Nu incerca asta la interviul de angajare! Recrutorii au ramas PAF

Luni, 18 Iunie 2012 0 comentarii 626 vizualizari

18 iunie 2012

Care este cel mai neobisnuit lucru pe care il poate face cineva in timpul interviului de angajare? Sa atipeasca, sa dispara pur si simplu sau sa apara cu o zi mai tarziu?

Se pot intampla si lucruri mai surprinzatoare de-atat, potrivit unui sondaj realizat recent de CareerBuilder.com in randul managerilor care deruleaza interviurile de angajare:

- La intrebarea "De ce vrei sa lucrezi la noi?", raspunsul candidatului a fost "Pentru ca imi place de fata de la receptie";

- La inceputul interviului, candidatul a pornit un CD player portabil cu melodia "I feel good" si le-a spus recrutorilor ca doar asa se poate relaxa;

- Un candidat a vrut sa-i impresioneze pe recrutori si le-a aratat mai multe trucuri de mentalist, cu flori, porumbei, iepuri si alte smecherii;

- Un barbat s-a prezentat la interviul gresit - vroia sa candideze pentru un alt post, la o alta companie;

- O candidata le-a lasat recrutorilor senzatia ca reusise crima perfecta, deci are toate calitatile pentru un simplu job - isi ucisese sotul si nu a fost prinsa;

- Un tanar primea si trimitea SMS-uri pe sub masa in timp ce vorbea cu managerul de recrutare;

- Un candidat a vrut sa transmita mesajul ca nu e interesat de titluri si functii: "Nu ma intereseaza sa promovez in urmatorii 5 ani, cata vreme imi veti da un salariu mult mai mare";

- "Este exclus sa ma trimiteti in delegatie de serviciu in zilele in care echipa de fotbal a orasului are meci acasa", le-a precizat clar recrutorilor un tanar microbist;

- Candidatul a incercat sa o agate pe specialista HR in timpul interviului, iar dupa interviu a invitat-o la o cafea.

Noriel Grup - Intertoy Zone ...
BUCURESTI, Bacau, Piatra Neamt, Job national
Actualizat la: 21.12.2016
Team Extension
Actualizat la: 01.11.2016
DB Schenker Global Services ...
Actualizat la: 16.01.2017
I.Future
Actualizat la: 16.11.2016
Continental Automotive Group ...
part-time / 0 - 1 an experienta
Actualizat la: 09.01.2017

• Pachet gradinita copii
Procurement ...
Bombardier Transportation
  • Concediu de crestere a ...
Senior Analyst
Hydro Environment Consulting
Inginer ...
Evalueserve SRL
Business ...
Tezaur Investment Group
  • Concediu de crestere a ...
Ofiter amanet

Centrul Medical Romar

Anonim6

Nu plătesc salariile !!!! Pur și simplu uita ziua când trebuie sa îți dea banii ...

Depot 96

Deea_1

Bună ziua, am fost chemata la interviu pe postul de operator magazin Online și ce credeți ca mă ...

Mindit Consulting

Cetateanul

Despre ce post era vorba ?

Metrorex SA

nelutu

@bostanLa Metrorex, zis si Pilerex se angajeaza doar pe pile sau spaga. Un fost coleg de liceu ...

Ipsos Research Romania

junior2970

Buna seara!Pentru un post de junior data analyst testul este in limba engleză?Seara frumoasa!

Manager de produs
Evalueserve SRL

Câştigul salarial mediu în luna noiembrie 2016>>

Ce așteptări au angajatorii de la candidați în 2017?>>

Esențial pe agenda HR-ului: 29-30 martie, HR Summit Cluj-Napoca>>

Expații care muncesc în Elveția sunt cei mai bine plătiți din lume, câștigând în medie 188.275 de dolari pe an[...]