MAGNET pentru IT-isti. A fost creat un Silicon Valley de Romania

Joi, 15 Noiembrie 2012 0 comentarii 678 vizualizari

15 noiembrie 2012

Clujul a devenit centrul industriei IT din Romania, aici fiind creat primul cluster IT dupa modelul celebrului Silicon Valley din SUA.

Firmele de IT localizate in regiunea Cluj in ultimii ani au pozitionat zona fiind ca una dintre cele mai atractive destinatii romanesti pentru investitii in domeniul informatic.

Orasul Cluj-Napoca se afla intre primele 3 localitati din Romania ca venituri generate din IT si venituri aduse din export in acest sector in 2011, iar autoritatile centrale si-au propus sa dezvolte orasul ca un centru national al business-ului de IT.

Ministerele Economiei si Dezvoltarii Regionale a anuntat finalizarea procesului de constituire a Cluj ITC Cluster, un parc tehnologic care va ingloba firme IT dupa modelul Silicon Valley.

Acest cluster IT este alcatuit in prezent din 23 de companii, cu peste 3.000 de angajati si se va concentra pe desfasurarea de activitati de cercetare–dezvoltare si inovare. Firmele care vor face investitii in domeniu vor putea accesa fonduri de la stat. Sumele alocate acestui parc IT vor depasi 200 mil. euro.

Proiectul are in vedere initierea, promovarea si sustinerea unor interese comune ale sectorului IT din Romania referitoare la relatia cu statul si cu mediul economic la nivel national si international.

Clujul a fost ales si datorita proximitatii unor universitati de top cum sunt Universitatea Babes Bolyai si Universitatea Tehnica din Cluj.

In centrul programului de dezvoltare al clusterului se afla dezvoltarea CLUJ INNOVATION CITY, un complex modern destinat companiilor din zona IT si de inalta tehnologie, care va oferi toate conditiile necesare firmelor care activeaza in acest sector. Dupa modelul Silicon Valley, este posibil sa fie create si locuinte pentru IT in noul parc tehnologic.

Din consiliul strategic al Cluj ITC Cluster vor face parte mai multi ministri, precum si reprezentanti ai mediului de afaceri, cum sunt seful Microsoft Romania sau seful Asociatiei Oamenilor de Afaceri din Romania.

Quantic Lab SRL
Cluj Napoca, Job national
Actualizat la: 09.01.2017
APT Resources and Services SRL
Actualizat la: 04.01.2017
Victoria
Actualizat la: 13.01.2017
Veo Worldwide Services (VEO ...
BUCURESTI, Iasi
Actualizat la: 19.01.2017
Molson Coors
Actualizat la: 29.11.2016

• Pachet gradinita copii
Procurement ...
Bombardier Transportation
  • Munca de la distanta sau de ...
  • Tichete cadou
Senior Analyst
Hydro Environment Consulting
Inginer ...
Evalueserve SRL
  • Cafea sau sucuri oferite ...
Business ...
Tezaur Investment Group
  • Tichete cadou
Ofiter amanet

Centrul Medical Romar

Anonim6

Nu plătesc salariile !!!! Pur și simplu uita ziua când trebuie sa îți dea banii ...

Depot 96

Deea_1

Bună ziua, am fost chemata la interviu pe postul de operator magazin Online și ce credeți ca mă ...

Mindit Consulting

Cetateanul

Despre ce post era vorba ?

Metrorex SA

nelutu

@bostanLa Metrorex, zis si Pilerex se angajeaza doar pe pile sau spaga. Un fost coleg de liceu ...

Ipsos Research Romania

junior2970

Buna seara!Pentru un post de junior data analyst testul este in limba engleză?Seara frumoasa!

Systems Analyst
Yardi Systems

Câştigul salarial mediu în luna noiembrie 2016>>

Ce așteptări au angajatorii de la candidați în 2017?>>

Esențial pe agenda HR-ului: 29-30 martie, HR Summit Cluj-Napoca>>

Expații care muncesc în Elveția sunt cei mai bine plătiți din lume, câștigând în medie 188.275 de dolari pe an[...]