La ce intrebari sa te astepti in interviul TELEFONIC cu angajatorul

Marti, 17 Aprilie 2012 0 comentarii 661 vizualizari

Aprilie 2012

Numarul firmelor care folosesc metoda interviului telefonic, ca prim filtru de selectie a candidatilor pentru un job, este din ce in ce mai mare.

Interviul telefonic se desfasoara, de regula, la o ora stabilita in prealabil, asa incat nu trebuie sa-ti faci emotii ca vei fi luat prin surprindere. Atentie insa sa nu raspunzi in doi peri sau plictisit la primul telefon primit de la angajator, cand nu stii inca cine te suna.

Primul lucru pe care il testeaza recrutorii la telefon este modul in care candidatii relationeaza cu o persoana pe care nu o cunosc; angajatorii sunt atenti la dictie, ton, vocabularul folosit sau stilul de comunicare.

Cele mai multe intrebari din interviul telefonic vor viza informatiile din CV - ti se vor cere date suplimentare despre studiile parcurse si despre experientele profesionale avute.

Dat fiind ca majoritatea joburilor solicita cunostinte de limbi straine, interviul telefonic are si rolul de a-ti testa aceste cunostinte; in special in domeniul outsourcing, la firme ca Genpact sau CGS, o parte din interviul telefonic se va purta intr-o limba straina.

Un candidat care a intrat in procesul de recrutare la Apple povesteste ca i-au fost adresate intrebari legate de experienta profesionala, urmate de intrebari situationale, de genul "Cum te-ai descurcat atunci cand ai avut colegi dificili?"

Printre intrebarile care se afla in mod oisnuit in lista angajatorilor se numara si urmatoarele:

- Ce stiti despre compania noastra? Trebuie sa fii pregatit cu privire la profilul companiei, domeniul de activitate, modul de organizare si cateva elemente din cultura organizationala;

- Aveti vreo intrebare? Daca aceasta intrebare te va lua prin surprindere si nu iti vine nimic in minte pe loc, vei lasa o impresie Este recomandat sa te gandesti dinainte cam ce lucruri poti sa il intrebi pe specialistul HR cu care vei vorbi;

- De ce vreti sa plecati de la firma la care sunteti in prezent? In cazul in care nu ai un jbo in momentul de fata, intrebarea va fi "De ce ati plecat de la locul de munca anterior?"

Hewlett Packard Enterprise
EEU Software
Actualizat la: 12.01.2017
NN Asigurari de Viata
Actualizat la: 11.01.2017

• Asigurare de pensie ...
Procurement ...
Bombardier Transportation
  • Concediu de crestere a ...
  • Asigurare de pensie ...
Senior Analyst
Hydro Environment Consulting
Inginer ...
Evalueserve SRL
  • Concediu de maternitate & ...
Business ...
Tezaur Investment Group
  • Concediu de crestere a ...
  • Concediu de maternitate & ...
Ofiter amanet

Centrul Medical Romar

Anonim6

Nu plătesc salariile !!!! Pur și simplu uita ziua când trebuie sa îți dea banii ...

Depot 96

Deea_1

Bună ziua, am fost chemata la interviu pe postul de operator magazin Online și ce credeți ca mă ...

Mindit Consulting

Cetateanul

Despre ce post era vorba ?

Metrorex SA

nelutu

@bostanLa Metrorex, zis si Pilerex se angajeaza doar pe pile sau spaga. Un fost coleg de liceu ...

Ipsos Research Romania

junior2970

Buna seara!Pentru un post de junior data analyst testul este in limba engleză?Seara frumoasa!

Manager de produs
Evalueserve SRL

Câştigul salarial mediu în luna noiembrie 2016>>

Ce așteptări au angajatorii de la candidați în 2017?>>

Esențial pe agenda HR-ului: 29-30 martie, HR Summit Cluj-Napoca>>

Expații care muncesc în Elveția sunt cei mai bine plătiți din lume, câștigând în medie 188.275 de dolari pe an[...]