Nu incerca asta la interviul de angajare! Recrutorii au ramas PAF

Luni, 18 Iunie 2012 0 comentarii 660 vizualizari

18 iunie 2012

Care este cel mai neobisnuit lucru pe care il poate face cineva in timpul interviului de angajare? Sa atipeasca, sa dispara pur si simplu sau sa apara cu o zi mai tarziu?

Se pot intampla si lucruri mai surprinzatoare de-atat, potrivit unui sondaj realizat recent de CareerBuilder.com in randul managerilor care deruleaza interviurile de angajare:

- La intrebarea "De ce vrei sa lucrezi la noi?", raspunsul candidatului a fost "Pentru ca imi place de fata de la receptie";

- La inceputul interviului, candidatul a pornit un CD player portabil cu melodia "I feel good" si le-a spus recrutorilor ca doar asa se poate relaxa;

- Un candidat a vrut sa-i impresioneze pe recrutori si le-a aratat mai multe trucuri de mentalist, cu flori, porumbei, iepuri si alte smecherii;

- Un barbat s-a prezentat la interviul gresit - vroia sa candideze pentru un alt post, la o alta companie;

- O candidata le-a lasat recrutorilor senzatia ca reusise crima perfecta, deci are toate calitatile pentru un simplu job - isi ucisese sotul si nu a fost prinsa;

- Un tanar primea si trimitea SMS-uri pe sub masa in timp ce vorbea cu managerul de recrutare;

- Un candidat a vrut sa transmita mesajul ca nu e interesat de titluri si functii: "Nu ma intereseaza sa promovez in urmatorii 5 ani, cata vreme imi veti da un salariu mult mai mare";

- "Este exclus sa ma trimiteti in delegatie de serviciu in zilele in care echipa de fotbal a orasului are meci acasa", le-a precizat clar recrutorilor un tanar microbist;

- Candidatul a incercat sa o agate pe specialista HR in timpul interviului, iar dupa interviu a invitat-o la o cafea.

Flex Romania
Actualizat la: 10.03.2017
OC Prod Group
Actualizat la: 23.03.2017

Preh Romania
  • Teambuildinguri / evenimente ...
SW Developer
  • Munca de la distanta sau de ...
Business ...
RCS&RDS
  • Telefon de serviciu
Tehnician ...
Microsoft Romania
  • Masa oferita gratuit
  • Munca de la distanta sau de ...
Engineer
BRD - Groupe Societe Generale
Front Officer

Crissu

Buna ziua. Am fost la interviu si am fost acceptata. Am si eu o intrebare. Eu sunt studenta iar ...

Fortech SRL

CristinaCR

Nu recomand nimanui aceasta firma, decat daca este la prima angajare si nu are nicio ...

Pgm04

Daca vreau sa beneficiez de programul prima chirie si am nevoie contract pe perioada nelimitata in ...

Pgm04

Zilele libere nationale se acorda?

AnaManole

Buna ziua, Cam in cate zile de la primul interviu se primeste un raspuns?Multumesc!

SW Developer
Preh Romania