Motivele pentru care strainii vin sa lucreze in Romania. Ce ii atrage la tara noastra?

Luni, 12 Septembrie 2016 0 comentarii 418 vizualizari

Romania se dovedeste o destinatie atractiva nu doar pentru turistii straini, ci si pentru investitori sau pentru tinerii care vin sa lucreze aici. O treime dintre strainii care au ajuns in tara noastra anul trecut nu au venit ca turisti, ci in interes de afaceri sau pentru a lucra la noi, arata un sondaj al Institutului National de Statistica.

Daca investitorii sunt atrasi de piata mare pe care o gasesc la noi, costurile minime de constructie si forta de munca ieftina, tinerii care isi gasesc joburi in Romania cauta mai mult sa se distreze si sa cunoasca mai bine cultura decat sa castige salarii foarte mari. Iata care sunt principalele motive pentru care in Romania se afla peste 25.000 de angajati straini:

Gasesc numeroase oportunitati de dezvoltare

Domeniul IT este atat de puternic in Romania incat angajatii romani sunt la mare cautare in toata lumea, iar statul ii scuteste de plata unor taxe si impozite pe cei care aleg sa ramana sa lucreze aici. Exista numeroase companii care ofera atat salarii generoase, cat si pachete atractive de beneficii. Companiile de IT sunt mereu in cautare de specialisti si investesc in permanenta in dezvoltare, prin aducerea unor profesionisti de afara, de la care sa invete tehnici noi de lucru. In parcul de birouri Genesis Development, al carui fondator este omul de afaceri Liviu Tudor, se afla numeroase astfel de companii care ofera oportunitati de dezvoltare pentru tineri, de multe ori angajati direct de pe bancile facultatii.

Au parte de o experienta culturala diferita

Indiferent ca vin din Europa de Vest sau din Asia, strainii gasesc in Romania o cultura cu totul diferita de a lor. De la obiceiurile cotidiene, pana la bucataria romaneasca sau sarbatorile nationale, au sansa sa experimenteze o parte a Europei de Est intr-o tara aflata intr-o permanenta cursa pentru a prinde din urma Vestul. Cu toate acestea, exista numeroase zone in care inca se mai pastreaza traditiile si obiceiurile din urma cu sute de ani, dar si zone pitoresti rustice, rupte de aglomeratia marilor orase si aflate la doar cateva ore distanta de mers cu masina sau cu trenul.

Intreg articolul poate fi citit accesând sursa.

Visma Romania

Vodafone Romania
  • Tichete cadou
Engineer
TATA Technologies Romania
  • Cafea sau sucuri oferite ...
  • Concediu de maternitate & ...
Inginer ...
Ipsos Research Romania
Analist
Analist

AMOMA

Florinescu

Endava

Miqtza

Hello,In Ploiesti nu exista sediu Endava, doar in Pitesti.

AMOMA

PinkFoxy

Express People

asss

sal care ar mai fiii si alte probleme

Tezaur Investment Group

AnnA91

Buna, daca se va lucra in ture salariul va scădea?

Manager de echipa
Easy Asset Management IFN ...
Agent vanzari
Aplast
Agent vanzari B2B
GLS General Logistics ...
Customer Support Agent
Teleperformance Romania

Ana-Maria Brânză, campioana care a îngenuncheat China și SUA, vine la The Woman>>

Valorile cele mai mari ale câştigului salarial mediu nominal net s-au înregistrat în fabricarea produselor de cocserie şi a produselor obţinute din prelucrarea ţiţeiului (6120 lei), iar cele mai mici în hoteluri şi restaurante (1332 lei)[...]
Cautarea unui job in 2017 inseamna mai mult decat realizarea CV-ului si aplicarea la pozitiile care te atrag. Companiile vor candidati competitivi, care cunosc piata fortei de munca si sunt pregatiti pentru procesul de recrutare[...]