Nu mă interesează cât de bun sau cât de deștept ești și nici câte școli ai terminat

Vineri, 4 Septembrie 2015 0 comentarii 1003 vizualizari

Acest articol este scris de Adriana Toma si poate fi gasit integral pe Cariereonline.ro.

Pozițiile deținute de-a lungul carierei, calificările, școlile urmate, recomandările de la superiori... Toate sunt extrem de importante atunci când recrutorii se uită peste CV-ul nostru. Dar, de cele mai multe ori, angajatorii nu caută doar funcții și atât!

Ralph de la Vega, președintele și CEO-ul AT&T Mobile and Business Solutions, a explicat, într-un text publicat pe pagina lui de LinkedIn, că, pentru el, trăsăturile de caracter esențiale sunt integritatea, credibilitatea, atitudinea pozitivă, capacitatea de a lucra în echipă, excelența și viziunea, calități pe care le caută și la oamenii pe care îi vrea în echipa lui. Iar această „Piramidă a principiilor”, cum o numește el, nu poate fi creionată doar pe baza informațiilor dintr-un CV.

1. Integritatea

entru CEO-ul AT&T Mobile and Business Solutions, un om integru este cel care face lucrurile corect, legal și etic. Pentru el, integritatea este foarte importantă și crede că oricine a lucrat cu el a înțeles că prețuiește integritatea și rezultatele, care sunt strâns legate între ele.

„Nu mă interesează cât de bun ești în ceea ce faci, cât de deștept ești sau câte școli ai terminat. Dacă nu ești integru, nu te vreau în echipa mea. Totul se rezumă la integritate. Cei care lucrează cu tine nu trebuie să aibă îndoieli că vei lua decizia corectă, indiferent dacă cineva se uită sau nu”, potrivit lui Ralph de la Vega.

2. Credibilitatea

Apropiată ca sens de integritate, credibilitatea înseamnă că îți ții promisiunile. Un om de cuvânt nu are nicio problemă în a le câștiga încrederea colegilor din echipă. „Integritatea și credibilitatea necesită consecvență. Dar suntem cu toții oameni și suntem supuși greșelii. Fie că nu reușim să terminăm la timp un proiect sau nu am luat cea mai bună decizie, cu toții greșim.

„Nu e cazul să te stresezi dacă se întâmplă din an în Paște. Dar, dacă este ceva ce se întâmplă des, credibilitatea ta începe să se diminueze și reputația ta este pătată pentru totdeauna”, atrage atenția președintele AT&T Mobile and Business Solutions.

Întreg articolul poate fi citit accesând sursa.

ALTEN Romania
Actualizat la: 13.01.2017
AMOMA
Actualizat la: 09.01.2017

Concord Service Center
  • Asigurare de pensie ...
Operator
HP Inc.
  • Asigurare de pensie ...
Analyst
Provident Financial Romania
Fraud manager

Concord Service Center

Andreea2017

Bună! Eu încă lucrez la aceasta firma și lucrurile sunt ok. Aici am învățat multe ...

Architected Business Solutions SRL

Rut

Post: IT Helpdesk Interviuri: doua Experienta cu aceasta companie a fost destul de neplacuta. ...

Pet Communications

MarianaL

Este o companie pe care am cunoscut-o cu ocazia studiilor si proiectelor necesare fermelor eoliene ...

Quantic Lab SRL

iriname

Hei, voi merge la un test de engleza si franceza la Quantic Lab. Siti care este structura lor? Mersi

Alfa Metal Machinery Group

llu

Sustin tot ce a scris Jane Doe.Chiar daca nu am fost la interviu recent, pot vorbi din experienta ...

Inginer proiectant
RUXPRO
IT Support Specialist
IBM Romania
Customer support
TELUS International Europe
Customer support
Playtika Romania

Câte ore trebuie să muncim pe zi? „Serviciul trebuie privit doar din prisma productivităţii, nu a eroismului”.>>

Ce obiceiuri au oamenii cu salarii mari. Legatura stransa intre ce faci zi de zi si remuneratia ta lunara.>>

Câştigul salarial mediu în luna noiembrie 2016>>

HR Summit Cluj-Napoca se află pe agenda specialiștilor de resurse umane din zona Transilvaniei, reunind directori și manageri de HR, consultanți, traineri, coaches, reprezentanți media și ai mediului universitar, specialiști în Dreptul Muncii precum și din sitemul bancar și al sănătății[...]