La cate contracte cu durata limitata avem dreptul

Luni, 21 Octombrie 2013 0 comentarii 1255 vizualizari

21 OCTOMBRIE 2013

Unor angajati li se face un contract de munca pe trei luni, dupa care acesta se prelungeste cu trei luni si tot asa. Este legal sau nu?

„Am gasit sa ma angajez undeva, postul a fost dat in ziar ca permanent, dar mi s-a facut, chipurile pentru inceput, contractul pe trei luni. Dupa ce au trecut trei luni, mi-au propus alt contract, tot pe trei luni. E legal asa ceva, mai ales ca, in schema, postul e permanent?", intreaba Maria C.

Nu este nimic ilegal prin faptul ca angajatorii incheie contracte pe durata determinata - a explicat Mihaela Crivea, specialist in probleme de munca, pentru Cuget Liber.

Atentie, insa, astfel de contracte se pot incheia, legal, numai pentru lucrari sau proiecte specifice sau pentru situatiile cu fluctuatii de activitate. Chiar si asa, asemenea contracte nu se incheie in orice conditii, legislatia, foarte stricta, impunand un termen maxim de 36 de luni.

Maximum trei contracte. Legea da dreptul angajatorului sa incheie un numar de cel mult trei contracte pe durata determinata, unul dupa altul, fiecare dintre acestea pentru un termen de maximum 12 luni. Practic, contractele pe durata determinata incheiate in termen de trei luni de la expirarea celui precedent vor fi considerate contracte succesive.

In general, contractele pe durata determinata pot fi incheiate pentru inlocuirea unui salariat al carui contract este suspendat, pentru realizarea unor proiecte sau in alte cazuri speciale prevazute de lege.

Sursa: www.realitatea.net

Actualizat la: 16.02.2017

Vodafone Romania
Engineer
TATA Technologies Romania
  • Asigurare medicala pentru ...
Inginer ...
Ipsos Research Romania
Analist
Analist
Network ...

Endava

Miqtza

Hello,In Ploiesti nu exista sediu Endava, doar in Pitesti.

AMOMA

PinkFoxy

Express People

asss

sal care ar mai fiii si alte probleme

Tezaur Investment Group

AnnA91

Buna, daca se va lucra in ture salariul va scădea?

rosu933

Am lucrat si eu cateva luni acolo. Pentru un job de call center, este chiar f ok. Ce nu mi-a placut ...

Manager de echipa
Easy Asset Management IFN ...
Agent vanzari
Aplast
Agent vanzari B2B
GLS General Logistics ...
Customer Support Agent
Teleperformance Romania
Inginer proiectant
TATA Technologies Romania

Ana-Maria Brânză, campioana care a îngenuncheat China și SUA, vine la The Woman>>

Valorile cele mai mari ale câştigului salarial mediu nominal net s-au înregistrat în fabricarea produselor de cocserie şi a produselor obţinute din prelucrarea ţiţeiului (6120 lei), iar cele mai mici în hoteluri şi restaurante (1332 lei)[...]
Cautarea unui job in 2017 inseamna mai mult decat realizarea CV-ului si aplicarea la pozitiile care te atrag. Companiile vor candidati competitivi, care cunosc piata fortei de munca si sunt pregatiti pentru procesul de recrutare[...]