Marimea conteaza! Dimensiunea CV-ului poate fi cruciala in obtinerea unui job

Miercuri, 26 Septembrie 2012 0 comentarii 616 vizualizari

26 septembrie 2012

Cand iti redactezi CV-ul apare mereu aceeasi nelamurire, care ii face confuzi si ii divizeaza pe recruiteri si pe candidati. „Marimea conteaza?” Iar raspunsul este intotdeauna da. Astazi, cand competitia in piata este atat de crescuta, dimensiunea CV-ului tau poate fi cruciala in obtinerea unui job. Gandeste-te: daca un angajator primeste 100 de CV-uri intr-o zi, exista o probabilitate mare ca, la un moment dat, sa isi piarda concentrarea. Secretul este sa ii atragi atentia - CV-ul tau sa iasa in evidenta, spun specialistii site-ului de recrutare Myjob.

Acestia vin cu cateva idei care te vor ajuta sa redacteziun CV potrivit:

1) Este totul relevant?

Nu trebuie sa incluzi totul in CV. Iti faci reclama pentru un anumit rol (job), nu iti scrii povestea vietii.

Ia in considerare istoria locurilor de munca – elimina acele prime joburi care nu mai au relevanta daca au trecut 10 ani si esti deja specializat intr-un anumit domeniu.

Aceeasi logica se aplica si in cazul hobbyurilor – atat timp cat nu au nicio legatura cu jobul pentru care aplici, informatia nu este relevanta pentru angajator.

2) Cumva te repeti?

Cand redactezi un CV este tentant sa pastrezi aceleasi informatii sub alte forme. Spre exemplu, daca scriii la abilitati ca esti flexibil, nu mai este cazul sa scrii si ca esti deschis la nou si te adaptezi repede.

3) Iti este teama de spatiile goale?

Evita sa inghesui cat mai multa informatie. Cei mai multi recruiteri vor frunzari CV-ul. Atrage-le atentia si mentine-i interesati. Felul in care te prezinti, ambalajul poate fi la fel de important ca si continutul CV-ului.

Nu iti fie teama de spatiile libere. Foloseste paragrafe si concentreaza-te asupra a ceea ce vor sa vada - orice aspect cheie sau informatie care este relevanta. Lasa orice altceva deoparte.

4) Iti folosesti scrisoarea de intentie?

O scrisoare de intentie bine facuta este esentiala pentru fiecare job pentru care aplici. Scrisoarea de intentie ar trebui folosita ca sa detaliezi informatii din CV relevante pentru respectivul loc de munca. De aceea se si recomanda personalizarea ei – scrie ceea ce te recomanda in acel post.

5) Mergi direct la tinta?

Ca si continutul relevant, formularea trebuie sa fie una cat mai concisa. Spre exemplu, scrie „Responsabil cu...” si nu „Am fost/Sunt responsabil cu...”. Grupeaza responsabilitatile, scrie cifre si ofera exemple scurte, dar relevante.

Deci cat de mare trebuie sa fie?

Bineinteles, nu exista un raspuns standard. Daca abia ai absolvit facutatea CV-ul tau va arata total diferit decat in cazul unui specialist cu 20 de ani de experienta. In cazul in care CV-ul tau se intinde pe multe pagini, cea mai buna metoda este sa privesti in urma si sa pastrezi doar activitatile principale, relevante pentru jobul pe care il ai in vedere acum.

Daca te poti incarda intr-o pagina, nu incerca sa lungesti CV-ul, pastreaza-l ca atare. Doua pagini inseamna o dimensiune optima.

In cazul CV-urilor cu formular standard, de tipul CV Myjob, formatarea de pe site iti poate desfasura informatia pe mai multe pagini. Totusi, atat timp cat e online, angajatorul va folosi filtre si va merge direct la tinta. Daca tii sa te prezinti cu un CV cu formatare proprie si dimensiune ajustabila, de tipul CV Upload, tine cont ca acesta nu este gasit la cautare si astfel poti fi eliminat din start daca recruiterul cauta dupa anumite cuvinte cheie, domeniu etc. printre aplicatiile primite.

L`Oreal Romania
Actualizat la: 19.01.2017
BUCURESTI, Otopeni
Actualizat la: 03.01.2017
Manpower Romania
Actualizat la: 22.12.2016
Continental Automotive Group ...
Actualizat la: 04.01.2017

• Pachet gradinita copii
Testing Engineer

Alfa Metal Machinery Group

JaneDoe

Am avut si eu prilejul sa particip la un interviu aici. Comentariile mele se vor referi strict la ...

Exelectro Engineering SA

MarianaL

Acum mai multi ani erau o companie de proiectare pe parte electrica destul de slaba. Am avut ...

Berlin-Chemie A. Menarini

AnnA91

Se poate si alte păreri?Am fost la 2 interviuri la ei

Reinvent Consulting

AlexandraAlexa

Reinvent Consulting a ajuns sa fie a doua mea familie. Ma bucur sa lucrez intr-un mediu cu oameni ...

Centrul Medical Romar

Anonim6

Nu plătesc salariile !!!! Pur și simplu uita ziua când trebuie sa îți dea banii ...

Manager de produs
Senior Analyst
Bombardier Transportation
Business analyst
Evalueserve SRL

Ce obiceiuri au oamenii cu salarii mari. Legatura stransa intre ce faci zi de zi si remuneratia ta lunara.>>

Câştigul salarial mediu în luna noiembrie 2016>>

Ce așteptări au angajatorii de la candidați în 2017?>>

HR Summit Cluj-Napoca se află pe agenda specialiștilor de resurse umane din zona Transilvaniei, reunind directori și manageri de HR, consultanți, traineri, coaches, reprezentanți media și ai mediului universitar, specialiști în Dreptul Muncii precum și din sitemul bancar și al sănătății[...]