Mai sunt utile recomandarile din CV la angajare?

Miercuri, 4 Iunie 2014 1 comentarii 731 vizualizari

Tinand cont de faptul ca recomandarile reprezinta cea mai indoielnica sursa de informare pentru angajatori, potrivit unui studiu Beardwell et al, 2004-2007, ne miram ca sefii le folosesc in continuare.

De fapt, 45% dintre angajatori tin cont de recomandari, desi au o cota de predictibilitate de doar 0,13%, insemnand ca reflecta cum se va comporta un angajat in doar 13% din timp.

Urmatoarea sursa indoielnica de informare este interviul nestructurat - 31% - vehiculat in unele cercuri de HR; recomandarile pot fi ignorate cu usurinta, comparativ cu alte surse de informare, mult mai bune.

Care este problema paradigmei recomandarilor, in contextul analizarii unui candidat?

1. Informatia insuficenta sau dezechilibrul pozitiv

Pentru incepatori, din cauza folosirii precare a recomandarilor de catre unii angajatori si a culturii litigioase, sefii nu ofera detalii complete despre performanta, preferand sa furnizeze informatii de baza, indiscutabile, precum cele legate de salariu, functie si numarul zilelor de concediu.

Angajatorii se tem ca o recomandare proasta poate isca unele acuzatii la adresa lor, care tin de interpretarea deficitara, defaimare si chiar incalcarea confidentialitatii. Asadar, in zilele noastre, cele mai multe recomandari contin informatii insuficiente si nu pot oferi concluzii elocvente cu privire la performanta; de asemenea, aspectele negative sunt eliminate, existand dezechilibrul pozitiv.

Pe de alta parte, candidatii ii vor alege doar pe angajatorii care au ceva bun de spus despre ei.

2. Viciul procedural

Procesul recomandarilor este viciat: posibilul angajator se va baza pe punctul de vedere al unei persoane, nu poate face o examinare obiectiva. Dezechibrul negativ sau pozitiv va aparea imediat - informatii eronate, exagerari, interpretari gresite si alte necazuri.

3. Erorile de atribuire

Studiile arata ca tocmai contextul in care se inregistreaza performanta este vital pentru determinarea nivelului unei persoane. Angajatii excelenti intr-o directie pot fi ingrozitori la alte activitati. Recomandarile reprezinta o mare greseala de atribuire, deoarece abordeaza performanta intr-un context vechi si compania ii atribuie un context nou, intr-un mod eronat.

Asadar, este greu sa vedem in ce masura ne folosesc recomandarile candidatilor, care nu dispun de anumite elemente informative. Verificarea trecutului si experientei acestora este esentiala. Totusi, verificarea background-ului nu inseamna neaparat ca angajatul respectiv va fi eficient pe viitor, scrie Recruiter.com.

Comentarii
ghicitoare Miercuri, 11 Iunie 2014
Sa nu uitam totusi ca felul in care se fac recrutarile lasa uneori de dorit. Departamentele de HR au targeturi si ca sa le satisfaca folosesc aceste recomandari ca sa umple rapid pozitiii, avand astfel spatele asigurat in cazul in care candidatul da ulterior gres.

Un sef care e procupat cu adevarat de ce face si care isi merita banii, nu va fi niciodata bucuros sa dea o recomandare pentru ca prin exmplul celui plecat incurajeaza si plecarea altora. Dimpotriva va folosii reteaua sa se scape de cei ce nu ii vrea in echipa si sa faca loc altora.

In contextul actual o recomandare negativa din partea unui sef poate fi o garantie pentru pastrarea unui angajat, si pana la urma sa nu uitam ca nu toti inteleg sa fie corecti intr-un astfel de feedback, un rau gratuit facut asa "pentru ca m-a facut sa ma simt bine", si a cerut mai putin efort, poate fi intotdeauna ceea ce primesti.

Nu in ultimul rand sa nu uitam ca sefii pot fi la randul lor incompententi, lacomi, mincinosi si infractori. Un astfel de sef va cauta sa se acopere pe sine intr-o recomandare, candidatul fiind imediat in opinia lui cauza problemelor.

Oamenii cu adevarat maturi, trecuti prin furcile busineseului inteleg cam cat valoarea o recomandare in sectorul privat... nu prea mult din pacate.

Talentor Romania
Actualizat la: 22.03.2017
ALTEN Romania
Actualizat la: 14.03.2017
UPA Solutions
Actualizat la: 03.01.2017
Excon Consultanta
Actualizat la: 17.03.2017
Veo Worldwide Services (VEO ...
Actualizat la: 28.03.2017

CustomSoft
  • Munca de la distanta sau de ...
Senior Software ...
Teleperformance Romania
Customer Care ...
Preh Romania
  • Concediu de maternitate & ...
SW Developer
  • Telefon de serviciu
  • Munca de la distanta sau de ...
Business ...
RCS&RDS
  • Telefon de serviciu
Tehnician ...

Graitec Romania

Vasile5

Am vazut un anunt pe internet-Operator Introducere Date (Data Entry Operator).Care este salariul ...

CrissR

Salut, Am fost in weekend la targul de joburi si mi-am lasat cv-ul la standul lor. Tipa de acolo a ...

BRD Finance IFN SA

maria980

Buna. Stiti cumva in ce consta interviul pentru ofiter relatii clienti?

TRW Automotive Safety Systems

Gabriel21

Salut! Imi poate spune si mie cam pe unde ajunge salariul net al unui inginer controlul calitatii ...

akened

Incep prin a mentiona ca nimic din ce am citit in comentariile dinainte de 2017 legate de aspectele ...

Senior Software Developer
Contract Administrator
Hewlett Packard Enterprise
QA Analyst
Yardi Romania

Peste 10 000 de vizitatori și 400 de specialiști HR la Angajatori de TOP București. Urmează ediția Virtuală>>

Clujul devine pentru două zile HUB-ul HR-ilor din Transilvania>>

Serviciul Român de Informații participă la Angajatori de TOP>>

Când discutăm despre Captain America, Iron Man, Thor, Wonder Woman sau Jedi vorbim despre super puteri şi, mai mult decât atât, despre mindset. Prin abilităţile lor supra omeneşti şi imparţialitatea acţiunilor aceştia restabilesc echilibrul şi siguranţa societăţii[...]
Vineri și sâmbătă la Sala Palatului are loc Angajatori de TOP București, cel mai mare eveniment de carieră din România. Evenimentul reunește 100 de companii şi 5000 de oportunităţi de carieră, respectiv 30 de workshopuri și conferințe[...]