MAGNET pentru IT-isti. A fost creat un Silicon Valley de Romania

Joi, 15 Noiembrie 2012 0 comentarii 657 vizualizari

15 noiembrie 2012

Clujul a devenit centrul industriei IT din Romania, aici fiind creat primul cluster IT dupa modelul celebrului Silicon Valley din SUA.

Firmele de IT localizate in regiunea Cluj in ultimii ani au pozitionat zona fiind ca una dintre cele mai atractive destinatii romanesti pentru investitii in domeniul informatic.

Orasul Cluj-Napoca se afla intre primele 3 localitati din Romania ca venituri generate din IT si venituri aduse din export in acest sector in 2011, iar autoritatile centrale si-au propus sa dezvolte orasul ca un centru national al business-ului de IT.

Ministerele Economiei si Dezvoltarii Regionale a anuntat finalizarea procesului de constituire a Cluj ITC Cluster, un parc tehnologic care va ingloba firme IT dupa modelul Silicon Valley.

Acest cluster IT este alcatuit in prezent din 23 de companii, cu peste 3.000 de angajati si se va concentra pe desfasurarea de activitati de cercetare–dezvoltare si inovare. Firmele care vor face investitii in domeniu vor putea accesa fonduri de la stat. Sumele alocate acestui parc IT vor depasi 200 mil. euro.

Proiectul are in vedere initierea, promovarea si sustinerea unor interese comune ale sectorului IT din Romania referitoare la relatia cu statul si cu mediul economic la nivel national si international.

Clujul a fost ales si datorita proximitatii unor universitati de top cum sunt Universitatea Babes Bolyai si Universitatea Tehnica din Cluj.

In centrul programului de dezvoltare al clusterului se afla dezvoltarea CLUJ INNOVATION CITY, un complex modern destinat companiilor din zona IT si de inalta tehnologie, care va oferi toate conditiile necesare firmelor care activeaza in acest sector. Dupa modelul Silicon Valley, este posibil sa fie create si locuinte pentru IT in noul parc tehnologic.

Din consiliul strategic al Cluj ITC Cluster vor face parte mai multi ministri, precum si reprezentanti ai mediului de afaceri, cum sunt seful Microsoft Romania sau seful Asociatiei Oamenilor de Afaceri din Romania.

Cegeka Romania

Accenture Romania

inamaria

Valoris Center

Andreyrlz

Nu merita sa va obositi cu aceasta companie care are sediul (singurul sediul) la mama naibii, in ...

Manpower Romania

Andreyrlz

Am fost in trecere la aceasta companie. Pot spune ca au sediul in una dintre cele mai 'shady' ...

Frontend Developer
SilkWeb SRL