Jumatate din salariu il iau pe card, restul in mana

Luni, 14 Aprilie 2014 2 comentarii 1290 vizualizari

Un articol gasit recent spunea ca 7% din angajatii romani sunt platiti „la plic”, in timp ce media Uniunii Europene este de 3%.

Sectoarele in care europenii lucreaza la negru cel mai mult sunt reparatiile si renovarile locuintelor (19 %), gradinarit (14 %), curatenie (13 %) si ingrijirea copiilor mici (12 %). Reparatiile si renovarile locuintelor (29 %), reparatiile auto (22 %), curatenia locuintelor (15 %) si produsele alimentare (12 %) sunt cele mai solicitate bunuri sau servicii care implica munca la negru.

Guvernul va declansa, prin Agentia Nationala de Administrare Fiscala (ANAF) si Inspectia Muncii, in semestrul II al acestui an, o serie de controale la firme, in cadrul unui "proiect-pilot" care va fi definitivat in perioada imediata, pentru identificarea muncii la negru si a cazurilor de evaziune.

Angajamentul de a initia astfel de controale a fost avansat de Guvern in ultimele negocieri cu Fondul Monetar International (FMI), din luna februarie, si inclus in scrisoarea de intentie transmisa la Washington. Documentul, semnat in luna martie, releva, la capitolul privind administrarea fiscala, ca acest "proiect-pilot" de controale va fi prezentat public pana la finele lunii mai, printr-un comunicat.

De asemenea, inspectorul sef-adjunct al ITM Bucuresti declara:

„Cresterea constientizarii efectelor negative pe care munca nedeclarata le inregistreaza asupra lucratorilor si angajatorilor reprezinta in continuare principala preocupare a autoritatilor statului cu rol de control in domeniile legislatiei muncii si fiscal. Munca nedeclarata nimiceste certitudinile unei afaceri sanatoase pentru angajatori.”

Suntem constienti ca exista destul de multe companii care nu declara intreg salariul pe care il acorda anumitor angajati, iar acest lucru are mai multe dezavantaje.

Am dori sa stim daca dvs. ati avut experiente similare in care nu ati primit tot salariul in mod legal, respectiv ce sume erau justificate pe fluturasii de salariu si ce sume ati primit in mana.

Comentarii
PeterPan Joi, 17 Aprilie 2014
Conform acestui forum o anumita firma patronata de un anumit prieten/sponsor/partener de baschet al lui Victor Ponta isi plateste angajatii printr-o formula mixta gen salariu + pfa sau firma, formula care in mod normal ar trebui reincadrata ca salariu si impozitata ca atare. Diferenta de impozitare este undeva pe la 40-50% din suma totala bruta, deci cam atat NU incaseaza statul in urma acestei scheme.
Aceasta firma castiga bine mersi contracte cu statul roman.

Nu pot sa accept si sa inteleg ipocrizia statului roman (inteleg aici ITM si ANAF) care vin apoi si condamna pompos plata in "plic".
Bai scamelor , daca e jungla , fiecare se descurca cum poate . Nu mai cereti firmelor sa respecte legile si regulile daca voi inchideti ochii pentru cine are pile.

Despre ce vorbim aici
Nimeni Joi, 8 Mai 2014
Din pacate pt mine si eu na numar printre credulii care au semnat un comtract de munca in cae valoarea salariului era mult mai mica decat cel primit efectiv in plic.
Pt ca gafa a fost facuta si in momenul in care nu am mai dorit prelungirea contractului cu aceasta firma ( mentionez ca e o firma din rep. moldova) au vrut sa-mi dea doar salariul de pe contract, neluand in considerare ca am zis ca am stat pana la sfarsitul lunii desi contractul imi expirase in 22 a lunii.

Imi poate spune cineva daca mai am vreo sansa recuperez in vreun banii banii negociati?

Eu nu am semnat statul de plata si nu am incasat nici un ban.

Multumesc anticipat!

Actualizat la: 14.02.2017
PTC
Actualizat la: 02.02.2017

TATA Technologies Romania
  • Cafea sau sucuri oferite ...
Inginer ...
Analist
Network ...
eMAG.ro - Dante International ...
Wipro Technologies
Accounts Payable

Sales Consulting

banner1

Am patit-o si eu cu "team leader-ul" de la Cluj. Am fost contactat pe LinkedIn. In prima ...

AMOMA

zabest

Buna Pinkfoxy. Cand spui ca programul se respecta te referi la faptul ca vii la 8 si pleci la 16. ...

Romanian Software - Human Resources Planning

kakashi07

M-au chemat la interviu pentru un post de programator C#/asp/html/CSS.Salariul : "1400 de lei ...

EnergoBit Group SA

Gazka

Altii care nu stiu ce inseamna notiunea feedback dupa un interviu. Degeaba ai un interviu ok, cu ...

Xoomworks Development RO

Gazka

Subscriu la ce s-a mentionat mai sus. Am avut interviul pt. o pozitie de Business Analyst. ...

Inginer proiectant
TATA Technologies Romania
Consilier clienti
Mozipo
AP Process Specialist
Office Depot
QA Engineer
Luxoft Romania

Ana-Maria Brânză, campioana care a îngenuncheat China și SUA, vine la The Woman>>

Câştigul salarial mediu în luna decembrie 2016>>

Cautarea unui job in 2017 inseamna mai mult decat realizarea CV-ului si aplicarea la pozitiile care te atrag. Companiile vor candidati competitivi, care cunosc piata fortei de munca si sunt pregatiti pentru procesul de recrutare[...]
Multipla campioană mondială la atletism, Gabriela Szabó vine la Cluj – Napoca, în perioada 14 – 15 martie, pentru a discuta cu peste 500 de femei lideri în cadrul Conferinței de Leadership Feminin The Woman despre performanțele sale profesionale și mentalitatea de învingător, elementele cheie ce au definit-o de-a lungul carierei de sportiv internațional[...]