JOBURI. Suedezii de la IKEA cauta absolventi de facultate. Vezi PROFILUL cerut

Miercuri, 12 Septembrie 2012 0 comentarii 841 vizualizari

12 septembrie 2012

Gigantul suedez de mobila si decoratiuni interioare IKEA angajeaza absolventi de studii superioare pentru sediul din Bucuresti, potrivit site-ului de cariera Hipo.ro.

Dupa ce compania suedeza a recrutat in perioada verii specialisti in marketing, acum posturile vacante sunt cele de Business Developer, Product Engineer si Supply Planner.

Absolventii de profil tehnic, buni cunoscatori de limba engleza (vorbit si scris) si cu bune abilitati de IT isi pot trimite CV-ul pentru un post de Product Engineer. Se cere, de asemenea, disponibilitatea de a calatori in tara si in strainatate. Vezi anuntul de angajare aici.

Pentru pozitiile de Business Developer, absolventii trebuie sa aiba o buna cunoastere a fluxului operational dintr-o companie, o buna intelegere a indicatorilor macroeconomici, precum si calitati de negociatori. Sunt valabile si aici limba engleza, competentele IT si dispozitia de a calatori in interes de afaceri (detalii aici).

Absolventii care au cunostinte despre procesul de planificare a productiei si despre indicatorii care decid preturile de achizitie pot candida pentru un job de Supply Planner (vezi anuntul aici).

Nivelul de experienta cerut pentru pozitiile scoase la concurs este de 0-1 an, deci se accepta si incepatorii pe piata muncii, tinerii aflati la primul job, cu conditia sa aiba potential.

Potrivit site-ului companiei, exista mai multe motive pentru care ai putea fi interesat sa lucrezi la IKEA:

1. Este ok sa faci greseli. angajatorul suedez spune ca este ok sa faci greseli - toata lumea greseste. Potrivit companiei, a face greseli este o cale excelenta de a invata si de a progresa.

2. Poti sa avansezi si in jos si in lateral. Compania are foarte multe tipuri de joburi, astfel incat, daca devine rutina ceea ce faci sau iti doresti altceva, poti sa accesezi o noua pozitie din cadrul companiei, ceea ce implica de regula o mutare laterala.

3. Astazi Romania, maine Suedia sau China. Potrivit firmei suedeze, IKEA este deschisa la relocari si le ofera angajatilor posibilitatea sa lucreze si in magazinele companiei din alte tari.

4. Un mediu prietenos pentru parinti. Compania spune ca le ofera angajatilor care sunt parinti un mediu de lucru flexibil, adaptat nevoilor lor, astfel incat acestia sa isi permita sa se ocupe si de viata personala.

5. Ai acces la o retea de socializare. Comunicarea prin intranet cu angajatii IKEA din celelalte tari (123.000 de angajati) poate fi vazuta si ca un beneficiu non-financiar: poti sa socializezi cu oameni din foarte multe tari.

Actualizat la: 15.11.2016
Societe Generale European ...
Actualizat la: 07.11.2016

Axway Romania
Developer

Conectys Serv Telecom

Hannah

Buna, este cineva aici care s-a angajat recent la Conectys pe limba romana? Care ar fi salariul la ...

Passing Through LTD

Frontend Developer
SilkWeb SRL
Inginer calitate

Câştigul salarial mediu în luna octombrie 2016>>

Ti-ai dat demisia si esti in ultima zi de munca? Iata 7 lucruri pe care NU trebuie sa le spui.>>

2 decembrie va fi zi liberă pentru salariaţii din sectorul public, urmând ca aceştia să recupereze ziua de muncă pe 17 decembrie sau să-şi prelungească timpul zilnic de lucru până la 16 decembrie[...]
Ediția cu numărul 9 Top Talents România va avea loc saptămâna aceasta, pe 25 – 26 noiembrie la Hotel Novotel din București. În fiecare an evenimentul reunește 250 de tineri cu potențial, cei mai buni la nivel național. În urma unui proces de selecție riguros, aceștia primesc invitația de a fi prezenți timp de 2 zile la Top Talents unde au ocazia să învețe de la profesioniști care sunt pașii pentru o carieră de succes[...]