Ai depus zeci de CV-uri? Motivele pentru care nu esti chemat la interviu

Luni, 18 Noiembrie 2013 15 comentarii 4179 vizualizari

18 NOIEMBRIE 2013

Multi candidati se plang ca depun zeci de CV-uri pe site-urile de job-uri, dar nu sunt chemati la interviuri. Ce se intampla in realitate? Liliana Graure, manager in cadrul companiei de recrutare Manpower Cluj, a explicat pentru REALITATEA.NET ce se intampla cu aceste CV-uri, dar si ce greseli fac de obicei candidatii.

Trimit sute de CV-uri, dar nu sunt chemati nici macar la un interviu. In realitate, cei mai multi aplicanti gresesc nu numai atunci cand redacteaza CV-ul, dar si atunci cand isi aleg un job. Cei mai multi nu acorda atentie cerintelor postului, lucru ce scade dramatic sansele de angajare.

"Candidatii care isi depun CV-uri pe site-urile de job-uri trebuie sa stie ca au o concurenta foarte mare. In medie pentru un job primim 200 de aplicanti, insa sunt joburi pentru care avem si 500 de aplicanti.  De asemenea, este foarte important sa aplice la acele joburi pentru care indeplinesc criteriile obligatorii, pentru ca peste 80% din cei care aplica la un anunt nu au in CV cerintele obligatorii pentru post. Pentru a-si creste sansele de reusita este bine sa isi actualizeze CV-ul, sa urmareasca saptamanal anunturile si sa aplice imediat ce un post li se potriveste. Chiar daca un anunt este valabil o luna, cu cat aplica mai tarziu cu atat sansele scad, pentru ca este foarte posibil ca angajatorul deja sa fi ales candidatul potrivit", a explicat Liliana Graure, manager in cadrul companiei de recrutare Manpower Cluj pentru REALITATEA.NET.

Cat despre angajarile pe recomandari, Liliana Graure spune ca sunt putine situatiile in care angajatorii prefera aceasta forma . "Situatiile de angajare pe recomandari nu sunt foarte frecvente si sunt folosite fie pentru posturi care se gasesc foarte greu pe piata (gen IT) fie in companii cu un numar foarte mare de angajati", a spus specialista.

Cum te poate ajuta o firma de recrutare sa-ti gasesti un job?

Liliana Graure ii indeamna pe cei care doresc sa obtina un post sa apeleze la o firma de recrutare. "Cu siguranta o firma de recrutare te poate ajuta sa iti gasesti un job sau te poate consilia despre cum sa iti cresti sansele de a-ti gasi un job. Insa agentiile de recrutare in niciun caz nu exclud site-urile de job-uri. Prin intermediul unei agentii de recrutare ai sansa de a fi chemat la anumite interviuri pentru care nici nu se publica anunturi, de a afla noutati despre piata fortei de munca si de a fi chemat cu prioritate la un interviu. Orice agentie foloseste initial baza de date si apoi iese cu un anunt", a precizat aceasta.

Unde gresesc candidatii atunci cand redacteaza un CV?

Liliana Graure a mai spus ca aplicantii fac foarte multe greseli atunci cand redacteaza un CV. Este si motivul pentru care nu sunt alesi pentru un interviu. "Greseala care ii afecteaza cel mai tare pe candidati este completarea necorespunzatoare a CV-ului, adica cu date gresite, fara amanunte despre responsabilitatile si realizarile pe care le-au avut la fostele locuri de munca si  neactualizarea datelor. Intalnim frecvent greseli de ortografie, poze necorespunzatoare unui CV, limbaj mult prea familiar. Iar, in ultimul timp, apar informatii false introduse in CV privind studiile, experienta, limbile straine cunoscute etc.", a explicat Liliana Graure.

Cat despre pretentiile candidatilor, referindu-se la tineri, managerul Manpower Cluj este de parere ca, intr-adevar, sunt prea mari in raport cu experienta. "Intr-adevar, la majoritatea absolventilor se constata ca pretentiile financiare nu sunt corelate cu piata, acest lucru datorandu-se si necunoasterii pietei. Insa, de obicei, dupa un contact de 1-2 ani cu piata muncii aceasta tendinta se tempereaza", a precizat specialista pentru REALITATEA.NET.

