedite despre sisteme de inginerie mecanica, puteti obtine un post de inginer mecanic senior, oferit de Von Consulting, in numele unei companii multinationale de constructii.

Persoana aleasa va avea drept responsabilitati mentinerea legaturii cu subcontractorii, revizuirea desenelor tehnice si specificatiilor, acceptarea sau respingerea proiectelor, precum si reprezentarea companiei in intalnirile oficiale legate de proiecte.

In Campina, compania Emon Electric este in cautarea unui inginer pregatirea lucrarilor si urmarirea productiei, cu studii superioare in inginerie electrotehnica, electroenergetica (cu masterat). Se cer si foarte bune abilitati de lucru cu programele Autocad, Microsoft Project, SAP si alte softuri dedicate intocmirii documentatiei tehnice, precum si cunoasterea foarte buna a limbii engleze sau germane sau alte limbi de circulatie internationala. Nu in ultimul rand, candidatii trebuie sa aiba permis de conducere categoria B.

Inginerii in constructii civile pot aplica pentru un post in cadrul companiei Managementul Proiectelor Electrice, daca au experienta de cinci ani in executie si cunostinte avansate de limba engleza.

Postul implica analizarea si coordonarea resurselor si activitatilor in vederea executarii lucrarilor, identificarea si implementarea proceselor si procedurilor pentru echipele pe care le coordoneaza, verificarea respectarii cerintelor de calitate in constructii si verificarea respectarii normelor de calitate a materialelor utilizate.

Sudometal, din Braila, doreste sa angajeze un inginer proiectant, absolvent al unei facultati mecanice sau tehnice de stat, care sa aiba cunostinte avansate de Autocad 2D/3D, Solid Works si Office, limba engleza si sa mai fi fost implicat in proiecte similare. Jobul consta in executarea de lucrari de proiectare conceptuala pentru constructii metalice (scari, balustrade, garduri si porti, copertine) si mobilier metalic.

Locurile de munca in constructii pot fi gasite usor si in strainatate, atat in Uniunea Europeana, cat si in afara sa.

De exemplu, in Belgia se cauta 35 de sudori autogen si argon pentru instalatii, pentru reconditionarea instalatiilor in scoli, gradinite si apartamente. Salariul se incadreaza intre 1.200 - 1.800 de euro, iar cazarea este asigurata de angajator. Pentru a candida, trebuie sa aveti experienta in domeniu de minim 3 ani, sa cunoasteti limbile engleza si franceza, in timp ce detinerea unui permis de conducerea categoria B reprezinta un avantaj.

Tot articolul pe ziare.com.

Sursa: www.ziare.com

Evolve
Actualizat la: 15.11.2016

Carrefour Romania
Lucrator ...
  • Abonament la sala de fitness ...
Axway Romania
  • Abonament la sala de fitness ...
Developer

minie

Asisoft SRL

nelutu

elena_ely

Buna! Cum a fost la interviu ? Care au fost intrebarile?

Inginer calitate
Junior Software Developer