Mai mult de jumatate dintre romani nu vor fi liberi de 1 si de 2 Mai

Marti, 29 Aprilie 2014 1 comentarii 670 vizualizari

Dintre cei care nu vor lucra de 1 Mai, cei mai multi vor petrece Ziua Muncii acasa, cu  familia. Aproape 31% inca nu stiu ce vor face in aceasta zi, iar 20% vor iesi la un gratar la iarba verde.

Zilele de 1 si 2 Mai nu vor fi libere pentru toata clasa muncitoare romaneasca, doar 44% dintre romani fiind liberi in ambele zile, iar aproape o treime dintre cei care muncesc vor lucra chiar si de 1 Mai.

Potrivit unui studiu realizat de compania MEDNET Marketing Research Center in acest an romanii din mediul urban se vor bucura de o minivacanta de 4 zile, cu ocazia Zilei Internationale a Muncii. Totusi, mai putin de jumatate dintre persoanele intervievate care sunt angajate intr-o companie sau detin o afacere, au declarat ca vor fi libere, atat in ziua de 1 Mai, cat si pe 2 mai.

Pentru mai mult de jumatate dintre oraseni, petrecerea Zilei Muncii se face in localitatea de domiciliu, impreuna cu familia sau prietenii si la traditionala "iarba verde" (padure, parc, loc de gratar etc.).

Cu toate acestea, un procent de 7,6% dintre persoanele intervievate vor alege de 1 Mai destinatii turistice din tara, dintre care 4,4% vor opta pentru destinatii montane, 2,7% intentioneaza sa ajunga pe litoral si 0,5% intr-o statiune balneara. De asemenea, cu ocazia minivacantei de 1 Mai, 1,5% dintre respondenti vor pleca in strainatate, se mai arata in comunicatul remis pe adresa redactiei.

Bugetele de vacanta vor fi mai mici decat in 2013

Potrivit sondajului MEDNET, bugetele alocate pentru minivacanta de 1-2 Mai din acest an au fost usor reduse. Bugetul mediu alocat petrecerii zilei de 1 Mai este de 171,1 lei, fiind cu putin mai mic decat cel de anul trecut, cand a fost de 179,9 lei.

Aproximativ 46,9% dintre cei intervievati au spus ca sunt dispusi sa cheltuie pana in 200 de lei, pentru a petrece Ziua Muncii, un procent mai mare decat cel inregistrat in 2013, cand 43,9% cheltuiau sub acest prag. Aceasta evolutie a dus la reducerea procentului celor care au bugete mai generoase de peste 500 de lei. Daca anul trecut 23,2% dintre cei care au fost liberi anul trecut de 1 si 2 Mai au consumat sume peste pragul de 500 de lei, in timp ce anul acesta procentul s-a redus cu aproape 4%, pana la 19,7%. In ceea ce-i priveste pe cei care au bugete intre 200 si 500 de lei, anul trecut circa 32,9% dintre cei care au fost liberi de Ziua Muncii au cheltuit sume cuprinse in acest interval. Anul acesta, aproximativ 33,4% dintre cei care se vor bucura de minivacanta, vor aloca bugete cuprinse in acelasi interval.

Studiul a fost realizat online, pe un esantion reprezentativ la nivel national, urban, in perioada 4 - 8 aprilie 2014. Au fost intervievate 663 persoane cu varsta cuprinsa in intervalul 18 - 55 ani. Marja de eroare a studiului este de ± 3,81%.

Comentarii
1 Mai muncitoresc Miercuri, 30 Aprilie 2014
pai oricum ploua de 1 Mai:)) asa ca mai bine stai la birou la caldurica si iei si bonul de masa;)

Sales Consulting
Stefanini Romania
BUCURESTI, Job national
full-time / > 5 ani experienta
Actualizat la: 17.11.2016
UniCredit Business Integrated ...
Actualizat la: 29.09.2016

Competence Call Center - CCC
Customer Care ...
Carrefour Romania
Lucrator ...
  • Abonament la sala de fitness ...
Axway Romania
  • Abonament la sala de fitness ...
Developer

Accenture Romania

inamaria

Valoris Center

Andreyrlz

Nu merita sa va obositi cu aceasta companie care are sediul (singurul sediul) la mama naibii, in ...

Frontend Developer
SilkWeb SRL