Sursa: www.realitatea.net

Comentarii
oh da manpower Miercuri, 20 Noiembrie 2013
firma care ofera 600 ron indiferent daca ai 8 clase sau un master, fiti seriosi si numai promovati comentarii ale unei persoane neavenite, inteleg ca se gasesc sclavi care sa accepte dar sa ii oferi unui om 600 lei dupa ce a treminat o facultate ( inginerie nu vreo particulara obscura) si un master mi se pare de-a dreptul SF

btw conform legislatiei romanesti esti obligat sa postezi anunt si sa organizezi concurs pentru un loc de munca, nu sa dai anunt dupa ce s-a ocupat fix cum se intelege din ce declara "specialista"
datoreste Miercuri, 20 Noiembrie 2013
analfabeta asta de specialista cu clisee in comunicare poate ar trebui sa invete ca ""a se datora"" se foloseste in propozitii afirmative/contexte pozitive nu in propozitie negativa de genul ""datorandu-se necunoasterii pietei""
Sandy Marti, 3 Decembrie 2013
specialista!La viata mea am intalnit multe "specialiste HR" care nu se implicau decat in a face tabele in Excel,participare la recrutare unde puneau intrebari de toata jena dar care se pricepeau la "blabla-uri"!Ca manager a trebuit sa-mi fac singur program cu fisa de personal in care aveam toate datele despre fiecare salariat din "gradina mea",acesta continand adrese,familie,studii,firme la care au mai lucrat!!Salariatii nu trebuie priviti ca niste sclavi ci ca baza intr-o firma care se respecta si care are peste 50-100 angajati.Este adevarat ca de multe ori ca manager treci si prin perioade de a alege pe cei mai buni si sa renunti la o parte din angajati chiar daca si acestia sunt destul de bine pregatiti in meserie,dar...trebuie sa ai o schema de departajare(verificari scrise si practice a salariatului pe pozitia pe care o ocupa in schema,pe greselile si avertismentele primite,comportament in echipa de lucru...) si nu pe primiri de cadouri(sa nu le spun mita) sau prietenii de "pahar" etc.Pot sa va descriu multe lucruri de la firmele in care am lucrat si nu despre muncitori ci despre manageri(midle,top..) si despre incalcarea principiilor si drepturilor muncitorilor,inginerilor,despre cum poti lua pozitie aparindu-ti personalul din subordine dar constient fiind ca va trebui sa-ti dai demisia ,si multe altele !!Revenind la cele prezentate cred ca ar trebui sa veniti si cu alte informatii referitoare la recrutari,de ex:
-De ce nu se angajeaza tineri ce finalizeaza o facultate sau macar sa le dea sansa de a lucra si a fi evaluati,dupa care o companie se poate lipsi de cei care nu au inclinatii sau au facut facultatea pe baza "buzunarului" lui tata?!De obicei acestia isi gasesc de munca tot pe "relatiile" lui taticu'!!
-Cum gandesc cei care se afla la carma managementului de recrutare sa pregateasca managerii de maine /poimaine??
Poate veti gasi un manager HR care studiaza piata si face meserie cu placere,astfel incat sa va dea raspunsuri corecte !!Observati ca nu am facut aluzie la salarii(de KKO cei drept!) fiindca acestea depind de piata si de zona locurilor de munca din Romania!
Cele bune!Puneti in echilibru si pe cei tineri(cu mai putina experienta) si pe cei batrani care pot consilia acesti tineri cand devin manageri!!Se spunea candva ca "e bine sa ai un batran la casa"!!Eu am lucrat cu multi tineri si am fost nevoit "sa-i izgonesc" in strainatate dupa 3-4 ani de munca explicandu-le ca vor putea sa revina acasa dupa ce vor putea sa aiba familie,casa,masina fiindca in acest mod vor putea in Romania sa nu aiba grija zilei de maine si se vor implica cu tot sufletul in meserie!!Plus ca vor avea un CV "beton"!
unu' Joi, 5 Decembrie 2013
Ca sa-i raspund lui Sandy la intrebarea: "-De ce nu se angajeaza personal cu varsta de peste 45-50 de ani cu experienta(demonstrata) in Romania?!"
