Meserii pe care le poti avea toata viata

Miercuri, 11 Aprilie 2012 0 comentarii 774 vizualizari

Aprilie 2012

In ultimii ani, media de timp in care o persoana si-a pastrat acelasi loc de munca a scazut simtitor. La americani, de exemplu, media de pastrare a unui job este de 4,4 ani, fata de de 20 de ani, cat era inainte. Drept concluzie – locul de munca nu te mai tine in acelasi loc, ca pe vremuri, scrie money.ro.

Desi pentru multi oameni nu este posibil sa stea angajati in acelasi loc timp de zeci de ani, este totusi posibil sa ai aceeasi profesie pe termen foarte lung. Nu conteaza cum se schimba piata muncii sau cat de influentati vor fi oamenii de inovatiile tehnologiei, exista anumite profesii care nu se vor demoda niciodata. Aceste joburi servesc niste nevoi fundamentale si sunt imune in fata fortei pietei. Iata care sunt acestea:

1. Farmacist

Uneori bolile au simptome care nu se trateaza cu un simplu ceai si stat in pat. Atunci faci apel la artileria grea si mergi spre industria farmaceutica. Doctorul iti va prescrie cateva medicamente puternice, dar ai nevoie de farmacist pentru a intra in posesia lor. Acest job va ramane pe piata, cu siguranta, mult timp de acum inainte.

2. Matematician

Matematica sta la baza constructiei universului si asta stie toata lumea. Daca acest lucru nu se schimba, atunci va fi mereu nevoie de oameni care sa aiba cunostinte in domeniu, mai departe de simplele adunari, impartiri si multiplicari. Aceasta persoana este matematicianul a carui competente se aplica la foarte multe domenii de activitate, inclusiv in IT si fizica.

3. Planificator financiar

Unii oameni au un talent innascut in a-si gestionarea finantelor personale. Multi dintre noi insa avem nevoie de putin ajutor. Astfel garantam mersul inainte a preofesiei de planificator financiar. Acestia isi ajuta clientii sa isi gestioneze bunurile, asigurarile, investitiile, fondurile de pensii si fluxul numerar. Uneori, un planificator financiar priceput este tot ce sta in calea unui dezastru financiar.

4. Contabilul

Un contabil este necesar oricaruei afaceri. Acesta iti analizeaza profitul, iti calculeaza TVA-ul, iti stabileste impozitul. Printre atributii se regasesc masurarea, evaluarea, cunoasterea, gestiunea si controlul activelor, datoriilor si capitalurilor proprii, precum si a rezultatelor obtinute din activitatea persoanelor fizice si juridice. Intr-un cuvant, cotabilul este obligatoriu si va fi mereu necesar.

5. Scriitor

Pentru a trai din aceasta meserie ai nevoie de mai mult decat de abilitatea de a intoarce o fraza. Ai nevoie de dedicare si curaj. Trebuie si sa stii sa nu pui la suflet toate scrisorile de respingere, toate criticile si sa nu ii asculti pe toti cei care iti spun ca ar fi cazul sa iti iei un "job adevarat". Scriitorii care nu se lasa descurajati vor avea o cariera care ii va rasplati, daca se tin de treaba. Si trebuie sa recunoasteam - mereu vom citi carti, chiar si daca acestea vor venit in varianta electronica.

6. Programatorii

Fie ca suntem sau nu in recesiune, programatorilor nu le-a fost niciodata greu sa isi gaseasca de lucru. Atata timp cat calculatoarele constituie o parte centrala a vietii noastre personale si profesionale, va fi mereu nevoie de programatori, indiferent de climatul economic. Singurul scenariu in care programatorii nu isi vor mai gasi de lucru este in cazul in care oamenii se vor satura de tehnologie si inovatie - deci niciodata.

7. Profesor

Idealul in cariera unui profesor este titularizarea intr-o pozitie respectabila la o universitate. Aceasta pozitie ofera doua lucruri de baza: stabilitate si salariu decent. Dar si daca nu ajung profesori universitari, acestia nu vor ramane niciodata fara un loc de munca atata timp cat oamenii vor avea nevoie sa fie invatati.

8. Muncitor in constructii

Chiar daca nu este tocmai jobul ideal pentru majoritatea dintre noi, aceasta meserie nu se va demoda niciodata. Muncitorii in constructii au creat lumea din jurul noastru si continua sa o faca si acum si pe viitor. Pana cand lumea nu va inventa roboti gigantici si ultra-performanti care sa inlocuiasca omul cu totul, constructorul va fi indispensabil.

9. Inginerul chimist

Inginerul chimist are cunostintele necesare in domenii precum tehnologia, energia si medicina. Dar competentele lor nu se opresc aici si exista multe pozitii pentru inginerii chimisti in fabricarea cosmeticelor, a mancarii si a bauturilor. Desi industria chimica nu este chiar cea mai corecta, este greu sa ne imaginam o lume in care consumatorii vor exista fara produse care contin elemente chimice. Din acest motiv, meseria aceasta este pe termen foarte lung.

10. Bucatarul

Daca ai talentul sa incropesti ceva bun ori de cate ori intri intr-o bucatarie atunci exista posibilitatea sa faci si ceva bani din lucrul asta. Restaurantele au in general o cifra de afaceri destul de mare, iar acesta este meru un lucru bun pentru bucatarii in cautarea unui loc de munca. Atata timp cat exista oameni care iubesc mancare, dar urasc sa gateasca si atata timp cat restaurantele sunt lidere de piata in materie de angajari, va fi mereu o nevoie de bucatari.

Ciel Romania
ITs Wise SRL
Iasi
full-time / > 5 ani experienta
Actualizat la: 29.11.2016

• Abonament la sala de fitness ...
Procurement ...
Bombardier Transportation
  • Abonament la sala de fitness ...
Senior Analyst
Hydro Environment Consulting
Inginer ...
Evalueserve SRL
  • Concediu de maternitate & ...
  • Teambuildinguri / evenimente ...
Business ...
Tezaur Investment Group
  • Concediu de maternitate & ...
Ofiter amanet

Centrul Medical Romar

Anonim6

Nu plătesc salariile !!!! Pur și simplu uita ziua când trebuie sa îți dea banii ...

Depot 96

Deea_1

Bună ziua, am fost chemata la interviu pe postul de operator magazin Online și ce credeți ca mă ...

Mindit Consulting

Cetateanul

Despre ce post era vorba ?

Metrorex SA

nelutu

@bostanLa Metrorex, zis si Pilerex se angajeaza doar pe pile sau spaga. Un fost coleg de liceu ...

Ipsos Research Romania

junior2970

Buna seara!Pentru un post de junior data analyst testul este in limba engleză?Seara frumoasa!

Consilier clienti
Tezaur Investment Group

Câştigul salarial mediu în luna noiembrie 2016>>

Ce așteptări au angajatorii de la candidați în 2017?>>

Esențial pe agenda HR-ului: 29-30 martie, HR Summit Cluj-Napoca>>

Expații care muncesc în Elveția sunt cei mai bine plătiți din lume, câștigând în medie 188.275 de dolari pe an[...]