Lista domeniilor cu cele mai multe joburi vacante in 2013

Marti, 20 Noiembrie 2012 1 comentarii 794 vizualizari

20 noiembrie 2012

Specialistii in IT, inginerii si agentii de vanzari vor avea cele mai mari sanse de angajare in 2013, spun recrutorii. Potrivit acestora, un numar mare de joburi vor fi disponibile si pentru persoanele cu experienta si calificari in medicina si farmacie, telecomunicatii si HoReCa.

Domeniile in care se prefigureaza oferte importante de locuri de munca in 2013 sunt: vanzarile, IT software si inginerie si tehnologie. De asemenea, un numar important de joburi vacante vor fi si in domeniile medicina, farmacie, telecomunicatii si HoReCa, potrivit unei statistici Myjob.

"La fel ca si in 2012, cand numarul locurilor de munca disponibile a inregistrat cresteri, prognoza pentru 2013 este tot una pozitiva, estimandu-se ca numarul de joburi sa arate o tendinta ascendenta in continuare", spun reprezentantii site-ului de recrutare.

In ceea ce priveste orasele cu cele mai multe oferte de munca in 2013, pe primul loc in topul oraselor cu oferta mare de locuri de munca se claseaza Bucurestiul, urmat de judete precum Cluj, Timis, Brasov, Iasi, Sibiu si Prahova.

In Bucuresti, oferta de locuri de munca in 2013 va fi mare in continuare pe segmentele de vanzari, IT si inginerie.

La Cluj se asteapta un numar important de locuri de munca pentru vanzari, IT software si productie. Situatia domeniilor cu cele mai multe locuri de munca in 2013 pentru Timis este similara cu cea din Bucuresti. Pentru Brasov, la aceeasi lista de domenii, se adauga si ofertele de munca in transport si productie.

In Iasi, vanzarile, IT software si domeniul medical vor genera cele mai multe locuri de munca in 2013. Angajatorii din Sibiu si Prahova vor oferi multe locuri de munca specialistilor in vanzari si inginerilor.

Top 5 domenii care ofera locuri de munca in 2013

Serviciu clienti

MEDIUL DE LUCRU IN FIRMELE ROMANESTI >>>> CAUTA O FIRMA >>>>

Comentarii
Gin Marti, 20 Noiembrie 2012
din punctul meu de vedere tot IT-ul ramane pe primul loc

Team Extension

minie

Asisoft SRL

nelutu

elena_ely

Buna! Cum a fost la interviu ? Care au fost intrebarile?

Junior Software Developer
Pentalog Romania