Mixul de generaţii, avantaje şi provocări

Miercuri, 31 August 2016 0 comentarii 350 vizualizari

Diferenţa dintre generaţii este o adevărată provocare pentru oamenii de HR. Cum pot fi motivaţi fiacare, care sunt calităţile sau defectele unora dintre ei? În situaţia în care diferenţele de vârstă sunt considerabile, angajaţii vor fi gestionaţi diferit. Studiile arată că cei din generaţia Baby Boomers sunt productivi şi lucrează din greu, dar  se adaptaza mai greu şi lucrează mai bine individual. Cei din generaţia X au simţul managemantului şi găsesc soluţii imediate, însă raportul dintre muncă depusă şi rezultatele obţinute nu este mereu cel aşteptat de către angajator.

Genereatia Milenialilor apreciază diversitatea, are priorităţi şi obiceiuri profesionale distincte faţă de celalalte generaţii. În acelaşi timp, este necesar că specialiştii de resurse umane, să le identifice caracteristicile specifice, pentru a le pune în evidenţa atât potenţialul individual cât şi cel la nivel de grup. Printre punctele tari ale acestei generaţii regăsim entuziasmul şi spiritul antreprenorial, însă uneori pot fi delăsători şi axaţi pe propriile obiective profesionale.

Signal Connect Timişoara vine anul acesta cu o serie de spete despre cum pot fi puşi în valoare în funcţie de generaţia din care fac parte, care sunt noile situaţii pe care managerii de HR le întâmpina şi cum pot avea o atitudine proactivă.

Reprezentanţii de HR Evozon şi Auchan, prinţe speakerii prezenţi la Signal Connect.

Larisa Nica, Specialist HR pentru compania Evozon, face parte din generaţia milenialilor. Dornică să rezolve "ecuaţii inter-generaţii", este provocată constant de profesionişti din generaţiile X, Y şi Z. Cu o experienţă de peste 7 ani în organizaţii non-guvernamentale, s-a alăturat sectorului corporatist în poziţia de consultant de dezvoltare, activând înainte în companii precum OMV Petrom, Ford România şi Renault România Group.

Cu o experienţă de peste 10 ani, Diana Păsăreanu este HR Managaer la Auchan Berceni Store. În cadrul companiei. Din poziţia de Training Manager până în prezent, Diana a avut posibilitatea să înveţe despe activităţile zilnice care se întâmplă într-un Hypermarket şi să contribuie la dezvoltarea unor strategii de HR adaptate nevoilor angajaţilor companiilor.

Signal Connect este un eveniment dedicat Hr Managerilor şi HR Directorilor. Accesul se face pe bază înregistrării pe site-ul www.signalconnect.ro, fără costuri suplimentare. Evenimentul este organizat de Libero Events în parteneriat cu Signal Iduna. Libero Events este agenţia de evenimente şi PR, B2B şi B2C, sub semnătura căreia au loc conferinţe şi workshop-uri: The Woman, HR Summit, TeCOMM, MarkDay, Architecture, Software Architecture Day, Fisclitate24.7, Digital Travel Forum, Cluj Sales Conference, Signal Connect, dar şi târguri: Touristica.

Targu Secuiesc

• Tichete cadou
Post Master
Curier
WNS Global Services
  • Cafea sau sucuri oferite ...
Senior Associate
  • Abonament la sala de fitness ...
Senior Analyst

elena_ely

Buna! Cum a fost la interviu ? Care au fost intrebarile?

Flanco Retail SA

go_go

Schaeffler Romania

cojanumihaela

Stie cineva ce salariu are un Cnc debutant?

OMV Petrom - Global Solutions

cojanumihaela

Stie careva care sunt beneficiile si salariul unui Team Lider pentru Ploiesti?

Gina01

Junior Software Developer
Pentalog Romania
Hella Romania

Sfaturi pentru a supravietui statului pe scaun la birou>>