Kirchhoff Automotive a investit 12 mil. euro la Craiova si va angaja 200 de persoane in 2012

Miercuri, 25 Aprilie 2012 0 comentarii 656 vizualizari

Aprilie 2012

Producatorul german de sisteme de caroserii auto Kirchhoff a inaugurat miercuri, la Craiova, prima fabrica din Romania si va produce cea mai mare parte din componente pentru noul Ford B-Max, pana la sfarsitul anului urmand sa fie angajate circa 200 de persoane, informeaza Mediafax.

Oficialii Kirchhoff Automotive au afirmat, miercuri, in cadrul unei intalniri cu presa ca fabrica de la Craiova, situata langa unitatea de productie Ford, a fost construita in doar 11 luni de o echipa de angajati Kirchhoff Automotive din Germania, Polonia, Ungaria si Irlanda, transmite corespondentul MEDIAFAX.

Investitia este de circa 12 milioane de euro.

In prezent, in fabrica muncesc aproximativ 70 de angajati, urmand ca productia sa fie lansata la jumatatea lunii mai.

Noua unitate se intinde pe o suprafata de aproximativ 12.000 de metri patrati pe platforma industriala din Craiova si va avea aproximativ 200 de angajati pana la sfarsitul anului.

Presedintele Kirchhoff Automotive, Arndt Kirchhoff, a declarat, prezent la eveniment, ca in prezent compania are aproximativ 10.000 de angajati si productia impartita in 29 de fabrici din 12 tari.

El a precizat ca cei aproximativ 200 de angajati vor lucra cu echipamente moderne pentru Ford B-Max, iar componentele de fier masiv provin de la fabrica Kirchhoff din Ungaria, sunt finisate la Craiova si ulterior asamblate in vehicule auto produse in fabrica Ford.

"Industria automobilelor este una din industriile de varf, cu efecte pozitive asupra dezvoltarii economiei locale. Avem incredere in climatul economic general din Romania si in potentialul acestei tari. Industria auto este dinamica, iar traditia pe care Romania o are in ceea ce priveste piata auto a facilitat deja procesul de recrutare de personal calificat", a declarat Kirchhoff.

Unitatile de business ale Kirchhoff au avut anul trecut o cifra de afaceri de 1,35 miliarde de euro.

Piraeus Bank Romania
Bacau
Actualizat la: 17.01.2017
MAHLE Componente de Motor SRL
Actualizat la: 15.12.2016

• Asigurare de pensie ...
  • Teambuildinguri / evenimente ...
Procurement ...
Bombardier Transportation
  • Concediu de crestere a ...
  • Tichete cadou
Senior Analyst
Hydro Environment Consulting
Inginer ...
Evalueserve SRL
  • Teambuildinguri / evenimente ...
Business ...
Tezaur Investment Group
  • Concediu de crestere a ...
  • Tichete cadou
Ofiter amanet

Centrul Medical Romar

Anonim6

Nu plătesc salariile !!!! Pur și simplu uita ziua când trebuie sa îți dea banii ...

Depot 96

Deea_1

Bună ziua, am fost chemata la interviu pe postul de operator magazin Online și ce credeți ca mă ...

Mindit Consulting

Cetateanul

Despre ce post era vorba ?

Metrorex SA

nelutu

@bostanLa Metrorex, zis si Pilerex se angajeaza doar pe pile sau spaga. Un fost coleg de liceu ...

Ipsos Research Romania

junior2970

Buna seara!Pentru un post de junior data analyst testul este in limba engleză?Seara frumoasa!

Manager de produs
Evalueserve SRL

Câştigul salarial mediu în luna noiembrie 2016>>

Ce așteptări au angajatorii de la candidați în 2017?>>

Esențial pe agenda HR-ului: 29-30 martie, HR Summit Cluj-Napoca>>

Expații care muncesc în Elveția sunt cei mai bine plătiți din lume, câștigând în medie 188.275 de dolari pe an[...]