Jumatate dintre cei care merg la interviuri de angajare NU isi negociaza salariul

Vineri, 23 August 2013 7 comentarii 1576 vizualizari

23 AUGUST 2013

Aproape jumatate dintre candidatii pentru un job (49%) nu poarta niciun fel de negocieri la interviul de angajare, ci accepta prima oferta a angajatorilor, se arata intr-un studiu CareerBuilder.

Cu toate acestea, 45% dintre angajatori se asteapta ca oamenii care corespund cerintelor de angajare sa ceara mai multi bani decat cei oferiti la prima strigare.

"Multe firme se asteapta la o discutie pe salariu cu candidatul si isi construiesc oferta de salariala de-o asa maniera incat sa mai fie loc de intors", spune Rosemary Haefner, vicepresedinte al CareerBuilder.

Angajatii cei mai predispusi la negociere au peste 35 de ani, sunt barbati (54%) si lucreaza in domenii ca serviciile profesionale, IT, turism si vanzari.

Potrivit specialistilor, nu orice manager de recrutare are libertatea de a mai ridica oferta initiala, dar nu e niciodata o idee rea sa negociezi, mai ales daca ai experienta si studiile necesare.

Sursa: www.realitatea.net

Comentarii
Specialistul Sambata, 24 August 2013
Ce sa negociem ? La un interviu, in final dupa nenumarate intrebari o primim si pe cea mai importanta .... *ce salariu doriti* .... spunem o suma doar orientativ sa vada angajatorul cam ce vrem. Salariul il ofera ei indiferent de dorintele noastre, ofera cat vor ei ..... Daca nu ne convine, poate veni replica de genul *mai sunt 100 la poarta*. Lipsa locurilor de munca generate de distrugerea fabricilor, distrugerea economiei nationale dupa lovitura de stat zisa si "revolutie" din 1989 ne-a adus in aceasta situatie mizerabila ..... La preturi de UE, avem salarii de Romania. As mentiona salarizarea din comert, firme de paza, benzinarii si multe altele cu salarii umilitoare de 650-1000 lei .......
lol Sambata, 24 August 2013
si cu cine ar trebui sa negociez cu o "tanara" de 20 de ani ? care spune ca nu intra in atributiile ei sa negocieze sau ca nu ofera mai mult

mie personal nu mi se pare normal ca pers de la HR sa fie ca nivel de calificare ca cei pe care ii intervieveaza
Eu acela Duminica, 25 August 2013
Din pacate in Romania nu prea exista negociere a pachetului salarial, si aici vorbesc de companii mari, multinationale, nu firme mici. Ultima data cand am fost intr-un proces de recrutare (acum cateva luni) am avut o oferta din partea unei companii foarte mari din domeniul IT, ei imi ofereau aprox 950 Euro net, eu am spus ca vreau 1000 si mi-au spus ca nu se poate, ca le depaseste cu mult bugetul. Mai stiu cazuri de prieteni care au fost refuzati pentru ca au cerut cu 100 de RON in plus. Probabil ca negocierea se face pentru pozitii manageriale, insa si acolo as avea unele rezerve.
EBA Luni, 26 August 2013
nu putem sa ne cerem nici macar drepturile cuvenite prin lege de restul nici nu se mai pune problema
toti angajatorii vor program lucru peste 10 ore,munca la negru sau minimul pe ctr de munca,munca patriotica din belsug,nu ai voie sa vorbesti/sa gandesti,esti tratat ca un sclav pe plantatie iar de negociere nici nu poate fi vorba,ti se pune vesnica intrebarea "ce salariu va doriti " si asta se aplica si in cazul cand ai peste 10 ani de experienta si esti profesionist,intrunesti toate conditiile si nu au ce sa iti reproseze(dupa ce ai sustinut deja un test de specialitate complex pe care l-ai promovat).
Inca unul Sambata, 7 Septembrie 2013
Daca cititi articolul, puteti vedea ca cercul e restrans pentru negocieri, si nici acolo nu cred ca au loc cine stie ce, decat pentru pozitii manageriale, cum se vorbea mai sus.
Acela Sambata, 7 Septembrie 2013
Mai citeam in unele articole, ca cica sa iti negociezi salariul la primul job, fara experienta. Va dati seama ca e sansa 99.99% sa nu te mai angajeze.
Laurentiu Duminica, 12 Ianuarie 2014
pai ce sa mai negociezi frate. accepti cat iti da si asa se gaseste greu de munca. doar daca esti cine stie ce doxa iti permiti sau ai deja de munca, nu?

Credius IFN SA
Actualizat la: 04.01.2017
2K Telecom SRL
Actualizat la: 21.11.2016

Reinvent Consulting
  • Munca de la distanta sau de ...
  • Concediu de crestere a ...
Director Juridic
  • Abonament la sala de fitness ...
Procurement ...
Bombardier Transportation
  • Munca de la distanta sau de ...
Senior Analyst
Hydro Environment Consulting
Inginer ...
Evalueserve SRL
  • Teambuildinguri / evenimente ...
Business ...

Berlin-Chemie A. Menarini

AnnA91

Se poate si alte păreri?Am fost la 2 interviuri la ei

Reinvent Consulting

AlexandraAlexa

Reinvent Consulting a ajuns sa fie a doua mea familie. Ma bucur sa lucrez intr-un mediu cu oameni ...

Centrul Medical Romar

Anonim6

Nu plătesc salariile !!!! Pur și simplu uita ziua când trebuie sa îți dea banii ...

Depot 96

Deea_1

Bună ziua, am fost chemata la interviu pe postul de operator magazin Online și ce credeți ca mă ...

Mindit Consulting

Cetateanul

Despre ce post era vorba ?

Manager de produs
Evalueserve SRL

Câştigul salarial mediu în luna noiembrie 2016>>

Ce așteptări au angajatorii de la candidați în 2017?>>

Esențial pe agenda HR-ului: 29-30 martie, HR Summit Cluj-Napoca>>

Expații care muncesc în Elveția sunt cei mai bine plătiți din lume, câștigând în medie 188.275 de dolari pe an[...]