Pentru ca de recrutare se ocupa persoane ce au varsta de 24 de ani, cu experienta de 1 an in munca (inspector resurse umane) si musai au absolvit Spiru Haret. Daca te uiti prin cv-uri este incredibil ce acoperire nationala are facultatea asta domn'ne. Cand stai de vorba cu un ciumpalac de genul asta, zici ca-i doctor in resurse umane, KPI, americanisme etc. Normal ca i se pare foarte in varsta o persoana de 45 de ani... Asta-i evolutia speciei umane se pare cel putin in Romania... Ar fi interesant daca dupa ce te intervieveaza (ma rog, daca ajungi la interviu bineinteles..) un pustiulica d'asta plin de basini la plecare sa-i spargi botul... Sunt firme mari care au criterii de recrutare pentru vanzari de exemplu: sa nu aiba mai mult de 28 ani, sa aiba 1.80, sa fie doar barbati, slabi, iar culmea este ca se transmit aceste informatii in scris... In tara lor, firma mama nu ar indrazni o asemenea discriminare. Concluzia: d'aia au venit in Romania (multinationalele), pentru ca suntem prosti, ne prostituam, acceptam resturile lor si ale clasei politice care a distrus tot ce era productiv in tara asta. Hai ca suna comunist, dar ne-am facut-o cu mana noastra...
una Sambata, 7 Decembrie 2013
subscriu unu' !
altul Duminica, 15 Decembrie 2013
@unu , foarte adevarat ce ai scris , in proportie de 99 la suta , cei de la HR sunt semi analfabeti , foarte prost pregatiti , habar nu au ce se cere intr-un proiect sau nu au inteles nimic din cerinte si e o vorba , DACA NU STII NIMIC , TE ANGAJEZI LA HR !!!!
alta Luni, 16 Decembrie 2013
subscriu "altul"
gabriel Miercuri, 18 Decembrie 2013
Din pacate uneori disperarea alteori nepasarea determina unele persoane sa accepte sume derizorii drept recompensa pentru prestarea unor munci grele sau care implica raspunderi mari.O piata libera intr-o economie nefunctionala cu care se joaca unii politicieni(prin rotatie de 24ani), a dus la acest fenomen care uneori seamana cu sclavia.Cat timp vom astepta ca sa se schimbe ceva fara sa luam atitudine fata de umilinta si minciuna dovedita la care suntem supusi ca popor, lucrurile vor evolua tot rau.Inainte te lua militia la intrebari daca nu vroiai sa te angajezi ......acum sunt cate 2-300 de aplicanti la orice job si de cele mai multe ori e selectat cel care accepta sume drept salariu care de multe ori ajung doar pentru hrana, de ce nu pun intrebari cei in drept celor responsabili pt starea asta, pt ce exista curte conturi,ITM, SRI etc .Unde mai sunt dreptul la o viata decenta ,la a-ti intemeia o familie, la a putea sa te bucuri de viata in tara unde te-ai nascut si unde suntem sufocati de taxe si impozite ca sa acoperim cheltuielile celor care nu pun intrebari...
mihai Sambata, 18 Ianuarie 2014
Subscriu celor de mai sus, am fost la diferite interviuri si sincer am intalnit persoane care nici nu stiau ce reprezinta postul respectiv si ce obligatii si pretentii au de la persoana ce urma sa ocupe postul. Nu mai zic ca nici nu stiau sa se exprime, sa poarte un dialog.
Referitor la cei peste 45 ani nu sunt angajati pentru ca de multe ori la un interviu s-a demonstrat ca esti mai inteligent si mai destept decat patronul sau cel care face interviul, lucru care nu este de bun augur.
Alt motiv estre acceptarea lucrului pe baza de comision de catre tineri si nu salariu fix cum ar fi normal.
adela Sambata, 15 Februarie 2014
Am ajuns in faza in care imi este sila de tot ce inseamna proces de recrutare, evident "transparent", de companii care "investesc in resursa umana" si care de la primul interviu iti pun pe tapet, punct cu punct, fara nici o jena, toate incalcarile drepturilor dobandite (conform codului muncii), pe care angajatorul urmeaza sa le aplice: CO este doar pe hartie, nu se platesc orele suplimentare, sambata este zi nelucratoare- teoretic, doar teoretic...etc...etc.
Din nefericire, de cele mai multe ori, esti nevoit sa accepti toata mizeria asta...
