Kirchhoff Automotive a investit 12 mil. euro la Craiova si va angaja 200 de persoane in 2012

Miercuri, 25 Aprilie 2012 0 comentarii 667 vizualizari

Aprilie 2012

Producatorul german de sisteme de caroserii auto Kirchhoff a inaugurat miercuri, la Craiova, prima fabrica din Romania si va produce cea mai mare parte din componente pentru noul Ford B-Max, pana la sfarsitul anului urmand sa fie angajate circa 200 de persoane, informeaza Mediafax.

Oficialii Kirchhoff Automotive au afirmat, miercuri, in cadrul unei intalniri cu presa ca fabrica de la Craiova, situata langa unitatea de productie Ford, a fost construita in doar 11 luni de o echipa de angajati Kirchhoff Automotive din Germania, Polonia, Ungaria si Irlanda, transmite corespondentul MEDIAFAX.

Investitia este de circa 12 milioane de euro.

In prezent, in fabrica muncesc aproximativ 70 de angajati, urmand ca productia sa fie lansata la jumatatea lunii mai.

Noua unitate se intinde pe o suprafata de aproximativ 12.000 de metri patrati pe platforma industriala din Craiova si va avea aproximativ 200 de angajati pana la sfarsitul anului.

Presedintele Kirchhoff Automotive, Arndt Kirchhoff, a declarat, prezent la eveniment, ca in prezent compania are aproximativ 10.000 de angajati si productia impartita in 29 de fabrici din 12 tari.

El a precizat ca cei aproximativ 200 de angajati vor lucra cu echipamente moderne pentru Ford B-Max, iar componentele de fier masiv provin de la fabrica Kirchhoff din Ungaria, sunt finisate la Craiova si ulterior asamblate in vehicule auto produse in fabrica Ford.

"Industria automobilelor este una din industriile de varf, cu efecte pozitive asupra dezvoltarii economiei locale. Avem incredere in climatul economic general din Romania si in potentialul acestei tari. Industria auto este dinamica, iar traditia pe care Romania o are in ceea ce priveste piata auto a facilitat deja procesul de recrutare de personal calificat", a declarat Kirchhoff.

Unitatile de business ale Kirchhoff au avut anul trecut o cifra de afaceri de 1,35 miliarde de euro.

A&D Pharma

Software ...
Vodafone Romania
Engineer
TATA Technologies Romania
  • Cafea sau sucuri oferite ...
Inginer ...

Luar SRL

Waffen

Am fost azi la interviu,patronul om de treabă, angajații plini de ei, sfidători. Firma lucrează ...

Top Line Europa

deniss

Tin sa mentionez ca am lucrat la aceasta firma in vara lu' 2016 si nu as recomanda experienta ...

Alumatic

dencuandrei

Nu recomand, am fost la interviu pentru reprezentant vanzari unde imi spune ca nu mai este de ...

AMOMA

Florinescu

Endava

Miqtza

Hello,In Ploiesti nu exista sediu Endava, doar in Pitesti.

Manager de echipa
Easy Asset Management IFN ...
Agent vanzari
Aplast
Agent vanzari B2B
GLS General Logistics ...
Customer Support Agent
Teleperformance Romania

Au început înscrierile la ediția cu numărul 20 a celui mai mare târg internațional de universități din Sud-Estul Europei>>

Fiecare specialist în resurse umane se bucură atunci când a reuşit să-l selecteze pe cel mai bun candidat într-un post. Un moment mai puţin plăcut este acela în care un angajat alege să demisioneze[...]
Ana-Maria Brânză, Camelia Șucu sau Gabriela Szabó sunt printre speakerii naționali și internaționali care vor participa între 14-15 martie la cea mai importantă Conferință de Leadership Feminin din România, The Woman ce va reuni la Cluj-Napoca peste 500 femei lider[...]