Lidl a angajat 1.300 de oameni de la inceputul lui 2011. Care sunt salariile noilor angajati?

Miercuri, 9 Mai 2012 0 comentarii 598 vizualizari

Mai 2012

Compania germana Lidl, intrata pe piata locala prin preluarea magazinelor Plus Discount, are in prezent peste 3.300 de angajati la nivel local, cu circa 1.300 mai multi decat la inceputul anului 2011, potrivit datelor anuntate de companiei pe site-ul Ministerului de Finante. La inceputul lui 2011 Lidl nu preluase inca oficial magazinele Plus, germanii punandu-si logo-ul pe unitatI abia in vara lui 2011.

Germanii au ajuns astfel la 3.300 de angajati in reteaua de magazine, centrele regionale de distributie si in sediul central.

Lidl are insa in prezent (cu magazinul ce se va deschide maine la Oradea) cu 30 de magazine mai mult decat la inceputul lui 2011, ajungand la 137 de unitati.

Doar in acest an germanii au deschis sapte unitati si vor deschide maine la Oradea magazinul numarul opt.

Pana la finele anului sunt planificate alte 63 de inaugurari, reteaua urmand a ajunge la 200 de magazine.

Un magazin al retailerului german are intre 20 si 50 de angajati, in functie de marimea magazinului si de oras, potrivit ultimelor informatii detinute de ZF.

De asemenea, potrivit informatiilor detinute de ZF in vara lui 2011 salariile angajatilor Lidl pot ajunge, potrivit informatiilor furnizate de companie, la 2.450 de lei pentru un vanzator, 3.700 de lei pentru un sef adjunct de magazin si 6.000 de lei pentru un sef de magazin. Salariile mentionate sunt sume brute si reprezinta salariile de baza, pe langa acestea fiind prevazute sporuri de noapte, sporuri de zi nelucratoare s.a.m.d, anuntau in august anul trecut oficialii Lidl.

Lidl nu a anuntat rezultatele pentru 2011, iar in anul anterior Plus Discount a avut pierderi de 247,7 mil. lei (58,9 mil. euro), de peste trei ori mai mari decat cele din 2009. Cifra de afaceri a companiei a crescut insa in 2010 comparativ cu 2009 de la 1,3 mld. lei (307 mil. euro) la 1,45 mld. lei (345 mil. euro).

VEZI CE SCRIU ANGAJATII SAU CEI CARE AU FOST LA INTERVIURI DESPRE LIDL ROMANIA. TOTUL DESPRE FIRME PE UNDELUCRAM.RO

Sursa: www.zf.ro

Senior Software
BUCURESTI, Constanta
Actualizat la: 14.11.2016
Gherla
Actualizat la: 28.11.2016
British American Tobacco ...
BUCURESTI, Job national
Actualizat la: 24.11.2016