Victor Vineri, 21 Februarie 2014
@adela: Ne vaicarim si nu progresam deloc. Daca nu ne convine, ne facem firma si devenim angajatori. Atunci facem ce vrem, municim daca/cand/cat vrem. De ce ne lamentam?
Wing Sambata, 22 Februarie 2014
@Victor : esti tare:). Bun, iti faci firma. Si? Ai sediu, angajati, coada de clienti la usa? Si inca unii care sa mai si plateasca? Eu lucrez in proiectare, m-am lansat pe cont propriu acum cativa ani, si am dat peste tot felul de personaje, Care mai de care mai neserios si rau platnic. Ok, ii dai in judecata, dar asta inseamna timp si bani. In felul asta nu poti sa sustii o afacere. Intr-o piata relativ mica ai toate sansele ca un fost angajator sa iti devina client. Si daca el asa stie sa fie, neserios, ce te face sa crezi ca se va purta altfel.? De aia ne plangem, ca poate mai aude cineva si poate evita sa isi ia o teapa de la o firma sau o persoana. Succes!
Wing Sambata, 22 Februarie 2014
Si inca ceva, despre procesul de recrutare de la noi. Majoritatea hr-istelor nu au habar ce inseamna recrutare adevarata. Cu "unde te vezi peste 5 ani" sau "suntem un colectiv tanar" nu mai impresionezi pe nimeni azi. Am vazut domnisoare dragute recrutate si parasutate in posturi botezate pompos "marketing manager", dar care nu stiau nimic din ce presupunea activitatea lor si in timpul predarii trebuia sa le explic eu ce trebuia sa faca. Succes pe toata linia, de la hr la conducere!
alexandra Sambata, 22 Februarie 2014
Dar de ce sa nu ne" plangem"? Nu a zis nimeni ca nu vream sa muncim, si de nevoie acceptam toate neregulile de la locul de munca, dar hai sa fim intelegatori. Nu toti reusesc sa aiba un loc de munca perfect, in care mai si castigi proportional cu efortul/ responsabilitatile pe care le ai, nu ca acesta ar fi singurul factor care face ca un loc de munca sa fie mai ok decat altul. Si eu incerc sa ma angajez de ceva timp, si pana acum am dat doar peste angajatori care vroiau sa stau in perioada de proba(nici eu nu stiau cat va dura aceasta perioada) fara contract, deoarece nu erau siguri 100% ca au nevoie de inca un om, in unele locuri am fost respinsa deoarece au considerat ei ca nu as fi dispusa la program prelungit doar pentru ca sunt casatorita, si am alte obligatii, etc. Si nu sunt asa selectiva, depun la orice fel de job aproape(la care ma incadrez), si in orice locatie. Deci alta cred ca e cauza celor care nu progreseaza, in nici un caz nu e vorba despre cei care vor sa munceasca, sau care muncesc si vad clar ce se intampla in jurul lor, si au curaj sa vorbeasca despre asta.
dj Joi, 27 Martie 2014
Salut. Pai sa va spun pe scurt cum am fost eu evaluat la un interviu. Dupa ce am trecut preselectia de CV-uri, sunt invitat si mi se spune ca voi fi evaluat la lb. engleza. HR-ista, o pustoaica, ma intreaba daca stiu sa citesc in engleza...nici macar nu observase nici cel mai mic detaliu din CV de unde reiesea ca am lucrat o gramada de ani in tehnic utilizand documentie in engleza, eleborand chiar propriile tutoriale si manuale de exploatare. Dar ce va zic eu...nu stia nici din ce oras sunt desi locuiesc in acelasi oras cu firma respectiva de recrutare.
Oricum, pe masura ce parcurgeam materialul de testare, ea incepuse sa corecteze....incredibil...cautand raspusurile in PC-ul de pe birou.
Asadar sunt testat de o habarista...
Ce sa va mai spun, sunt in pragul varstei de 50 de ani si nu ma mai pot sustine financiar...groaznic!!!

Stefanini Romania
TeamNet International
BUCURESTI, Job national
Actualizat la: 07.10.2016

• Al 13-lea salariu
  • Abonament la sala de fitness ...
Axway Romania
  • Abonament la sala de fitness ...
Developer

minie

Asisoft SRL

nelutu

elena_ely

Buna! Cum a fost la interviu ? Care au fost intrebarile?

Inginer calitate
Junior Software Developer